ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
קטעי עיתונות על דבריו של הרבי. ארכיון
קטעי עיתונות על דבריו של הרבי. ארכיון
בת חמש וחצי: "שרפנו את החמץ שלא יישאר כלום"

בת חמש וחצי מדווחת: "שרפנו את החמץ שלא יישאר כלום" ● כך נפתח מבצע "והשיב לב אבות על (ידי) בנים לפני 35 שנים ● פרק מרתק בתולדות ימי חב"ד בארץ ישראל
מגיש: הרב משה מרינובסקי

לפני 35 שנה, בהתוועדות ראש-חודש ניסן תש"מ, הכריז הרבי על מבצע "והשיב לב אבות על (ידי) בנים" וקרא לשים את הדגש מכאן ואילך על הפעילות עם הילדים והילדות. בעקבות ההוראה נפתח מיד ברחבי הארץ מבצע רחב היקף של שיתוף הילדים והילדות בהכנות לפסח. לפנינו דיווח על המבצע מתוך 'ברשת חב"ד' גיליון ל"ג בעומר תש"מ

בת חמש וחצי מדווחת: "שרפנו את החמץ שלא יישאר כלום"

100 אלף השתתפו ב"מבצע פסח"

מאת פ. אהרון

כמאה אלף ילדים, בגילים שונים ומשכבות שונות של הציבור – רובם תלמידי בתי ספר ממלכתיים – השתתפו במבצע הגדול של "והשיב לב אבות על בנים" (שלב א'), עליו הכריז האדמו"ר מליובאוויטש, רבי מנחם שניאורסון בהתוועדות ראש חודש ניסן השנה.

מיד עם התקבל ההודעה על קריאת הרבי לערוך את המבצע החדש, תוך התמדה בקיום 10 המבצעים ה"ותיקים", נכנסו פעילי "רשת" החינוך של חב"ד ל"הילוך גבוה", כדי להספיק ולהגיע אל תלמידי בתי הספר בימים הספורים, שנותרו עד לחופשת פסח.

מיד הודפסו מאות אלפי טפסי שאלונים, בהם נתבקשו הילדים לפרט את פעילותם בבית בימי החופשה, כדי לעזור בניקיון הבית, בדיקת החמץ ושריפתו וכן דיווח מפורט על חוויות ליל הסדר, שתיית ארבע הכוסות, הקושיות וכו'.

פעילי ה"רשת" הגיעו עם השאלונים אל הישובים הקטנים ביותר, בצפון ובדרום – גם למקומות שבהם אין בי"ס חב"ד, או בית ספר דתי כלל – ובין היתר שיתפו במבצע גם בני קיבוצים וילדי ההתיישבות הוותיקה.

"סבא וסבתא דתיים"

צוותים מיוחדים, שהוקמו במיוחד למטרה זו, עסקו במשך ימים רבים במיון השאלונים שהחלו לזרום מיד בחול המועד פסח. כבר בגל הראשון הגיעו כ-50 אלף תשובות ובסיכום המבצע הוברר כי השתתפו בו כ-100 אלף תלמידים/ות, שהכניסו לבתיהם ממאור קיום המצוות, ובמיוחד המצוות הקשורות בשמירת חג הפסח כהלכתו. עיון בשאלונים ובפרטי הדיווח של ילדים תמימים, המשיחים לפי תומם, גורם להרגשה כי לפנינו מבצע חינוכי שעוד לא היתה דוגמתו ואשר השלכותיו מגיעות הרחק מעבר לכל מבצע דומה, בו משתתפים ילדים, כדי לזכות בפרסים המובטחים.

ילדים לא מעטים ציינו במפורש, כי הם "לא דתיים" וכי הניקוי היסודי ושאר ההכנות שנעשו בבית לקראת הפסח, נערכו בעיקר ביזמת הילדה או הילד, שקיבלו דחיפה מהמבצע, שלא לחינם נקרא ע"י הרבי "והשיב לב אבות". כתבה ילדה בת 12 משכונת "רמות" בירושלים: "בליל החג הלכנו לסבתא שלנו, משום שסבא וסבתא דתיים והם מעבירים לנו את חוויות החג". אותה ילדה כותבת עוד, כי "אחרי בדיקת החמץ, לוקחים את החמץ אל הרב והרב מברך על החמץ ואח"כ שורף אותו". מותר להניח כי אחרי שתשתתף בכמה מבצעים נוספים של חב"ד, תדע אותה ילדה בשנה הבאה, מכירת חמץ מהי...

או ילדה בת חמש וחצי (המציינת כי "אחותי כתבה לי ואני אמרתי לה מה לכתוב") המדווחת כי "שרפנו את כל החמץ, שלא יישאר כלום" ולשאלה, אם הדליקה נרות בכניסת החג, משיבה: "אני לא מדליקה נרות, כי אני עוד לא בת 12". היא קיבלה מכתב ממארגני המבצע, בו הוסבר לה כי היא צריכה להדליק נרות, מבלי להתחשב בגילה, לאחר שהיא כבר מבינה את ענין הדלקת נרות שבת ומסוגלת לברך.

סמדר ע. מפתח-תקוה כותבת: "שתיתי ארבע כוסות ולא השתכרתי". היא בת 11 ועזרה רבות בניקוי הדירה. איתן מ. בן ה-7 מספר כי עזר לאמא בניקוי הפריג'דר ואילו את החמץ בדקו אצל סבא. גם את הסדר ערכו אצל הסבא. "בתחילה נטלנו ידיים וקידשנו על היין ואחר כך אכלנו כל מיני דברים מן הקערה, מתוקים ומרים, ושתינו הרבה יין".

לשאלונים אחדים היו מצורפים מכתבי הורים, שהודו לפעילי חב"ד על המבצע ותיארו בטונים נלהבים את האוירה הטובה, ה"יצירתית", ששררה בבית, בעקבות המבצע. "הילדים שלי, במקום להפריע, כמו תמיד, או להסתובב תחת הרגליים, מבלי שירצו לעזור כהוא זה, נקטו הפעם יזמה ושאלו אותי כל הזמן, 'אמא מה אפשר לעזור, אמא מה נעשה היום למען הפסח'. עוד לא היתה אוירה כה טובה בבית והכל הודות למבצע שלכם" – כותבת אמא אחת מאשדוד.

פעילי חב"ד, שסיכמו את המבצע, הפיקו מספר לקחים מעשיים להבא. מבצע זה, ככל שאר המבצעים שקדמו לו, יתמסד כנראה וייהפך לאחד המבצעים הקבועים של חב"ד. המסקנה היא, שאילו הוקדמה חלוקת השאלונים כשבועיים-שלושה, כאשר תלמידי בתי הספר עדיין היו בכיתות ולא יצאו לחופשת הפסח – אפשר היה להקיף מאות אלפי תלמידים, מכל הרמות והשכבות.

לפי הסיכומים ייערך המבצע בשנה הבאה מוקדם יותר וברמות שונות, מותאמות לגילים, כשתכנית מיוחדת תופנה לתלמידי בתי הספר הממ"ד.
כ"ט באדר תשע"ה