חיים גיל
חיים גיל
הא-ב של עולם העסקים ● המומחים

חובה על כל בעל עסק לערוך חשבון נפש. בשפה המקצועית קוראים לזה s.w.o.t ■ כך תתחילו מחדש את תכנון וניהול העסק שלכם. פרק ראשון בסדרת "עולם הפרסום"
מאת חיים גיל

בחירות. עיתוי מעולה עבור מושכי בעת וזמנם של הפרסומאים. כבר אמרו חכמינו "אין לך אדם שאין לו שעה". מערכת בחירות היא השעה של כולנו. פרק הזמן היחיד בו דעתנו נשמעת.

מאידך, לפרסומאים זו תקופה בה אין להם דקה, שלא לדבר על שעה תמימה. אלא אם כן מדובר בפוליטיקאי. עבורו יש להם גם יממה.

נעזוב את הבחירות שימשיכו להעסיק את הפוליטיקאים הפרסומאים ויועצי התקשורת שלהם וננסה לעשות קצת סדר במונח הזה שקרוי פרסום, מונח שאינו זר לחסיד חב"ד באשר הוא. אם כי, האמת חייבת להיאמר, בכל מה שקשור לעולם העסקים, גם חב"דניקים זקוקים להדרכה במשעולי עולם הפרסום.

הקרבה הכרונולוגית לחג החנוכה על הפרסומי ניסא שבקרבו, אינה מקרית. מהשבוע, אי"ה, נשתדל להעלות מידי שבוע מושג בפרסום. לבאר אותו, לפשט אותו ולתת לכם את האפשרות ליישם אותו בחיים העסקיים.

הפעם אנחנו מונח שאינו ייחודי לעולם הפרסום, אך הוא חלק בלתי נפרד ממנו. זהו ה-s.w.o.t - הא-ב של עולם העסקים. בטרם נבוא לבאר את המונח, נבהיר כי רבים מהמושגים בעולם הפרסום נכתבים בלע"ז. אל תשאלו למה. זו המציאות.

ראשי התיבות שהובאו לעיל הם: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats. ובעברית: חוזקות, חולשות, הזדמנויות ואיומים.

כל בעל עסק חייב להכיר היטב את המוצר שלו, את העסק שלו ולהכין עבורו, עוד בטרם יכין תוכנית אסטרטגית וכל שכן תכנית עסקית, את ה- s.w.o.tשלו שהוא הבסיס לכל פעילות עסקית.

בכל פגישה ראשונה עם משרד פרסום יידרש בעל העסק לענות על השאלות האלה: מה הן חוזקותיו של המוצר שלו ומה הן חולשותיו. שתי שאלות אלו מתייחסות למוצר כשלעצמו מבלי להתייחס לסביבתו, למתחריו וללקוחותיו. הוא יידרש גם לענות על שתי השאלות הבאות: מה הן ההזדמנויות העומדות לפניו ומה הם האיומים העומדים בפניו. כאן כבר מדובר בגורמים חיצוניים שעלולים להשפיע על המוצר לטוב ולמוטב.

על מנת לפשט את הדברים ולצורך הדוגמא, נבחר בשמואל – יועץ אסטרטגי.

חוזקותיו: ניסיון של שנים, אמינות, יכולת תכנון וראייה ארוכת טווח. חסרונותיו: חוסר היכרות עם הציבור החרדי, ניהול זמן לקוי וחוסר יכולת תמחור שנובעת כפי הנראה מהערכה עצמית חסרה.

ההזדמנויות שלו: מערכת בחירות בפתח, ביקוש רב למוצר אותו הוא מוכר בעיקר לאור המחיר שהוא מציע, והיכרות עם מתמודדים בבחירות הפנימיות ביהדות התורה (פחחח). האיומים העומדים בפניו: קיומם של אסטרטגים רבים מהם לא מעט חרדים שזמנם מנוהל טוב יותר.

ההכרה בעובדות תאפשר לבעל העסק (במקרה דנן, שמואל) לתכנן תוכנית אסטרטגית שתצליח לנצל את חוזקותיו ולטשטש את חולשותיו, לנצל את ההזדמנויות העומדות בפניו ולהתכונן לקראת האיומים שניצבים מולו.

הסנדלר כידוע, הולך יחף. רוצים לעזור לו לנעול נעליים ולתכנן עבורו תוכנית אסטרטגית? חכו לשיעור הבא.

חיים גיל עורך את המוסף הכלכלי 'ביזנס' של רשת 'קו עיתונות', יועץ תקשורת ומרצה לפרסום ותקשורת

לתגובות, הערות, השמצות ושאלות ענייניות: haimgil8000@gmail.com

י"ז בכסלו תשע"ה