ב"ה יום שלישי, כ"ג שבט תשפ"ב | 25.01.22
הרב שטיינברגר ותותים
הרב שטיינברגר ותותים צילום: ישראל ברדוגו
תות-שדה? לא למהדרין; הערינג הבד"צ? מלאי תולעים

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים ● בשבוע האחרון, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנושאים נבחרים. מועד השאלות הבא, יפורסם בקרוב
הרב יוסי שטיינברגר

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים.

בשבוע האחרון, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנושאים נבחרים. מועד השאלות הבא, יפורסם בקרוב.

להלן השו"ת המלא:

האם יש אפשרות לבדוק את הדגים מתולעי האניסקיס?

היכן ניתן לקנות דגים ללא בעיה?


תשובה: א] רק מומחה שמכיר את התולעים הללו רשאי לבדקם. ב] דגים טריים [סלמון] אינו נגועים בהאניסאקיס. כמו"כ דגי הסלמון והסול שבהשגחת הרב לנדא והעדה החרדית אינם נגועים, דגי ההערינג גם אלו שבהשגחת הבד"צ, נגועים...

בטור שהתפרסם בידיעון הכפר נכתב שדבש כשר כי הוא לא יוצא מן הדבורה, ולעומת זאת דבש מלכות אסור כי הוא יוצא מן הדבורה.

וראיתי מספר מקומות שמאשרים דבש מלכות? היתכן?


תשובה: מזון מלאכות מופק מגוף הדבורה וכל גבר היוצא מן הטמא, טמא. אמנם יש שהתירו לצורך רפואי וטעמם הוא כי מזון המלאכות מר מאד ואין נהנים ממנו וכן נוהגים לצורכו כשהו מעורב עם דבש, ולכן כתבתי כי יש לשאול רב מורה הוראה לגופו של כל שימוש.

האם יש לחשוש מאניסקיס גם בדגי סול מסין באריזת וואקום?

תשובה: דגי סול תוצרת סין נגועים מאד בהאניסאקיס, נמצאו עשרות תולעים בחתיכת דג אחת.


מלונות בשבת - מלון בהשגחת מהדרין ירושלים אפשר לסמוך עליו בתור חב"ניק?

תשובה: לא אתייחס לעיר המוזכרת בשאלה, אך כבר כתבתי כמה פעמים בכללות, כי מהדרין רבנות מעצם היותה שייכת לרבנות, אינה יכולה להחמיר כרצונה אלא כרצון חוקי המדינה והבג"צ, והפוליטיקאים השולטים במועצה הדתית בזמן נתון זה או אחר. ולכן מהדרין רבנות מיועדת לעמך ולא לאנ"ש, ולא רק בשבת. אלא אם כן משוחחים עם המשגיח המקומי ובודקים את נהלי הכשרות ואת כשרות חומרי הגלם הנמצאים בשימוש במלון, וגם בדיקה זו צריכה להיעשות ע"י מומחה כשרות שידע לברר ולשאול את השאלות הנכונות...

האם יש הבדל בין סוגי החסות והכרובים הכשרים למיניהם?

יש כל מיני סוגי חברות ועל כל חברה שלל הכשרים - האם אפשר לסמוך על כולם - כיוון שהם טוענים לגידול ללא חרקים? או יש צורך להקפיד על הכשר מהודר יותר?


תשובה: הרה"ר לישראל פרסמה את רשימות חברות ירק העלים המקפידים ביותר והם: ברכת קטיף, חסלט, משק כהן מן, ועלי הבשור. גם ירק מחברות אלו יש להשרות במי סבון למשך 5 דקות, להעביר לכלי נוסף המכיל מים נקיים לעוד 2 דקות, ולשטוף כל עלה תחת זרם מים.

תות שדה - איך ומה צריך לבדוק על מנת לאכולו?

תשובה: המהדרין אינם אוכלים תות שדה אלא אם קילפו ממנו שכבה דקה חיצונית. לאחרונה יש המתירים [הרב רווח] לאחר קרצוף בעזרת סקוץ'.

ברצוני לשאול שאלה מעניינת את כבוד הרב חבר שלי קנה לי בקבוק ליקר הרינג לפני פסח והוא השאיר לי זאת בחנות של חבר ושם עבר על זה הפסח האם בקבוק זה חמץ ומכיוון שלא נמכר הוא אסור בשימוש או שמא אין בעיה כי זה לא חמץ מעיקרו והוא מותר בשתייה ללא כל חשש?

תשובה: א] מי התיר למהדרין לשתות ליקר זה אף בימות השנה. ב] הליקר עלול להיות חמץ גמור, שכן אלכוהול מיוצר בדרך כלל מדגנים.

האם יש בעיה בוודקא גריגוס עם טעמים?

תשובה:
א] כבר כתבתי כמה פעמים כי כל מאכל המכיל טעמים יש לצורכו בהכשר מהודר שעליו היית סומך גם במוצרי בשר ועופות. ב] יש לברר גם על הגרייגוס ללא טעמים תחת איזה הכשר הוא נתון והאם הוא למהדרין.

י"ז בתמוז תש"ע