ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
מבצע מצה. היו ימים
מבצע מצה. היו ימים
אל-על הטיסה חינם את המצה שמורה של הרבי

הרבי שלח מצות לארץ, השלוחים באיטליה דאגו ל"נושרים" וב-30 ערים התנהל "של"ה" בחודש ניסן
מגיש: הרב משה מרינובסקי

חברת אל-על הטיסה מניו-יורק ללוד את כמות המצה השמורה שהרבי שליט"א שלח לארץ ישראל, כדי לחלקה בין אישי ציבור ואנשי צבא וכן לאנשי חב"ד ברחבי הארץ - על כך מספר העיתון הניו-יורקי "אלגעמיינער ז'ורנאל" בגיליונו האחרון.

בסיפור המלווה בתמונה מגלה העיתון האידי, כי כמה ימים לפני חג הפסח הגיע לניו-יורק שליח מיוחד מארץ ישראל, הרב מנדל גארליק, איש נחלת הר חב"ד, כדי להביא עמו את המצה השמורה של הרבי. ר' יקותיאל (קותי) ראפ, איש הקשר של חב"ד לחברת אל-על, הפעיל במבצעים בשדה התעופה "קנדי" של ניו יורק, סידר עם אל- על שהחברה תטיס את המשלוח חינם. ואכן, נשלחה חבילת המצות הגדולה באל על, במסגרת "מבצע המצות", חופשי מתשלום, כשהטייס הוותיק מנדי וויס פיקח אישית על העברת המטען.

הרב מנדל גארליק הוא עולה חדש מברית המועצות, שם ישב שנים בכלא על הפצת תורה ויהדות. המצות של הרבי, שהוא הביא עמו, בעזרת אל-על, חולקו בערב פסח וניתנו, בין השאר, לראש הממשלה מנחם בגין, שרי הממשלה, קציני צה"ל ואישי ציבור בכירים. כן קיבל כל חסיד קצת מצות של הרבי.

"מבצע פסח" של שליחי חב"ד בקרב ה"נושרים באיטליה

 

מאת סופר מיוחד

 

מבצע מקיף לשמירת הפסח כהלכתו נערך באיטליה בחג הפסח האחרון, בשלושה ריכוזים בהם מצויים אלפי יהודים רוסיים, הממתינים להגירתם לארה"ב. על הפעולה ניצח הרב יצחק חזן, שליח חב"ד ברומא, יחד עם השליח ר' צבי ביסק, הפועל בעיירה לדיספולי שליד רומא.

הפעולה המקיפה, שבמסגרתה חילקו אנשי חב"ד מצות, יין, מצרכי פסח שונים, ביניהם אפילו... געפילטע פיש (דגים ממולאים) נערכה בשיתוף פעולה הדוק עם הג'וינט, המטפלת ב"נושרים" עד הגיעם לאמריקה. אנשי חב"ד אף פרסמו חוברת הדרכה הכוללת את דיני חג הפסח ומנהגיו - בשפה האיטלקית. מרכז הפעילות החב"דית באיטליה נמצא במילנו, שם מכהן הרב גרשון מ. גרליק כרב העיר. כן קיימת נציגות חב"דית בבולוניה, בראשות הרב אלי בורנשטיין וברומא, בראשות הרב יצחק חזן.

הג'וינט ערך באוסטיה סדר מרכזי ל- 1500 יהודים רוסיים, כשההשגחה על הכשרות וכל הצד הרוחני של המבצע היה מסור לידי אנשי ליובאוויטש. החב"דניקים אף חילקו כלים חדשים לכל מי שהבטיח לשמור פסח כהלכתו ורבים מהיהודים הרוסיים התרגשו עד דמעות, כאשר נזכרו בפסחים שנערכו בימי נעוריהם, או בלילות "סדר" שקיימו במחתרת, בברית המועצות.

ה"טרמפיסטים" באים

בהצלחת שליחי חב"ד באיטליה התקנאו כמה עסקנים של אגו"י, שבאו לאוסטיה כמה ימים לפני פסח כדי "להפגין נוכחות". אחד מהם, הביא מכונית עם מצרכים לפסח וביקש את אנשי ליובאוויטש לחלק את המצרכים, יחד עם המצות ושאר המצרכים שהם הביאו ליהודי רוסיה. לאחר מכן נודע לשליחי חב"ד, כי אנשי אגו"י פירסמו ב"ג'ואיש פרס" (העיתון שלהם בארה"ב) על המבצע שהם ערכו בקרב ה"נושרים" וכי אנשי חב"ד רק עזרו להם במבצע...

מלבד ה"טרמפיסטים הללו, המתמחים בהתקשטות בנוצות לא להם, זכו שליחי חב"ד בהערכה כללית מצד שליחי הסוכנות, ובראשם מר כרמי שוויצר הפועל ברומא. כן סייעו בידם הנדיבים מציריך, מר רוזנגרטן, הרב סולובייציק ומר לפידות, שנתנו סכומי כסף גדולים לארגון המבצע.

בקרוב יובאו לאוסטיה שני צעירים רוסיים מניו-יורק, כדי לארגן קייטנה לילדי הנושרים בחסות חב"ד, כן מחפשים עתה שליח נוסף, בן העה הלובית, או הטוניסאית, שאשתו גננת והוא יודע שחיטה, ניקור וחזנות בנוסח לוב - כדי לנהל עדה שחבריה יוצאי ארצות האלה.

על הפעילות של בית חב"ד במילנו ובבולוניה בקרב הסטודנטים הישראליים הלומדים שם במדור "חב"ד חובק עלם" באחד הגיליונות הקרובים

של"ה בניסן – בשלושים ערים

מאת:חיים פלדמן

של"ה - שיעורי לימוד התורה - נערך בשנים האחרונות בימי החופש הגדול בכל רחבי הארץ. שיעורים אלו ניתנים ע"י תלמידי ישיבות חב"ד בארץ וכן ע"י תלמידות בתי ספר תיכוניים וסמינרים של חב"ד.

השנה, בעקבות הוראה מיוחדת של הרבי להגביר את הפעילות התורנית בקרב ילדי ישראל, נרתמו תלמידי ישיבות חב"ד בארץ למבצע זה גם בימי החופשה מהלימודים בחודש ניסן.

במסגרת השיעורים בהלכות חג הפסח, סופרו לילדים סיפורים על החג. כן שיננו הילדים פרקי משנה וברכות בע"פ. על כל משנה ששיננו התלמידים זכו בתלוש ע"ס 2 ל"י ובתום המבצע (אחרי החג) זכו בפרסי ספרים ומשחקים חינוכיים, תמורת התלושים שהיו בידיהם. המבצע הקיף אלפי ילדים ונערך בכל רחבי הארץ מצפת בצפון ועד באר שבע ודימונה בדרום.

בתגובות ראשונות שהגיעו מהורים ברחבי הארץ, הודו הללו על המבצע. הורים מפרדס חנה אף ביקשו לפתוח "חדר" (ללימודים תורניים) לילדיהם בשעות אחה"צ. הם אף ניאותו להשתתף בהוצאות הכספיות שיהיו כרוכות בהקמת ה"חדר".

 

("ברשת חב"ד", גיליון ל"ג בעומר תש"מ)

י"ד בניסן תשע"ה