ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
יצחק רבין עם חסידי חב"ד
יצחק רבין עם חסידי חב"ד
כש"קול ישראל" חגג את יום ההולדת של הרבי

דיווח עיתונאי על תכנית רדיו לרגל י"א ניסן השבוע לפני 35 שנה בהשתתפות יצחק רבין ואישי ציבור נוספים
מגיש: הרב משה מרינובסקי

הרבי יעץ כיצד לשפר את יעילות הגנרטור ההידורו-דינמי ההופך אנרגית שמש לחשמל

זאת גילה פרופסור ירמיהו בראנובר, איש המדע הדגול וחסיד חב"ד, בתכנית ב"קול ישראל" שהוקדשה ל-30 שנות כהונת הרבי מליובאוויטש. בתוכנית הופיעו גם יצחק רבין, גד יעקובי, הטייס הקרבי תת-אלוף רן פקר ווורדינה שלונסקי שסיפרה על שנות ילדותו של הרבי ביקטרינוסלאב שברוסיה.

"עבדנו על הפרויקט כבר למעלה מחצי שנה וכבר נתתי על כך כמה סמינרים בארה"ב". לא אני, לא אנשי המדע האסיסטנטים ולא הסטודנטים שעבדו איתי, לא גילו את מה שגילה הרבי בכ-10 דקות. הוא שאל לפרטים ונתן עצה כיצד לשפר את תפקוד הגנרטור המנגטו הידרו דינמי, המפיק חשמל זול מאנרגיית השמש ואכן, עצת הרבי הוכנסה לפרויקט שאנחנו בונים במעבדה באוניברסיטת באר שבע".

דברים אלה אמר, בין השאר, פרופ' ירמיהו בראנובר, שהשתתף בתוכנית מיוחדת ששודרה באחרונה ב"קול ישראל" לציון יום הולדתו ה-78 של הרבי מליובאוויטש רבי מנחם מענדל שניאורסון שחל בי"א ניסן ולשלושים שנות כהונתו כנשיא תנועת חב"ד.

פרופ' בראנובר יצא לפני שנים אחדות מברית המועצות, שם התקרב לחב"ד ונהיה לבעל תשובה. הוא סיפר בהתפעלות על קשריו עם הרבי, כיצד שואל אותו הרבי על עבודתו המדעית ("קצת חבל לי כי הייתי רוצה לשמוע על תורה וחינוך והרבי שואל על עבודתי במדע") ומגלה בקיאות, הן כאשר המדובר בצד העיוני כמשוואות מתמטיות או בצד המעשי של הניסוי, הנערך בבאר שבע. מפליא הדבר, אמר בראנובר, אך אני מדבר עם הרבי על נושאים אלה שהם מקצועיים ומסובכים מאד, כמו שאני מדבר עם עמיתי, אנשי המדע ואף יותר. הרבי מעודכן, מתמצא ואף, כאמור, נתן עצה מעשית שיושמה בפרויקט המחקרי.

הפרופסור "שלא היה"...

בראנובר סיפר כי לפני שנים, כאשר היה בארה"ב וביקר אצל הרבי, הוא עמד לנסוע לפילדלפיה בענין מסוים. הרבי אמר לו כי בפילדלפיה הוא מוכרח למצוא פרופסור מסוים שעסק בשעתו במדע ההידרו דינאמיקה, לשוחח איתו וזה חשוב מאד להמשך עבודתו המדעית. בראנובר חשב שיש כאן טעות כלשהי כי לא היה ידוע לו על שום פרופסור בארה"ב שעסק באותם ימים במדע זה.

בסופו של דבר הוא מצא – בעזרת חסיד חב"ד בפילדלפיה (הכוונה, כנראה לר' אברהם שם טוב) פרופסור ממוצא סיני, שלפני שנים עסק בתחום זה. הלה גילה עניין רב בנושא עבודתו של בראנובר והזמין אותו להרצות בכנס מדעי שיערך בעוד חודשים.

בראנובר, שעמד לחזור ארצה, חזר לניו יורק ושאל את הרבי מה לעשות. התשובה שקיבל היתה כי עליו לעשות הכול כדי שיוכל להתפנות ולהרצות בכנס המדעי, כי זה חשוב מאד להמשך מחקריו ועבודתו המדעית.

הוא היה צריך לחזור ארצה, אך חזקה עליו פקודת הרבי, ונשאר. ואכן, בכנס פנתה אליו המשלחת של חיל הים האמריקאי, ועוד לפני ששמעו את הצעתו הודיעו לו כי שמעו על מחקריו ובאו אליו במיוחד כדי להציע לו חוזה מחקר למען חיל הים האמריקאי.

"עשינו עסק" – מספר פרופסר בראנובר – "וזה למעלה משש שנים אני עובד למען חיל הים האמריקני. בעזרתם הקמתי את המעבדה באוניברסיטת באר שבע ובמימונם אני עוסק במחקרים המביאים תועלת רבה לישראל". וכל זה הודות לרבי שאמר לו לחפש את הפרופסור בפילדלפיה ולהרצות בכנס המדעי...

רבין על עיני הרבי...

באותו משדר סיפר הח"כ יצחק רבין, מי שהיה ראש ממשלת ישראל, על פגישתו עם הרבי בהיותו שגריר ישראל בוושינגטון, הוא התרשם במיוחד מעיני הרבי, אותן הוא מתאר כ"עיניים שקטות, אך חודרות עמוק". הוא מספר כי השיחה התנהלה בעברית כפי בקשת הרבי ורבין התקשה בהבנת מילים מסוימות שנאמרו בהברה אשכנזית ואף ביקש לעיתים לחזור על מילים מסויימות. הפגישה נערכה אחרי מלחמת ששת הימים והרבי שאל את רבין אם אין הוא מרגיש בדידות בין כל נציגי אומות העולם כנציג של מדינה יהודית יחידה. הרבי הרצה באוזני רבין על השקפת היהדות על המושג "עם לבדד ישכון" ורבין, המתאר את עצמו כצבר חילוני, אינו מסתיר את התפעלותו ממנהיגותו של הרבי. "בעיקר שמעתי והקשבתי ולעיתים שאלתי והרבי השיב". כן דובר בשיחה על הנושא "אשרי השמח בחלקו" ולדברי רבין אמר לו הרבי, כי אין פירוש הדבר הסתפקות במה שהושג ודריכה במקום. רבין סיכם באמרו כי הפגישה היתה עבורו חוויה גדולה. "הייתה לי בכך התוודעות לגישה שלא הכרתי אותה ושהוצגה בפני על-ידי אישיות מרשימה ביותר ובצורה מרשימה ביותר", אמר יצחק רבין.

הטייס והרבי "שלא מסתכל על השעון"

תת אלוף רן פקר, הטייס הקרבי המהולל, שהיה מועמד לרשת את תפקיד מפקד חיל האוויר, התפעל במיוחד מכך, שהרבי ישב איתו שעתיים וחצי "ולא הסתכל על השעון". תת אלוף פקר קובע בהתפעלות: "זה פנטסטי!"

הוא מספר שהרבי שאל אותו, מדוע לא המשיך אריק שרון לקהיר, ועוד לפני שהספיק להשיב הוסיף ואמר כי זה "סיפורי מעשיות" שלא היה דלק, כי הרי יכלו להשתמש במאגרי הדלק המצריים. הרבי אמר לו, כי מנצחים כאשר כובשים את בירת האויב ושאלו מדוע מטוסי חיל האוויר לא נכנסו לקהיר...

הטיס הקרבי, הבחור החילוני מכפר ויתקין, המתאר את עצמו כמאמין, איננו חדל מלהתפעל על בקיאותו וידענותו של הרבי, בעניני אסטרטגיה, טקטיקה, צבא, מלחמה וכו'.

"אתה רואה שאדם שלכאורה אינו מקצוען, מביע דעות בנושאים כטקטיקה, אסטרטגיה וכו'", והוא תוהה אם לרבי "יש מערכות מודיעין" או מקורות אחרים, שמהן שואף את ידיעותיו הרחבות.

תיאורו של רן פקר, שלפי עדותו התווכח עם הרבי על עניני אמונה, על הנעשה במרכז העולמי של חב"ד, כאשר מאות אנשים מחכים בחוץ כדי להיכנס לרגע ולקבל את ברכת הרבי - הוא תיאור אוטנטי של אדם מבחוץ, שהציץ ונפגע ממה שראו עיניו ב- 770 איסטרן פארקווי.

עוד הוא מספר, כי מקץ שעתיים שאל את הרבי את השאלה ה"מסורתית", שרבים שואלים: מדוע איננו בא לא"י כדי להשפיע כאן על מהלך הענינים?

פקר מספר, כי הרבי השתתק לרגע אחד ("זה המון זמן כשאתה יושב מול מישהו"), ואמר לו כי אינו רוצה לעסוק בנושא זה, אך כיוון ששאל, יענה לו על שאלתו. והתשובה היתה, כי מארה"ב הוא יכול להשפיע על יהדות העולם כולו בעוד שעל ישראל תהיה השפעתו מוגבלת. פקר מספר כי הוא חשש שהגזים עם השאלה ושהרבי יכעס "ושהעסק הולך להתפוצץ..", אך הרבי לא כעס והשיב מה שהשיב..

גד יעקבי היה עייף...

במסגרת המשדר שערך כשעה ונערך ע"י א. זיגמן, איש הרדיו שהתקרב לחב"ד, הופיע גם ח"כ גד יעקבי שתיאר את פגישתו עם הרבי בשעת לילה מאוחרת. "כל האזור היה חשוך, רק הבית היה מואר, מבפנים ומבחוץ". יעקבי מספר, כי הרבי היה ער ורענן על אף השעה המאוחרת ("אני בעצמי הייתי עייף למדי") ושהרבי אמר לו כי הוא שמח לבואו, אחרי ששמע עליו, ידע כי הוא עוזר לאנשי כפר חב"ד ושאל מה המצב בארץ.

"הרבי, אולי ראשו בשמים, אבל רגליו מוצקות על הקרקע" - אומר יעקבי - "הוא מעודכן, מקבל מידע רחב ומגוון, שומע, מקבל מכתבים, מתעדכן בקביעות וחי את המציאות באורח שוטף ואינו מנותק מן המתרחש".

לאחר שהרבי הציג לו שורה של שאלות, אמר לו הרבי, שאם ברצונו לשאול, שישאל. ויעקבי שאל, כיצד היה הרבי רוצה לראות את דמותה של מדינת ישראל? ומכאן עברה השיחה על דמותו של החינוך היהודי בתפוצות. ההתבוללות, משמעותה של הציונות; אם הציונות מחיבת הגשמה אישית וכו'.

יעקבי מעיד כי הרבי עושה רבות לבנין הארץ ושיבח את חסידי חב"ד בארץ שעושים רבות והם "קבוצה קונסטרוקטיבית" ובונה והרבי הוא מקור ההשראה שלהם.

כן נכלל בתוכנית קטע מביקור ראש הממשלה מנחם בגין אצל הרבי, בו שומעים את הרבי מדבר אנגלית, דבר נדיר, שעורר את התענינות כלי התקשורת האמריקניים.

בראשית התוכנית המענינת העידה המלחינה ורדינה שלונסקי, אחותו של המשורר המנוח אברהם שלונסקי, על שנות ילדותו של הרבי ביקטרינוסלאב, ור' טוביה בלוי סיפר על הרקע הרעיוני המדריך את פעילות חב"ד בארץ ובעולם, שבמרכזה עומדת דמותו של הרבי.

התוכנית עוררה הדים חיוביים רבים והוסיפה רבות להבנת דרך חב"ד לקירוב רחוקים.

("ברשת חב"ד" גיליון ל"ג בעומר תש"מ)

ז' בניסן תשע"ה