ב"ה יום שלישי, כ"ג שבט תשפ"ב | 25.01.22
הרב יוסי שטיינברגר
הרב יוסי שטיינברגר צילום: ישראל ברדוגו
שו"ת כשרות: יוגורט תות, סושי ומה דינו של וויסקי?

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים ● ביומיים האחרונים, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנו שאים נבחרים ובעיקר לשאלות על מאכלי חלב
מערכת שטורעם

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים.

ביומיים האחרונים, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנושאים נבחרים ובעיקר לשאלות על מאכלי חלב, לקראת חג השבועות הקרב ובא.

שאלה: האם חליבת שבת הופכת את ההכשר לבדיעבד או שיש בדצ"ים שנותנים הכשר גם על זה?

תשובה: ע"פ ההלכה יש לחלוב בשבת ע"י לא יהודי, או לחלוב לאיבוד, או לחלוב ע"י מכונת חליבה הפועלת בשיטת ה'גרמא'.

יש אומרים כי חלב שנחלב בשבת באיסור, יהיה מותר בשתייה לאדם אחר - מיד במוצאי שבת,

ויש המחמירים לאוסרו עולמית גם לזה שלא ביצע את החליבה, כשהחליבה נעשתה בידיעתו ולרצונו של האחר.

לדעות מסוימות, בקטגוריה זו נכללים גם צרכני החלב, משום שהחלב נחלב בעבורם, למרות שהחולב לא מכיר אותם. בנוסף, ייתכן שהנאה מחלב שנחלב בשבת באיסור, אסורה מדין מסייע לדבר עבירה

מחשש לדעות המחמירות, מגבילה תנובה את השימוש בחלב שבת, רק למוצרים בכשרות רגילה. ואילו לצורך ייצור בכשרות מהדרין, ישנה הפרדה מוחלטת בין חלב שנחלב בשבת באופן אסור ובין חלב שנחלב בימות החול.

שאלה: בשו"ת האחרון דובר על בעיית התותים. לכל המחלבות המהודרות יש תותים בתוך היוגורט. ביוגורט של שטראוס (גם בתקופת ההכשר של הרב לנדא) נראו התותים בבירור, כולל הקליפה, ואפשר היה להיווכח שהם לא קולפו או נטחנו. איך זה ייתכן? האם יש בעיה עם זה?

תשובה: התותים הנמצאים במוצרי החלב שבכשרויות מהודרות, הינם בדרך כלל תוצרת חו"ל, שנשטפו והוברשו במכונות ניקוי מיוחדות, ורק לאחר שנבדקו במעבדות ונמצאו נקיים מחרקים, יאשרו להיכנס למוצרי החלב.

שאלה: האם בדפי נורי (סושי) קיימת עדיין בעיית הסרטנים, ולכן הוא עדיין לא בכשרות מהודרת?

תשובה: נורי הוא שם של מאכל המיוצר מ"אצות ים". האצות הינם צמחים בעלי צבעים שונים, המכילות שפע של מינרלים ויטמינים. בתהליך היצור של הנורי, האצות נגרסות ומיובשות בתלייה, בדומה לתהליך יצירת נייר. כך מתקבל דף אצות הנקרא נורי המשמש בדרך כלל כמעטפת לסושי שהרכבו: דג מעושן ממולא באורז וירקות.

אצות מקיימות חיי שיתוף עם בעלי-חיים רבים. כגון: אלמוגים, מדוזות, צדפות, ואוגרות בתוכן את כל הטוב מהם על מנת לשרוד. זהו למעשה סוד האצות: עצמאות קיומית ויכולת הישרדות גבוהה בכול תנאי אקלים ולחות.

בין היתר אוגרות האצות סרטנים וסוסוני ים קטנטנים, אשר נשארות עימן גם בתהליך ייצור דפי הנורי. על כן כל דפי הנורי בחשש נגיעות.

כיום ישנה חברה אחת המייצרת דפי נורי ללא חשש תולעים, וניתן להשיג מתוצרתה דפי נורי בהכשר מהודר ללא חשש חרקים.

מה עם ויסקי מכל סוג שהוא מחברת ג'וני ווקר?

תשובה: וויסקי סקוטי או אירי מכל סוג שהוא אינו יכול להיות כשר למהדרין כיוון שהוא מיושן בחביות שיושן בהם יין האסור משום 'סתם יינם' או 'יין נסך'.

ישנו בקבוק ליקר בשדה התעופה עם ציור של טווס שאיני יודע את שמו ואני מעוניין לדעת אם הוא כשר.

תשובה: ככל הנראה זהו קוניאק בשם: 'גרנד מרניאר' והוא בשני סוגים, הבקבוק בעל התווית האדומה מיוצר מאלכוהול יין, והוא באיסור 'יין נסך' או 'סתם יינם'. הבקבוק עם התווית הצהובה אף הוא אינו כשר.

האם אפשר לקבל בבקשה את כל הכשרויות ששייכים לאנ"ש בדברי מאפה? ובכלל, בצורה מסודרת ועדכנית בבקשה?

תשובה: רק זאת אוכל לומר. בחלק מהקונדיטוריות והמאפיות שביקרתי, וביניהם אף כשרויות אשר בשם בד"צ יכונו... קיימות בעיות של: פת עכו"ם תולעים ועוד.

קיימת מסעדה באזור המרכז בהשגחה מעולה, בו נוהג אף אני לסעוד לפעמים, אך את ה"לאפה" המוגשת בה אין אני אוכל, כיון שהיא נרכשת במאפייה שאין אני בטוח בניקיונה מחרקים.

בבית המאפה של כפר חב"ד ביקרתי השבוע ומצאתיו נקי מתולעים. תקוותי כי ימשיכו לשמור את המקום נקי מתולעים ובפרט בקיץ הכפר חבד"י הקשה, שכן החום הכבד והלחות מגבירים את התפתחות התולעים.

● עוד בנושא, לחצו כאן

כ"ח באייר תש"ע