ב"ה ערב ש"ק, י"ט שבט תשפ"ב | 21.01.22
תצלום של הרב יוניק ע"ה לצד הרבי. משמאל: היומנים
תצלום של הרב יוניק ע"ה לצד הרבי. משמאל: היומנים צילום: ארכיון משפחת יוניק
הרבי מדריך את הרב יוניק כיצד לקרב יהודי ● חשיפה

בהמשך לראיון עם ה'חוזר' הרב יואל כהן שליט"א שהתפרסם בתכנית 'תורת חיים' של חברת JEM בו סיפר אודות מופת של הרבי עם יהודי מסויים, ועל כך שהמשב"ק הרב דובער יוניק ע"ה קירב את היהודי ולימדו כיצד להניח תפילין, מפרסמים יבדלח"ט בניו של הרב יוניק לקראת יום הולדתו של אביהם החל בשבת קודש זו, ו' מנחם-אב, קטעים מיומנו בהקשר להדרכות שקיבל מהרבי בנוגע לאופן ההשפעה על אותו יהודי
מערכת שטורעם

בהמשך לראיון עם ה'חוזר' הרב יואל כהן שליט"א שהתפרסם בתכנית 'תורת חיים' של חברת JEM בו סיפר אודות מופת של הרבי עם יהודי מסויים, ועל כך שהמשב"ק הרב דובער יוניק ע"ה קירב את היהודי ולימדו כיצד להניח תפילין, מפרסמים יבדלח"ט בניו של הרב יוניק לקראת יום הולדתו של אביהם החל בשבת קודש זו, ו' מנחם-אב, קטעים מיומנו בהקשר להדרכות שקיבל מהרבי בנוגע לאופן ההשפעה על אותו יהודי.

נראה כי יהודי זה, זכה למופת מהרבי במשפחתו ובהמשך לזה החל להתקרב ליהדות. מכיון שלא ידע להתפלל ולא ידע כיצד להקפיד על שמירת תומ"צ, קיבל הרב יוניק שהיה אז בחור מן המנין ב-770 הדרכה מהרבי כיצד לקרבו בעדינות לשמירה מלאה של תומ"צ. בתחילה הביא לו תפילין ולימדו להניחם ובהמשך לימדו כיצד להתפלל.

מקטעי היומן נראה שאותו יהודי היה מסתובב ב-770 והרבי עקב מקרוב אחר התקרבותו ואף מצא להעיר במקרה והיה נראה שמבקשים ממנו מעבר ליכולתו באותו זמן.

מהדברים נראה כי הבחורים ניסו להשפיע עליו יותר מדי ואולי אף הגזימו, והרבי העיר על כך. בכלל, ניתן לראות מדברים אלו, מעוטי הכמות ורבי האיכות, את המבט של הרבי כיצד הדרך לקרב יהודי באופן של טיפין טיפין.

111_400

מוש"ק פ' בראשית ה'תשי"א
אודות לייב ר' [יהודי שקרבנו אותו] (אמר הרבי בביתו): לא יום ולא לילה, איזה סוג סדר זה... בכל אופן ישר כח לכם.
שתבשרו בשורות טובות - ישר כח עבור הבשורה הטובה.

222_400_02

עש"ק פ' נח התשי"א
אודות ר' לייב ר' - אין צורך להתפלל אתו את כל התפלה. שלא אמתח את המיתרים ובנוסף עוד לומר את כל התהלים.

333_400_01

ב"ה יום ג' פ' תולדות כ"ז חשון התשי"א 12.10
היום עייפו אותו עם התפלה. (לייב ר') שלא יווצר אצלו מצב...

ר' מעוניין לעשות (=להגיש את ה) קידוש בעוד ארבעה שבועות בשבת מברכים (=טבת). הוא יודע שמתוועדים רק בשבת מברכים. יש צורך לבטל את הרעיון מכיוון שכנראה רוצה לבוא עם אשתו, הבת ועוד מידידיו הטובים שלהם יהיה קשה לצעוד רגלית. אם ישנו בית הכנסת בסמיכות אליהם אפשר יהיה לעשות את הקידוש שם מתי שירצה, מוטב בי' כסלו (=שחל בשבת בשנה זו). בשבת בעוד שבועיים (מהיום) לפני י"ט כסלו. מספר בחורים ילכו להתוועד אתם ושינצלו את ההזדמנות לדבר אודות חסידות, הרביים, חינוך (יהדות) העיקר צריכים לדעת האם ישנו בית כנסת קרוב אליהם כי לולא זאת, אז אותו דבר. הוא חושב שעם הקידוש הוא יצא ידי חובה. הוא חושב שבקידוש מונח כל היהדות.

מן הסתם יש לכם כבר מנין.

(בתקופה ההיא – תש"י-י"א עורר כ"ק אדמו"ר נשיא דורינו את הבחורים שכל אחד מהם יקרב לכל הפחות מנין יהודים. לכאורה לכך כוונת הדברים של הרבי לגבי מנין).

ה' במנחם-אב תש"ע
הרב יוניק לצד הרבי, ח"י אלול תשל"ד
הרב יוניק לצד הרבי, ח"י אלול תשל"ד