ב"ה יום ראשון, י"ג כסלו תשפ"א | 29.11.20
בעיית חמץ בדגים לפסח

לקראת חג הפסח, מומחה הכשרות ר' יוסי שטיינברגר משיב לשאלות הגולשים, והפעם: על בעיית החמץ בדגים לפסח (חצי שיעור)
יוסי שטיינברגר

שאלה: שמעתי לאחרונה שקיימות בעיות בדגים, במיוחד לקראת הפסח, האם תוכל להרחיב בעניין ולפרט את הבעיות ופתרונן?

תשובה: רבים מקפידים שלא לאכול בפסח מזון תעשייתי, אלא רק מה שמכינים בבית. כולנו זוכרים את המטבח ב1414 בבית חיינו, שבו אפילו שמן לא היה בפסח, אלא השתמשו עם שמאלץ (שומן עוף) כתחליף לשמן. רבים, בעיקר יוצאי רוסיה, לא אוכלים אפילו ירקות חוץ מתפו"א סלק וגזר, (אשמח אם מישהו יסביר לי מה הבעיה לאכול מלפפון מקולף).

אך דגים ובשר אוכלים כולם, ועוד יותר, במשך שנים לא דרשו כשרות לדג טרי או קפוא, במחשבה שלא צריך כשרות לדג כי זה דג טבעי, אמנם ישנם מ"ההונגרים" שאינם אוכלים דג בפסח כלל, הן טרי והן קפוא, הסיבה היא כי בהונגריה מצאו פעם חיטה בבטן הדג או בפיו (ואם תשאלו 'איך אפשר להעביר את הפסח ללא גפילטע פיש'? תוכלו לטעום אצלם 'גפילטע פיש בשרי' הדומה מאד בטעמו לגפילטע דג, וי"א אף טעים ממנו.) אך אצלנו ה"רוסים" אוכלים חופשי.

לתדהמת כל העוסקים בכשרות, התגלה בשנה שעברה, כי כדי לנפח ולהוסיף במשקל הדג נוהגים יצרנים מסוימים להזריק לדג מים, וכדי שהמים לא יברחו ויושארו בדג, מוסיפים למים חומרים אשר מותרים להזרקה עפ"י החוק הבינ"ל, פוספאטים, סוכרים, גליצרין, ועמילנים.

עמילנים מופקים או מחיטה (חמץ) או מתירס (קטניות). עובדה זו הכתה בתדהמה את ועדי הכשרות, עד אז היה ידוע שרק בבשר מזריקים מים, ולכן לפי החוק מציינים על הבשר 'מעובד' או 'בתוספת מים', אך על דגים לא היה ידוע שישנן הזרקות - כי החוק לא חייב לכתוב מעובד וכדו'. התברר שעם ישראל בהחלט נכשל באכילת קטניות. למזלנו לא מצאו הזרקות של חמץ ממש אך באותה טכנולוגית הזרקות ניתן היה להזריק גם עמילן חמץ!

לכן יש בכל הקשור לדגים בחיתוך "פילה" יש להקפיד מעיקר הדין להשתמש רק בדגים כשרים בכשרות מוסמכת ומהודרת.

דגים ים טריים מעיקר הדין אין צורך בהכשר לפסח, כי בים הדגים ניזונים בדרך כלל מדגיגים ואצות ים.

דגי בריכות כדאי להדר שיהיו כשרים לפסח, כי בבריכות אוכלים הדגים כופתאות על בסיס חיטה עד שניתן לפעמים להבחין בבטן הדג בכופתאה שלא התעכלה.

החברה הידועה  לי היום שאינה מאכילה את הדגים בחמץ בפסח היא חברת "דגי ישראל" וזאת לזכותו של רב החברה הרב אהרן וולקן, שקיבל את ההקפדה הזו מהרב זאב וייטמן רב תנובה. בנוסף לכך מרעיבים את הדגים לפני ציידם, ונערכים בדיקות מדגמיות כדי להיות מכוסים מכל הכיוונים.

לשליחת שאלות ניתן ללחוץ כאן.

י"ב בניסן תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
3
1. ה"בעיה" היא שברוסיה לא היה ניתן להשיג מלפפונים בעונה זו
י"ג בניסן תשס"ו
2. למה כתבת "רוסים" יש גם רוסים חרדים!!!
ט"ז בניסן תשס"ו
3. הבעיה במלפפון קלוף זו אותה הבעיה של חציל
קלוף, קישוא קלוף ועגבניה קלופה. כלומר הגרעינים------- שזה חשש חמץ-קטניות ולא
י"ג בשבט תשס"ז