ב"ה יום שלישי, כ"ג שבט תשפ"ב | 25.01.22
הרב שטיינברגר
הרב שטיינברגר צילום: ישראל ברדוגו
תותים? לא מכניס כבר שנים. KF לונדון? לא מהדרין

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים ● ביומיים האחרונים, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנושאים נבחרים מתוכם
מערכת שטורעם

מומחה הכשרות, הרב יוסי שטיינברגר, חוזר. אחרי הפוגה בת שנה מפרסם הרב שטיינברגר בשטורעם כמה פעמים בחודש טור מיוחד בענייני כשרות, ובו יתייחס לשורה ארוכה של נושאים מעשיים.

ביומיים האחרונים, שיגרו גולשי שטורעם עשרות שאלות בנושאי כשרות. מתוכם, בחר הרב שטיינברגר להתייחס לנושאים נבחרים: משקאות חריפים, קשיו, ביצים, ירק עלים ותותים. 

לפניכם השאלות, והתשובות: 

מה בקשר לכשרות של KF לונדון. עד כמה אפשר לסמוך על זה?

תשובה: כשרות KF לונדון איננה מהדרין.

שמעתי בשם הר' לנדא שיש בעיה חמורה עם העלים הירוקים, ועלים כמו שמיר שאי אפשר לבדוק בידיים את כ-ל העלים (בגלל דקותם) עדיף לא להשתמש...

א. האם השמועה נכונה? ב. איך באמת אפשר לבדוק את כל הירוקים? ג. בצל ירוק - האם חייבים לפתוח אותו באמצע ולשפשף עם היד או שמספיק לשטוף עם זרם בפנים בעודו סגור (כמו 'קש')?

א. זו לא שמועה אלא מכתב שהוציא הגרמי"ל לנדא בכסלו תשס"ד, ובו הוא מזהיר שהירק מגידול מיוחד אינו נקי לגמרי מחרקים. בזמנו התרעמו עליו רבים, אך כיום כולם מודים בנושא. גם הרבנות הראשית לישראל, במזכר שהוציאה בערב פסח השנה, מורה כי גם ירקות מהחברות הטובות יש להשרות ולשוטף, וגם החברות עצמן החלו לרשום זאת על גבי השקיות.

לכן, בהתאם לכך, יש להשרות את הירק במי סבון כלים למשך 5 דקות, לאחר מכן להוציא את הירק מהמים בעזרת הידיים ולהעבירם לכלי מים נקיים לעוד כמה דקות ולשטפם תחת זרם מים.

בירק שיש בו כפלים והתפצלויות מהגבעול - כמו בפטרוזיליה - יש להפריד את הכפלים לפני ההשריה. כמו כן, לא כל החברות אשר לכאורה אמורות לגדל ירק נקי מחרקים, ניתן באמת לסמוך עליהן.

לעת עתה החברות היחידות שניתן לסמוך עליהם ולהסתפק בהוראות שטיפה אלו, הן: עלי הבשור וחסלט. לגבי הברוקולי וכרובית קפואים, ניתן לסמוך רק על חברת חסלט, אשר מגדלת אותם באקוודור.

להרחבה בנושא, לחצו כאן

האם יש דרך כלשהי לנקות תותים מחרקים, או שאין מנוס אלא להשאיר אותם מחוץ למטבח?

תשובה: גם אני משאירם מחוץ למטבח כבר שלוש שנים על אף הפצרותיהם של ילדיי שיחיו...


קשיו לא קלוי. אפשר לקנות בכל מקום?

הבד"צ העדה החרדית מאשרת קשיו רק מתוצרת וייטנאם, אך יש המקילין ומאשרים גם תוצרת הודו ושאר מדינות.

במוסדות ובמאפיות קונים ביצים פתוחות בגלון גדול או בשקית גדולה. שאלתי היא האם בודקים דם בביצים אלו? ואם כן, איך אפשר לכמות כה גדולה של מאות ביצים? ואם לא מה ההתר לכך? ובכלל בתעשית הביצים, האם צריך הכשר?

כיום כל הביצים במפעלים הללו, הדם שלהם אינו אסור מהדין כיוון שאין אפשרות שיצא אפרוח מביצה זו. להרחבה בנושא, לחצו כאן

כבר זמן רב אני רוצה לדעת ברור כשמש כדי לא להיכשל ולא עלה בידי. מהו ה'משקה' הכשר מבין הרשימה הבאה: ליקר בנדיקטין, ליקר דרמבוי, ליקר קונטראו, שיבס ריגל. 

ליקר בנדיקטין – כשר למהדרין

ליקר דרמבוי כשר בהשגחת הרבנות בלבד.

ליקר קוואנטרו אינו תחת פיקוח כשרותי.

שיבס ריגל אינו כשר למהדרין כיוון שהוא מיושן בחביות יין עכו"ם, וייתכן שהוא אף בגדר חמץ של עבר עליו הפסח כיוון שתהליך היישון שלו אורך לפחות 12 שנים.

במשך השנים הללו הייתה החברה שייכת למשפחת ברונפמן היהודית וספק אם הם מכרו את חמצם לגוי.

י"ד באייר תש"ע