ב"ה יום חמישי, י"ז כסלו תשפ"א | 03.12.20
כ"ק אדמו"ר הריי"צ. למטה: חיילים במלחמת העולם השניה
כ"ק אדמו"ר הריי"צ. למטה: חיילים במלחמת העולם השניה צילום: מתוך ויקיפדיה
שני האלילים האחרונים ■ יין ישן וטוב

כך סיכמה מערכת "הקריאה והקדושה" השבוע לפני שבעים שנה את מצב היהדות בעולם בשלהי מלחמת העולם השנייה
מאת הרב משה מרינובסקי

השבוע לפני שבעים שנה, בשלהי מלחמת העולם השנייה, פורסם מאמר-מערכת של גיליון "הקריאה והקדושה" לחודש מנחם-אב תש"ד הנושא את הכותרת "נחמו נחמו עמי!" ומהווה מעין סיכום של לקחי השואה לגבי המצב הרוחני של יהדות אמריקה והמצב הפוליטי והמדיני בעולם שבו חלק נכבד מעם ישראל הושמד בשואה, חלק אחר נתון תחת עול השלטון הבולשביקי ואחרים חיים בעולם דמוקרטי. מדהים עד כמה גם מה שמפורש במאמר וגם מה שמצוי בין השורות שלו, טומן בחובו הקשרים מאד אקטואליים, במיוחד על רקע העובדה שבשנה זו שבת נחמו חלה עם סיום מערכה צבאית.

לפנינו הטור המלא, בתרגום מאידיש.

בחודש מנחם אב השנה ניתן לנחם את היהודים המקומיים [ יהודי אמריקה] בנחמה אחת ויחידה, הנחמה שבווילנא המשוחררת נמצאו שלושה יהודים חיים ובמינסק המשוחררת נמצאו שנים עשר יהודים שלמים!

לפני שלוש שנים ביטאנו פעמים רבות את החשש כי עם הניצחון המיוחל לא ימצאו חלילה ברבות מערי אירופה אפילו יהודי חי אחד, אבל כעת מתברר שמוצאים בכל מקום בין שלושה לשנים עשר יהודים חיים!

היהודים המקומיים עדיין לא מאמינים שעם ישראל חווה את חבלי משיח, והם לא רוצים לצאת ידי חובה בצרות של יהדות אירופה כדי לשוב בחזרה ליהדות; נראה שהם לא רוצים מוצא אחר מאשר לחוות חלילה את אותה קטסטרופה. אבל נשאלת השאלה באיזה אופן אחר, מלבד חבלי משיח בכל מקום, רחמנא ליצלן, הקב"ה יכול לעורר את העם היהודי ולהביא אותו להכרה שאם כאשר הוא עשה זאת ליהודי גרמניה וליהודי פולין זה לא עורר את היהודים בהולנד, בלגיה, דניה ונורבגיה; אם כאשר אותו הדבר נעשה ליהודים בהולנד, בלגיה, דניה ונורבגיה זה לא עורר את יהודי צרפת ואת יהודי איטליה; ואם כאשר חבלי משיח הגיעו ליהודי צרפת, איטליה, בולגריה, רומניה והונגריה, זה עדיין לא יכול לעורר בשום אופן את יהודי אמריקה?

היו לנו ארבעים ושמונה נביאים, אלפי תנאים, אמוראים ובעלי רוח הקודש נוספים שכולם אמרו מראש את שקורה היום, ובדמעות ספוגות דם הזהירו את בני ישראל שבאותה שעה, כאשר הם עצמם ייווכחו באמתיות הנבואות, עליהם להציל את עצמם על ידי תשובה וחזרה לתורה ואמונה, והיום העובדה שהאזהרות של הנביאים הם האמת עצמה מקבלת אישור על ידי נהרות של דם יהודי, אך אף קיבוץ יהודי בעולם לא רוצה להכיר בכך! שום יד חזקה אלוקית ושום חמה שפוכה משמים לא יכולים לנתק מהיהודים את הטיפשות, והטיפשות הזו היא איבוד עצמי כפשוטו; זוהי טיפשות עקשנית שזועקת בקול רם: "עדיף להיכנע כגויים למחצה, מאשר להיות מאושרים כיהודים שלמים!"

לאחר שכל אלילי העבודה זרה כבר נופצו, נדבקים בכוחות האחרונים לשני הנותרים, אלילם חסרי תועלת ליהודים – בולשביזם ודמוקרטיה, שבין שניהם יהדות אירופה כבר הפכה לאפר, וגם יהדות אמריקה נמצאת באותה סכנה, כי ... (מה שהיהודים כאן שוכחים) גם כאן הקב"ה יכול להפוך תולה ניירות לתולה בני אדם!

הבולשביזם מן הסתם טוב מאד לרוסים אבל ארצם, למעט יוצאים מן הכלל קטנים, הייתה ועודנה סגורה לפליטים היהודיים מאירופה המדממת, אחיהם של עשרות אלפי החיילים היהודיים בצבא רוסיה המסייעים להציל את המדינה הרוסית; גם דמוקרטיה היא בוודאי צורת ממשל טובה, אבל את ארץ ישראל היא מחזיקה חסומה בפני יהודים ניצולי תאי הגזים של היטלר; בנוסף לכך, כבר ראינו באיזו קלות ובאיזו מהירות דמוקרטיה יכולה לפשוט את הרגל בן-לילה, ואם היהודים המקומיים מתחבאים תחת ההגנה שלה ובורחים מהקב"ה או אפילו כשהם משתחווים אליה תוך הסתרת הקב"ה מתחת לבית שחים, הם שוכחים את האמור בעשרת הדברות: "לא תשתחוה להם, כי אנכי א-ל קנא, פוקד עון אבות על בנים!"

ניחמו ועדיין מנחמים את היהודים המקומיים עם התקווה שלאחר הניצחון על היטלר יהודי אירופה יזכו להצלה, אבל עכשיו הם רואים במימוש הנחמה בעובוה של חמישה עשר יהודים מתים למחצה בווילנא ובמינסק!

 

נחמו נחמו עמי, עם הניצחון הגדול של שלושה עד שנים עשר יהודים שנותרו בקהילות שהיו בנות מאות אלפי נפשות יהודיות! זה מה ששני האלילים הנותרים העניקו לכם וזה מה שהם יתנו לכם בעתיד: תקוה לאחר הניצחון על המיליטריזם העמלקי היפני; הכרה ברעיון האמנציפציה ברוח מהפכת אוקטובר של לנין. זה מה שאתם יכולים לקבל מהדמוקרטיה ומהבולשביזם ואז בוודאי תתפקחו בעזרת ה'!

התנחמו, יהודים, עם שני האלילים הזרים האחרונים; אתם מכריחים, כביכול, את הקב"ה לשבור גם אותם, כי הוא משגיח ולא יאפשר לכם לוותר בשבילם על אמונת אבותיכם!

אם בכך אתם רוצים, תשיגו זאת; אמריקה יכולה להישאר אמריקה גם ללא יהודים וכשזה יקרה, ותחזרו להיות יהודים אמריקנים, ייתכן שתשלמו על כך מחיר כבד, אבל ה"נחמו" שיבוא לאחר מכן בוודאי יהיה כדאי!
י"א במנחם-אב תשע"ד