הרבי, הגר"ע יוסף עם רב חב"די והעיתונאי מנדי ריזל
הרבי, הגר"ע יוסף עם רב חב"די והעיתונאי מנדי ריזל
המכתב כבר היה מוכן, רק חתימת הגר"ע התפספסה

כשבוע לפני הבחירות לרבנים הראשיים לישראל, חשף 'שטורעם' כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל אמור לחתום בתוך זמן קצר על מכתב שקרא לנשי ובנות ישראל להדליק נרות בברכה, כהוראת הרבי ● את מה שהתרחש מאחורי הקלעים נמענו מלפרסם באותה תקופה, לבקשת מקורביו של הרב, אך כעת ניתן לחשוף את השתלשלות האירועים
מאת: שמעון הורוביץ

כשבוע לפני הבחירות לרבנים הראשיים לישראל, חשף 'שטורעם' כי הרב עובדיה יוסף זצ"ל אמור לחתום בתוך זמן קצר על מכתב שקרא לנשי ובנות ישראל להדליק נרות בברכה, כהוראת הרבי, זאת חרף התנגדותו של הגר"ע בחריפות לדעתו של הרבי בנושא.

את מה שהתרחש מאחורי הקלעים נמענו מלפרסם באותה תקופה, לבקשת מקורביו של הרב, אך כעת ניתן לחשוף את השתלשלות האירועים, שהחלו כשהעיתונאי החב"די ר' מנדי ריזל, המשמש כעורך חדשות מקומיות ברשת ''קו עיתונות'' ועובד בכובעו השני גם ברדיו החרדי 'קול ברמה', ככתב לענייני צבא וביטחון, הגיע ימים אחדים לפני הבחירות לאולפן 'קול ברמה' ושם נתקל באחד ממקורביו של הגר"ע. הלה ביקש את עצתו כיצד לגרום לרבני וחסידי חב"ד בגוף הבוחר להצביע לרב יצחק יוסף. "נארגן להם פגישה עם אריה דרעי, עם אריאל אטיאס, עם כל אחד שירצו", אמר המקורב.

הוא אמר כי בש"ס יודעים שרבני חב"ד לא מתכוונים לבחור ברב יצחק יוסף, והיות ומדובר על כבודו של הרב עובדיה ויתכן שהבחירות יוכרעו על חודו של קול, יש משמעות רבה לקולותיהם של עשרת הנציגים החב"דיים.

ריזל הבטיח לבדוק, התקשר לאחד מרבני אנ"ש החברים בגוף הבוחר ושטח בפניו את הדברים. הלה אמר כי יברר את הנושא ויחזור עם תשובה.

לאחר שהתייעץ עם רב נוסף החבר בגוף, חזר הרב אל ריזל וכה אמר: "שכבוד הרב עובדיה יוסף יוציא לפני הכל מכתב המורה כי ילדה או נערה שרוצה להדליק נרות בברכה קודם נישואיה יכולה לעשות זאת, כי יש לה על מי לסמוך. בצורה זו", אמר הרב, "נראה כי בש"ס רציניים בכוונותיהם".

מדובר במחלוקת שהעיקה בעבר על הקשר שבין חסידות חב"ד לתנועה הספרדית, לאחר שכאשר יצא כ"' אדמו"ר זי"ע בשנת תשל"ה בקריאה לכל אשה ובת, גם קודם הנישואין, להדליק נרות שבת בברכה – התנגד לכך הגר"ע והביע את עמדתו ההלכתית שנשים שאינן נשואות לא תברכנה על הדלקת נרות שבת קודש. הדברים נאמרו בשיעורו השבועי בבית הכנסת ה'יזדים' בירושלים. ההתנגדות הזו עמדה לרועץ לשלוחים רבים ופעילי חב"ד שיצאו למבצע נש"ק, כיוון שלא אחת הם נתקלו בהתנגדות מצידם של יוצאי מדינות צפון אפריקה להדלקת נרות כרצונו של הרבי, בטענה שהרב עובדיה אוסר זאת.

מדיבורים למעשים, איש הקשר הש"סניק מיהר למחרת עם שחר לבית הרב יוסף והציע את הדברים. הוא הסביר על האפשרות ה"עסקה" ועל כך שיתכן וזה הזמן לשים את המחלוקת הישנה מאחור. אלא שהוא נדחה על הסף ונענה: "הרב לא חוזר בו מפסק הלכה".

במקביל, ניסה גם ר' לוי אדרעי לפעול בנושא ואחד מבני הבית, שככל הנראה האזין לשיחה והבין את הפוטנציאל במכתב שכזה, אף מיהר להכין נוסח מיוחד שפורסם כזכור ב'שטורעם', הדפיס אותו והכינו לחתימה. המכתב אכן הונח בפני הרב עובדיה לחתימה אך בסופו של דבר, למרות הניסיונות, הגר"ע זצ"ל לא חתם על המכתב באותה עת, וזאת כדי שלא לשוות לו אופי פוליטי וככזה שהתקבל עבור תמורה מסוימת ובוטה.

הגורם הש"סי הבטיח למנדי ריזל, כי ינסה לברר בהזדמנות כיצד ניתן לקדם את הנושא, אך הדבר התעכב שוב ושוב ולמרבה הצער כבר לא יוכל לצאת אל הפועל.

יצויין, כי באותה התקופה שבה תקף הגר"ע את הוראת הרבי, השיב לו הרב שמואל אלעזר היילפרין ז"ל במשא ומתן של הלכה בתשובה מיוחדת שהתפרסמה אז.

בעומדנו בתוך ימי השלושים לפטירת הגר"ע זצ"ל, אנו מפרסמים שוב את ה'תשובה' הזו.

ובזכות המו"מ במשנתו ההלכתית בוודאי תהיינה שפתותיו דובבות בקבר, עד ביאת גואל צדק.

כ' בחשוון תשע"ד
העיתונאי ר' מנדי ריזל
העיתונאי ר' מנדי ריזל