ב"ה יום חמישי, י"ז כסלו תשפ"א | 03.12.20
לחצו על התמונה לצפיה בגודל מלא
לחצו על התמונה לצפיה בגודל מלא
מחאות ומפלגות

לפני כ-37 שנים החליטו הרבנים כי על המפד"ל לפרוש, אך הח"כים נותרו דבקים לכסאות. הנה מודעה שהנפיק אז דובר חב"ד ליצור לחץ (היו ימים)
מערכת שטורעם

דרום תל אביב. שכונת הדר בחיפה. שכונות שלימות בכל רחבי הארץ מוצפות בגויים. לא רבים שמו לב לידיעה שהתפרסמה בתקשורת לפני כשנתיים כי בצה"ל הזמין הרבצ"ר ישראל וייס כ-7,000 ספרי ה"ברית החדשה" רח"ל "כדי שלחיילים הגויים יהיה על מה להישבע", תצילנה האוזניים ואוי שכך עלתה לנו בימינו.

את כל זה ראה וחזה הרבי זי"ע לפני כ-37 שנה.

חוק "מיהו יהודי" שנחקק אז קובע כי מה מי שהתגייר בגיורים רפורמיים (היום זה ניתן לביצוע גם באמצעות הדואר האלקטרוני..) הוא אזרח ישראל לכל דבר. הרבי דרש מן המפד"ל להיפרד מהכסאות המיניסטריאלים ועי"ז גם להציל את החוק האומלל.

לשם כך הפעיל הרבי באמצעות שלוחים גלויים ונסתרים לחץ על רבני ה"המזרחי", ועל הרבנות הראשית, כדי שאלה ידרשו משומעי לקחם - החכי"ם והשרים של המפד"ל - להיפרד מהכסאות. ואמנם בערב חג השבועות תש"ל קבעה מועצת הרבנות הראשית (סעיף 4 בהחלטה) כי על המפד"ל לפרוש מהקואליציה. אלא שתאוות הכסא גברה על הכל - והם נשארו דבוקים היטב לכסאות.

הרבי כינה אז את נציגי המפד"ל בכנסת ובממשלה בשם "עבדים כנעניים" (למעט, כידוע פרופ' אבנר חי שאקי ז"ל שהלך נגד דעת חבריו, ובגין זה סולק ופוטר מהמפד"ל).

מי שהיה פעיל באותה תקופה היה דובר חב"ד המיתולוגי הרה"ח ר' ברק'ה וולף ז"ל אשר השתמש בכל הטקטיקות האפשריות ובכל האמצעים הפסיכולוגיים על מנת ליצור לחץ ציבורי על המפד"ל.

לפנינו מודעה פרי רוחו של ר' ברק'ה ע"ה, שהתפרסמה בעתון "מעריב".

ברק'ה נזכר כי הרב דוד דרוקמן ור' דוד קרץ (כיום - "משפיע" בעפולה) למדו פעם בישיבת כפר הרואה, ולצורך זהו הוא "החתים" אותם על המודעה (באופן ש"זכין לאדם שלא בפניו"...) ולצורך הענין "הכתיר" אותם  בתואר "צעירים דתיים לאומיים"...

כ"ז באדר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
3
1. לצערנו המפד"ל לא השתנתה
כ"ז באדר תשס"ו
2. אוי, המפד"ל...
"היהפוך כושי עורו"?


כ"ז באדר תשס"ו
3. איפה הימים...
איפה הם הימים שחב"ד הייתה חב"ד היפה...

אוי ברקה, איך אתה חסר היום.
כ"ח באדר תשס"ו