ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
תהלוכת ל"ג בעומר. היו ימים
תהלוכת ל"ג בעומר. היו ימים
השנה: תש"מ. הצפי: מיליון ילדים בתהלוכות ל"ג בעומר

בחודש ניסן תש"מ, לפני 35 שנה, הכריז הרבי על מבצע "והשיב לב אבות על (ידי) בנים" ומאז מתקיימות ברחבי הארץ תהלוכות ל"ג בעומר של ילדי ישראל. הדיווח הבא מספר על ההערכות לתהלוכות אותה שנה
מגיש: הרב משה מרינובסקי

בחודש ניסן תש"מ, לפני 35 שנה, הכריז הרבי על מבצע "והשיב לב אבות על (ידי) בנים" ומאז מתקיימות ברחבי הארץ תהלוכות ל"ג בעומר של ילדי ישראל. הדיווח הבא מספר על ההערכות לתהלוכות אותה שנה.

במסגרת המבצע ו"השיב לב אבות על בנים":

מליון יצעדו בתהלוכות ל"ג בעומר

• מפגן חינוכי אדיר ברחבי העולם היהודי, לפי הוראת פתע של הרבי מליובאוויטש

• בארץ יערכו 78 תהלוכות מצפת שבצפון ועד אילת שבדרום

• "טאנק" של מבצעים יסע לפני כל תהלוכה.

• היענות נרחבת בריכוזי חב"ד בעולם

מאת כתבי "ברשת חב"ד"

עוד לא נסתיים מבצע שיתוף התלמידים בהכנות לחג הפסח, במסגרת מבצע "והשיב לב אבות", עליו הכריז הרבי מליובאוויטש, רבי מנחם שניאורסון בראשית חודש ניסן, וכבר מתארגן מבצע חדש, שמוקדו יהיה בל"ג בעומר: מיליון ילדים ובני נוער יצעדו ברחבי תבל, תחת דגל ארגוני חב"ד, כשהם מפגינים את דבקות עם ישראל בקיום התורה והמצוות ואת אמונתם בביאת המשיח.

על מבצע חדש זה, אף הוא במסגרת "והשיב לב אבות על בנים" (מלאכי ג') הכריז הרבי לפני ימים אחדים בלבד. הוא קרא לחדרו את מזכירו הראשי, הרב ח. מ. א. חדקוב והורה לו להעביר את בקשתו, כי אנשי חב"ד ברחבי העולם יערכו בל"ג בעומר מאות תהלוכות, בהן ישתתפו בני נוער יהודיים מכל החוגים. בארה"ב עצמה ייערכו מאה תהלוכות כאלה.

מיד בהיוודע על בקשת הרבי לארגן תהלוכות, כדי להפגין את אחדות הנוער היהודי והתלכדותו סביב שמירת התורה ומצוותיה, התארגנו וועדי פעולה בכל אתר ואתר, כדי לתכנן את הפעולה לפרטיה. עד ל"ג בעומר נותר זמן קצר בלבד, ולכן היה על הפעילים לזרז את התכנון וביצוע ההכנות, כדי להבטיח השתתפות והצלחה מרבית.

בארץ, בה מצפים להשתתפות כרבע מיליון ילדים ובני נוער ב-78 התהלוכות, כמנין שנות חייו של הרבי שליט"א, אורגן מטה פעולה ע"י "רשת אהלי יוסף יצחק", בשיתוף פעילי צעירי חב"ד. התהלוכות ייערכו, ככל הנראה במקומות בהם קיים "בית חב"ד", סניף של צא"ח, בית ספר של "הרשת", ישיבה או מוסד חינוכי אחר.

היכן, מה, כיצד?

ככל הנראה, ייערכו בארץ התהלוכות במקומות הבאים: ירושלים, רמלה, לוד, בת-ים, חולון, ת"א-יפו, רחובות, נס-ציונה, נתניה, כפר סבא, בני-ברק, חדרה, חיפה, עפולה, נצרת-עלית, קרית גת, ברוש, תענך, קרית-ים, קרית מלאכי, מגדל העמק, ראשון-לציון, באר-שבע, עכו, אילת, טבריה, צפת, קרית מוצקין, אשדוד, ערד ועוד.

כנראה, שבנוסף לכך ייערך גם מפגן גדול במרון, בקרב העולים להילולה של רשב"י שם.

במטה הפעולה העורך בכפר חב"ד ישיבות "מאראתוניות", כבר חולקו המשימות והושלם תכנון המבצע, מונו מרכזים מקומיים שיהיו אחראים לארגון התהלוכה במקומות השונים ולידם יעזרו תלמידי ישיבה ובנות "בית רבקה", שיארגנו קבוצות של ילדות ותלמידות, שיצעדו בנפרד.

בראש כל תהלוכה יצעד "טאנק" של מבצעים מצויד ברמקול ומעוטר בכרזות מעניני דיומא. בכל "טאנק" צוות, המפעיל את הרמקול, מחלק חומר הסברה על המבצעים ומזכה את העוברים ושבים, בהנחת תפילין. סיסמת התהלוכה, שתוצמד בהבלטה לכל "טאנק" היא, כאמור, הפסוק הלקוח מספר מלאכי, "והשיב לב אבות על בנים".

התהלוכות המקומיות, יהיו מורכבות משלושה שלבים:

1. ריכוז המשתתפים במקום מרכזי, במשך חצי שעה, לפני המועד שנקבע מראש בהתאם לתנאי המקום.

2. תהלוכה העוברת ברחובות בצורה מסודרת, כשבראשה "טאנק" של מבצעים.

3. בתום התהלוכה – יתרכזו הצועדים במקום ציבורי, לתכנית מגוונת, שתכלול הרצאה, וחלוקת פרסים.

ההכנות בעולם

גם מרחבי העולם היהודי מגיעות ידיעות על היענות גדולה לקריאת הרבי לערוך תהלוכות בל"ג בעומר. השנה חל ל"ג בעומר, ביום א', דבר המקל על עריכת המפגן בחו"ל. מאוסטרליה ועד דרום אפריקה, מצרפת, בריטניה, איטליה, מרוקו, וונוצאלה – גם מקומות נדחים ביותר, בהם קיימת קהילה יהודית זעירה ובה שליח חב"די – נשמעים הדי התכונה לתהלוכה הגדולה שתיערך בל"ג בעומר.

יהיה זה אפוא מפגן עולמי אדיר, שבסיכומו ישתתפו בו בוודאי כמיליון ילדים ובני-נוער, כ"י, כדי להפגין אחדות יהודית ודבקות של העם במקורות ושרשיו הרוחניים.

("ברשת חב"ד")

כ"ח בניסן תשע"ה