ב"ה ערב ש"ק, י"א תשרי תשפ"ב | 17.09.21
בכיוון השעון: פרס נכנס ליחידות, שרון מקבל מצה, נתניהו עם חבר ואולמרט עם ידידים
בכיוון השעון: פרס נכנס ליחידות, שרון מקבל מצה, נתניהו עם חבר ואולמרט עם ידידים
ארבעה ראשי ממשלה עם הרבי וחב"ד ● לקראת י' שבט

מחזה שגרתי בחצרו של הרבי היה בואם של מדינאים, ראשי ממשלות ונשיאים מכל רחבי תבל שבאו לבקש עצה מנשיא הדור ● לרגל י' שבט, רגע לפני מלאות שישים שנה לנשיאות כ"ק אדמו"ר זי"ע, שלושה ראשי ממשלות בעבר ובהווה מספרים על פגישתם עם הרבי ● שמעון פרס, בנימין נתניהו ואריק שרון על הרגע שלא יישכחו
מערכת שטורעם

נשיא המדינה שמעון פרס, היה מהמדינאים הבולטים בישראל ששהה במשך זמן ארוך ב'יחידות'. רק לאחרונה ניאות פרס לחשוף את תוכנה של היחידות, שעסקה בין היתר בדברים שעמדו ברום הפעילות הביטחונית והמדינית של ישראל באותם ימים.

פרס סיפר: "הרבי התעניין בתחילה על המצב הבטחוני בישראל. בהמשך הוא אמר שבעניין מצרים, הבעיה אינה העם המצרי, אלא ההנהגה המצרית. הרבי אמר לי שאנחנו צריכים להתפלל ולפעול למען חילופי השלטון במצריים. באותו זמן שימש גמאל עבד אל נאצר כנשיא מצרים.

peres_400
פרס ממתין לכניסתו ליחידות, בחדר המזכירות

דיברנו גם על מצב היהודים ומצב היהדות בכלל. זו הייתה שיחה ארוכה ומרתקת. הרבי היה מנהיג רוחני, אדם שיודע להיות עצוב וגם שמח. הרבי ידע לראות גם מרחוק וגם מקרוב, גם את המיידי וגם את העתיד לבוא. הוא בטח יודע דברים שאנחנו לא יודעים", אמר פרס.

הכח מדבריו של הרבי

לראש הממשלה בנימין נתניהו קשרים של שנים עם חב"ד, נתניהו ביקר אצל הרבי מספר פעמים ואף הביע את התרשמותו העמוקה מדבריו של הרבי, במהלך מספר פעמים, הבולטת שבהן הייתה לאחר נאומו המפורסם מעל בימת האו"ם לפני מספר חודשים, כאשר לעיתונאים ששהו מחוץ לאולם הוא סיפר שאת התוקף לנאום קיבל מדבריו של הרבי.

נתניהו: "העמדות הבטחוניות שלו היו תקיפות. אני חושב שכיום כבר ברור לרוב הציבור בישראל על מה נעוץ הסכסוך בינינו לבין שכנינו, אך לאורך כל השנים היה תמיד רק קול אחד ברור: קולו של הרבי. הרבי הדגיש את חשיבות הארץ, גם בגלל המסורת וההיסטוריה שלה, וגם בשל ערכם הבטחוני של השטחים.

bibi_400
נתניהו עם ידידו, ר' דוד נחשון

חב"ד כיום משמשת הכתובת ליהודים שאיבדו את דרכם. לדעתי, האבידה הגדולה ביותר לעם היהודי – אחרי השואה, היא ההתבוללות. אחרי השואה מנינו 12 מיליון; לפי ההשערות, אפילו בצמיחה איטית, היינו אמורים למנות היום 24 מיליון. איפה כולם? נעלמו. לא על ידי חורבן גשמי, לא במשרפות, אלא באיבוד הזהות היהודית ובנישואי תערובת. הרבי רצה שחב"ד תיהפך למגנט שתמשוך יהודים ששכחו את זהותם. דומני שנושא זה היה מאוד חשוב עבורו, לא פחות מהנושא הבטחוני.

מורשתו של הרבי חיה וקיימת. העקרונות אותם ייצג, אהבת ישראל, אהבת תורת ישראל ואהבת ארץ ישראל, הוכיחו את עצמם כנחוצים הרבה מעבר למה שהעריכו בתחילה. אנו חיים בתקופה מאוד צינית, בה אנשים חושבים שהכל סובב סביב לחומריות; לעיתים שוכחים, כי מה שמאחד אותנו הם הערכים היהודים הנצחיים, הקשר שלנו לארץ הזו, אמונתנו באלוקים, המסורת המיוחדת שלנו, הם אלו שאיפשרו את החזרה שלנו לארץ, והם אלו שידריכו את עתידנו. וברוח זו, פעל הרבי".

עיני הפלדה חדרו לעיניי

גם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, ביקר אצל הרבי מספר פעמים. שרון: "היתה לי הזכות לפגוש את הרבי הרבה פעמים. אני חושב שהקשרים שלי עם הרבי התחילו כאשר בני נהרג בסיבות טרגיות והרבי שלח לי מכתב ניחומין מאלף. מאז נמשכה ההתכתבות בינינו.

שמחתי מאוד לראות את המכתב של הרבי אליי שנדפס בתוך ספר ה"איגרות קודש", בין מכתבים אחרים. נפגשתי כמה פעמים עם הרבי, וזכיתי לקבל ממנו הרבה מכתבים נוספים. מכתבים שעסקו בנושאים שונים, החל מהמצב בארץ ישראל ועד לדבר הכי מעניין – נושאים צבאיים. מאוד הערכתי את זה והושפעתי מדבריו. מאוד הערכתי והערצתי את הרבי.

sharon_400
שרון מקבל מצה מידי ר' ברק'ה וולף ע"ה ור' מאיר זיילר שי'

מאוד הופתעתי מהעובדה שרב דתי, רבי, מבין היטב בנושאים צבאיים. הרבי הסתכל בעיניו, עיני הפלדה החודרות לתוך עיני, והמבט שלו מאוד חימם אותי. הוא דיבר אתי על נושאים שונים. זכור לי שביקשתי ממנו אז שיפעיל לחץ על ברית המועצות. זה היה בתקופה שברית המועצות התחילה לשלוח לארה"ב שלוחים במטרה לקבל תמיכה כלכלית עבור רוסיה. חשבתי אז שצריך להיות מופעל על הסובייטים הרבה יותר לחץ, וידעתי שהרבי ואנשי חב"ד היו היחידים שאחרי המהפכה הקומוניסטית הצליחו לשמור על קשר עם יהדות רוסיה. מאוחר יותר יצאו הרבה מאוד יהודים מרוסיה, מאות אלפים, אבל כבר אז התחילו לצאת יהודים בסוף שנות השישים ובתחילת שנות השבעים.

הדברים שדיברתי עם הרבי, תמיד השפיעו עלי. אחד התחומים הכי חשובים שבהם הושפעתי מהרבי הוא דאגתו להפצת חינוך יהודי בעולם. למרות שאינני מגדיר את עצמי יהודי דתי, אני יהודי, וזה הדבר הכי חשוב עבורי. הרבי הביע בפני את דאגתו הרבה לעם היהודי. עבורי, לתת לילדים חינוך יהודי זה דבר חשוב מאוד מאוד. והיום אנחנו רואים בעולם הרבה אנשים שהרבי שלח למקומות נידחים, ואני עצמי פגשתי רבים כאלה שהרבי שלח במטרה להבטיח חינוך יהודי לילדים יהודים", אמר שרון.

ו' בשבט תש"ע
אולמרט עם הרב יהודה קרינסקי שי' והרב ברק'ה וולף ע"ה
אולמרט עם הרב יהודה קרינסקי שי' והרב ברק'ה וולף ע"ה