ראש-הממשלה עם השלוחים. במרכז: רבה של אוקראינה הרב חייקין
ראש-הממשלה עם השלוחים. במרכז: רבה של אוקראינה הרב חייקין
אוקראינה: רה"מ עם השלוחים

ראש ממשלת אוקראינה, מר וויקטור פיודורוביץ ינקוביץ' נועד אמש עם שלוחי הרבי למדינה. הפגישה ארכה שעה ארוכה. דיווח מלא ותמונות (חבה"ע)
יוסי כהן

בלעדי: ראש ממשלת אוקראינה, מר וויקטור פיודורוביץ ינקוביץ' המכהן בתפקיד זה מספר חודשים הזמין את מנהיגי היהדות ורבניה, בראשות שלוחי הרבי לפגישה מיוחדת בלשכתו שהתקיימה היום (רביעי).
 
מר ינקוביץ' קיבל בחום את נציגות ההנהגה והפגין בקיאות בחגים היהודיים. מיד בפתח דבריו בירך את הנוכחים לשנה טובה, בהדגישו כי אנו נמצאים עדיין בחודש תשרי כך שהאיחולים עדיין תקפים.

מסביב לשולחן הדיונים ישבו מנהיגי הקהילות כשבראש הנציגות עומד הרב הראשי לאוקראינה, הרב עזריאל חייקין שליט"א, אליו הצטרפו וועד השלוחים של אוקראינה ונציגות נבחרת של שלוחים הפועלים בערי מחוז.

הרב עזריאל חייקין סקר בפני הנשיא את פעילותם של רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה בחמש עשרה השנים האחרונות. "מ-14 קהילות בשנות התשעים התרחבנו לכ-300 קהילות יהודיות תוססות ופעילות", אמר הרב חייקין. "הגורמים למהפכה היהודית שאין לה אח ורע בהיסטוריה היהודית הם שלוחי הרבי למדינה".

הרב חייקין ניצל את ההזדמנות והודה לנשיא איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, ר' לוי לבייב על חלקו ותרומתו במהפכה זו. לאות הוקרה ומזכרת, העניק הרב חייקין לראש-הממשלה חנוכייה מפוארת. ר' לוי עצמו השוהה במוסקבה ועתיד להיפגש עם ראש-הממשלה אולמרט, לא נכח בפגישה אך שיגר את ברכתו באמצעות השלוחים.

ראש הממשלה התרשם עמוקות מדברי הרב חייקין וממתנתו, וסיפר כי הוא מכיר מקרוב ר' לוי לבייב ותרומתו לאוכלוסיה היהודית והכללית באוקראינה, עוד מזמן כהונתו כראש מחוז דונבאס ובתפקידיו השונים, אז התוודע להיקף הפעילות. "אני רוחש לו אהדה רבה", אמר.

מר ינקוביץ' פנה אל קהל המנהיגים היושב מולו ובמילים נרגשות דיבר על זכותו הגדולה להיות שותף למהפכה זו. "אני רואה בכל אחד מכם היושבים כאן פרטנר ושותף מלא לכל מה שהתרחש באוקראינה בשנים האחרונות. בעיני אתם חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה האוקראינית, העזרה שלכם אינה מצטמצמת רק בחלק אתני-דתי, הומניטארי ועזרה ליהודי המדינה; יש לכם חלק גדול גם בעיצוב האוכלוסייה האוקראינית הכללית להופכה למלומדת ואינטליגנטית יותר".

הרב מאיר סטמבלר, מנכ"ל איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה סקר את היקפיה ומימדיה של פעילות איגוד הקהילות באוקראינה הפועל עם כל שכבות האוכלוסייה החל מחינוך בגיל הרך, ממשיך דרך פעילות רווחה רבת היקפים, וכלה בקבורה יהודית. כמו"כ סקר את התוכניות לעתיד, והעניק לראש הממשלה אלבום מפעילות איגוד הקהילות באוקראינה.

הרב שמואל קמינצקי מוותיקי השלוחים באוקראינה וידידו האישי של מר ינקוביץ', ביקש לשוחח על תופעת האנטישמיות הצוברת תאוצה במדינה. הרב קמינצקי הדגיש כי צריך לפעול בכל הכח למגר את התופעה של שנאת זרים על-ידי חקיקת חוק מיוחד. "לא ייתכן כי יכנו תופעות אלו 'כחוליגניזם' ויטפלו בו בהתאם לכך. צריך לקרוא לילד בשמו", דרש. בבדיחות הדעת הוסיף כי יש זקנים הבטוחים כי ראש הממשלה יהודי, הרי שמו הוא 'ינקלביץ'...

הרב פנחס ווישצקי, רב העיר דונייצק ומחוז דונבאס הוסיף, כי ראוי מאוד להוסיף שמירה מטעם המדינה לכל מרכז קהילתי או בית כנסת כנהוג באירופה וארה"ב, על רקע האנטישמיות ההולכת וגוברת.

הרב אברהם וולף רב העיר אודסה ודרום אוקראינה דיבר בהתלהבות על הפטריוטיזם שהשלוחים רוחשים למדינה. "בכל מקום אנו שגרירים של המדינה ומדברים בשבחה, במיוחד על היחס המיוחד אותה מעניקה ההנהגה ליהודים ומנהיגיה. אנו כאן עד יומנו האחרון".

נושאים רבים נוספים עלו במהלך הפגישה, כמו השבת מבני דת לבעליהם המקוריים. הרב סטמבלר אמר כי המבנים שהוחזרו עד עתה הם טיפה מן הים לעומת הקיים. "בכל מקום שאנחנו פונים שואלים אותנו כיצד יחסה של המדינה להשבת מבנים, ואין לנו מה לומר". הרב שלמה וילהלם העלה את נושא השבת ספרי התורה והוצאתם מן המוזיאונים לבתי הכנסת, שם מקומם.

מר ינקוביץ' ועוזרו האישי מר טאבצ'ניק האזינו לדברי הרבנים שנאמרו בידידות מתוך אכפתיות לעתיד יהודי אוקראינה. מר ינקוביץ' ביקש מעוזרו לרשום את הדברים והבטיח לטפל בהם באופן אישי. בקשר לאנטישמיות אמר כי יעשה הכל בכדי לחוקק חוק מיוחד המטפל בנושא זה. בנוגע להשבת מבנים הוסיף כי כאשר כיהן כראש ממשלה בקדנציה הקודמת מינה וועדה מיוחדת להחזרת רכוש דת ולא רק ליהודים. למגינת ליבו בתקופה שלפני היבחרו בשנית הוועדה התפרקה. הוא הבטיח להקים את הוועדה מחדש.

"שוחחתם פה על דברים רבים וחשובים. אני מבטיח לעקוב אישית אחרי יישום הדברים שנאמרו כאן, אינכם מצפים ממני לסיים הכל בזמן קצר, אחרת לא יהיה מה לעשות בהמשך. אך היו בטוחים כי הדברים ייעשו ביסודיות למען המשך צמיחתה של היהדות באוקראינה ולמען פועלכם הרב במדינת אוקראינה", אמר בדברי סיכום.

הרב פנחס ווישצקי הביע בשם כל המשתתפים תודה עמוקה לראש הממשלה על הפגישה הלבבית והמיוחדת, וכמכר קרוב של מר ינקוביץ הוסיף כי בעת כהונתו של מר ינקוביץ כראש מחוז דונייצק היה זה התקופה הפורחת ביותר ליהודי המחוז ובטוח כי ימשיך במסורת זו.

מר ינקוביץ' לחץ בחמימות את ידיהם של המשתתפים והעניק להם כשי ספר על קורות חייו בעבר ובהווה. השלוחים הודו לו וברכו אותו שיאריך ימים בתפקידו, ואמרו כי הם יוצאים בתחושה נפלאה כי יש להם ידיד טוב שיעשה הכל למען מילוי בקשותיהם של יהודי אוקראינה.

כ"ו בתשרי תשס"ז
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
4
1. מאיר סטמבלר בולדזר
מאיר, זה אחד שעובד מאחורי הקלעים ודואג לכולם לכל הפרטים, אחד שמעריך אותך מאוד.
כ"ו בתשרי תשס"ז
2. איזו עוצמה יהודית!!!
כ"ו בתשרי תשס"ז
3. הרב וישצקי צודק (כרגיל...)
על הצורך להוסיף בשמירה על בתי הכנסיות כמו באירופה.
כ"ז בתשרי תשס"ז
4. ל3
למגיב 3 - הרב וישצקי הוא לא רק שליח ש"צודק" אלא גם שליח שעושה. הרב וישצקי מסמל את דברי חז"ל: "גדול תלמוד שמביא לידי מעשה.. והמעשה הוא העיקר" בהקמת אמפריית הכשרות באוקראינה שהינה ממש מופת מהלך!
גדולים המעשים מדיבורי ההתלהבות על הפטריוטיזם שהשלוחים רוחשים למדינה.
כ"ז בתשרי תשס"ז