ב"ה יום רביעי, ט"ז תמוז תשפ" | 08.07.20
הרב משה וולפסון
הרב משה וולפסון
כשהרבי קרא את מחשבות המשגיח של 'תורה ודעת'

ולמה הגאון רבי משה וולפסון רואה את עצמו כשליח של הרבי? ● רשמים מאירוע ענק ומרשים של התוועדות י"ט כסלו
יוסף יצחק יעקבסאן

ב'עידן הסילון' בו אנו חיים, גם אירוע שהתרחש בעשור האחרון, עשוי להיחשב 'היסטוריה'. לפנינו דיווח על התוועדות י"ט כסלו בהשתתפות קהל אלפים שנערכה על ידי 'היכל מנחם' בבורו פארק בשנת תשס"ז. 

"היה זה מחזה נדיר ומרגש לראות כיצד אלפי יהודים חסידיים מכל הסוגים והחוגים יושבים יחד, כאיש אחד בלב אחד, ושרים את הניגון השמימי של רבנו הזקן, ולאחר מכן יוצאים בריקוד, בהתלהבות של אש-קודש בניגון החסידי 'ניע זשוריצי כלאפצי'", סיפר מנהל "היכל מנחם", הרב יעקב לייב אלטיין, שארגן את מסיבת המלוה-מלכה הענקית לכבוד י"ט כסלו, חג הגאולה של בעל התניא, שהתקיימה במוצאי השבת האחרונה בבורו פארק. 

במלוה מלכה נראו אלפי יהודים מכל החוגים החסידיים, וגם הליטאים, מבעלז, וויזניץ, גור, סטמר, ליובאוויטש, בובוב, סקוור וכן הלאה. "כולם באו לחגוג את חג הגאולה ואת הניצחון של תורת החסידות ולהתחזק בלימוד החסידות ולהמשיך את דרכי החסידות", אמר הרב אלטיין.

הגאון החסיד ר' יואל כהן שליט"א פתח את ההתוועדות בנאום נרחב על שני הקווים הסותרים, לכאורה, בחייו של הבעש"ט הק'. מצד אחד הוא קירב אנשים פשוטים ונתן ביטוי למעלה העצומה של האמונה הפשוטה שלהם, ויחד עם זה למד עם החברא קדישא שלו את העניינים העמוקים ביותר של סודות התורה.

לאחר מכן הציבור הענק ישב מרותק למסכים גדולים עליהם הוקרנו מראות מבואו של הרבי הקודם מליובאוויטש, רבי יוסף יצחק זי"ע, לאמריקה, בעת ביקורו המפורסם בשנת תר"צ, וגם בבואו בפעם השניה, באמצע המלחמה, בשנת ת"ש.

הרב החסיד ר' יוסף וויינבערג חלק עם הציבור בהתרגשות גדולה את הזיכרונות האישיים שלו מהימים בהם היה יחד עם הרבי הקודם תחת הנאצים ימח שמם בוורשה בשנת ת"ש. בסיום דבריו הביע איחול מעומק הלב שבקרוב ממש נזכה לראות בקיום הנבואה "והפכתי אבלם לששון".

בין גברי לגברי שרו ניגונים חסידיים עתיקים, בניצוחו של הבעל-מנגן החסידי הנודע ר' לוי יצחק קפלן. הניגונים המעוררים הציתו את לבבות המסובים והם האזינו בחרדת קודש לדבריו של הגאון רבי משה וולפסון שליט"א, משגיח רוחני של ישיבת תורה ודעת ומרא דאתרא של קהילת אמונת ישראל.

הרב וולפסון דיבר בהרחבה על כך שיוסף הצדיק עמד בניסיונות הקשים ביותר, במקומות ובזמנים הקשים ביותר, על ידי כך שידע כי בכל מקום בו הוא נמצא הוא שליח של אביו, ושלוחו של אדם כמותו. הרב וולפסון שם דגש חזק על כך שהרבי מליובאוויטש זצוק"ל חידש ופעל את ענין ה"שליחות", יציאה של אברכים למקומות רחוקים כדי להצית נשמות של יהודים אבודים, ואת הכוח לכך הם שואבים מהמשלח, הרבי בעצמו. 

בעצם, ממשיך הרב וולפסון, זה היה התוכן של מעמד "חלוקת הדולרים" מידי יום ראשון. הרבי בסך הכול עשה את כל אחד לשליח שלו לחלק כסף לצדקה. כיון שכך – קרא הרב וולפסון – גם לי יש את הזכות להיות שליח של הרבי. 

בתוך כך הוא מספר 'מופת' נפלא שהתרחש אתו באחד מביקוריו אצל הרבי. מזה שנים רבות הרב וולפסון נוסע מידי קיץ לארץ ישראל לנפוש וללמוד במנוחה. שנה אחת לקראת נסיעתו הוא בא לקבל מהרבי ברכת פרידה. לפני המעבר לפני הרבי הוא ניהל שיחה עם ידיד קרוב שלו שהיה אתו, ואמר לו שברוך השם עכשיו יהיו לו חודשיים של מנוחה. לא יטריחו אותו למסור שיעורים, נאומים וכד'. כמה דקות אחר כך, הוא עובר ליד הרבי. הרבי נותן לו דולר ומאחל לו ברכה והצלחה, ומיד הרבי נותן לו דולר נוסף - "עבור השיעורים שתמסור בארץ הקודש"... ובכן, מסיים הרב וולפסון, כל פעם שאני אומר דרשה אני חש כשליח של הרבי. 

לאחר ניגון חסידי מלהיב, מכבדים את הרב הגאון ר' חיים שמערלער מקרית צאנז, תלמיד מובהק של הרבי מקלויזנבורג זי"ע ומחבר נודע של ספרי הלכה, לשאת דברים. 

הרב שמערלער מנהל את "מכון שערי הוראה", המפיץ את לימוד ההלכה בין בחורי ישיבות ואברכי כוללים. הרב שמערלער מבקר כעת באמריקה ונפגש עם עשרות ראשי ישיבות, רביים חסידיים ורבנים כדי להניח את היסוד לפתיחת סניף של המכון כאן באמריקה. 

הרב שמערלער מדגיש בנאומו את הזכות העצומה שיש לו להחזיר את העטרה ליושנה, להביא לכך שאלפי יהודים מתייגעים בלימוד שולחן ערוך הרב, בעל השמחה של י"ט כסלו.

לאחר אתנחתא לטעימה מסעודת מלוה מלכה, מאזינים לנואם המרכזי, הגאון ר' יעקב משה וואלבערג, ראש ישיבה בישיבת חב"ד במנשסתר, אנגליה. הרב וואלבערג עומד על ענינה של סעודת מלוה מלכה, ובמשא מעמיק הוא מבאר כיצד כל ענינה של סעודת מלוה מלכה הוא להחדיר את אור השבת בתוך ימי החול. וזה למעשה ענין החסידות. יש "שבת" של הנשמה, הכוחות הנשמתיים הפנימיים הנעלמים, החשים אלקות באמונה טהורה ללא כל ספיקות ושאלות. ועל ידי לימוד החסידות מחדירים את אור השבת בחיי היום יום.

ביציאה מהאולם, לאחר צפייה ב"מראות קודש" נפלאים מהרבי מליובאוויטש זי"ע, קיבל כל אחד – מטען מלא בדברי חסידות לפריקה בימי החנוכה הבאים. ביניהם, מאמר חסידות חדש עם פירוש חסידות מבוארת – סדרה חדשה של קונטרסים וספרים המבארים את המאמרים העמוקים של נשיאי חב"ד, מפעל שזוכה לתמיכתו הנדיבה של הנגיד הנודע, מנהל או.קיי. הגאון ר' דן יואל ליווי.

הנגיד הנכבד מטורונטו ר' יעקב יהודה ערן אוסטפלד, הפעיל מאד בפרויקטים של הפצת חסידות, היה התומך המרכזי במלוה-מלכה.

(תרגום מ"אלגעמיינער זשורנאל")

י"ט בכסלו תשע"ד