האירוע המרגש, הערב
האירוע המרגש, הערב צילום: מאיר אלפסי
ראש ממשלת ישראל לשלוחים: "אני מצדיע לחב"ד"

מאות שלוחי חב"ד בחבה"ע, ראשי קהילות ותומכים, התכנסו לערב הצדעה במלאות 20 שנה לפעילות איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים ● המארחים, הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר ונשיא איגוד הקהילות ר' לוי לבייב, קידמו את פניו של אורח הכבוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ● "ריגשתם אותי עד עומק נשמתי", פתח ראש הממשלה את דבריו אחרי קטעי וידאו בה הוא נראה מתברך מפי הרבי ● "העם היהודי ניצב בתחתית ההר ומצדיע לכם, חסידי ושלוחי חב"ד. אני הראשון שמצדיע לכם", אמר ראש הממשלה
מערכת שטורעם

היו אלה רגעים היסטוריים לא רק עבור חב"ד בחבר העמים, חב"ד בכלל, אלא לכל מי שבשם ישראל יכונה. ליל חג הגאולה י"ב י"ג תמוז, יום בו שוחר הרבי הקודם ממאסרו בשבי רוסיה הקומוניסטית, חגגו מאות שלוחי ותומכי חב"ד בחבר העמים, לצד ראש ממשלת ישראל שהגיע לומר בשם העם היהודי כולו: "אני מצדיע לכם".

האירוע המרגש התקיים הערב בגני התערוכה בתל אביב, במעמד רבנים, נכבדים ואישי ציבור, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי, השר יולי אדלשטין, סגן השר יעקב ליצמן, סגן השר מנחם אליעזר מוזס, חברי הכנסת דני דנון, ישראל אייכלר, יוליה שמאלוב ברקוביץ' ואברהם מיכאלי, עסקנים ותומכי הפעילות, נשיא איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים ר' לוי לבייב, הנגיד ר' מיכאל מירלשוילי ועשרות נדיבים מכל רחבי חבר העמים.

האירוע התכבד בנוכחותם של רבנים ונכבדים בהם הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר, מזכירו של הרבי הרב בנימין קליין, מזכיר בי"ד רבני חב"ד הרב יהודה ירוסלבסקי, רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ', סיו"ר המרכז לעניני חינוך הרב משה קוטלרסקי, השליח במילאנו הרב גרשון מענדל גרליק ואחרים.

את האירוע פתח המנחה ר' ידידיה מאיר, שהזמין את הזמר החסידי ר' יוני שלמה למחרוזת של ניגוני שמחה חב"דיים. על גבי המרקע הופיעו קטעי וידאו המתארים את הגחלת היהודית, הניצוץ שהפיח רוח חיים ואור ביהדות חבר העמים, עם פריחתם של הקהילות היהודיות ומוסדות החינוך. בהמשך הופיעו גם הזמר יונתן רזאל והאמן נאור כרמי.

ראש הממשלה דומע מהתרגשות

קטע וידאו מיוחד קידם את פניו של ראש הממשלה מר נתניהו. הוידאו נפתח בנאומו של נתניהו באו"ם ובראיון שנערך עמו מיד לאחריו, בו סיפר כי את ההשראה לאבוקת האור שהדליק באו"ם, על מנת לגרש את השקר הגדול, שאב מדברי הרבי בשנת תשמ"ו.

"בגאווה יהודית נדירה שאין דומה לה, במנהיגות יוצאת דופן אותה הוא מפגין בנחישות במהלך כל תקופת כהונתו, הצית נתניהו מיליוני לבבות יהודיים בעולם כולו", הכריז הקריין, כאשר על גבי המרקע הופיעו קטעי וידאו של נתניהו מתברך מפי הרבי.

ראש הממשלה נראה דומע מהתרגשות לאורך הסרט, שנכתב על ידי יאיר בורוכוב, במיוחד כאשר הוקרנו הקטעים בהם מברך אותו הרבי ומחזקו: "אתה תצטרך להאבק עם 119 אנשים אך בוודאי לא תתרשם מכך כיוון שהקב"ה בצד... שיהיה נתינה של הקב"ה".

מילים שבהם חזה הרבי בחכמתו ובכוח קדושתו את הימים בהם יהפוך השגריר הצעיר למנהיג נישא. מילים בהם האציל הרבי מחכמתו ומברכתו למי שהצליח לרומם את הגאווה והגאון היהודי בפני כל העמים.

"דבק ונאמן למסורת הנצח של עם ישראל, עם זיקה עמוקה ובלתי מתפשרת לספר הספרים, התנ"ך, ולהבטחותיו הנצחיות של בורא עולם לאבותינו, פועל ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. מתוך דביקות, גאון, מנהיגות נדירה, שהיא סמל, דוגמא ומופת עבור אישי ציבור רבים כאן ובעולם כולו", תיאר הסרט על רקע תצלומיו של נתניהו לאורך השנים.

כאשר עלה ראש הממשלה לשאת את דבריו, קולו היה רווי רגש. "מר לבייב ריגשתם אותי עם הסרט הזה עד עומק נשמתי", התבטא נתניהו באופן נדיר, "אני זוכר היטב את הפגישות עם הרבי. אני זוכר את הברכות והדברים שלו מלווים אותי עד היום. הרבי אמר לי שאאלץ להאבק עם 119 אנשים, אפילו אחד הוא לא השאיר לי...".

בהמשך הרחיב נתניהו על תרומתו של ר' לוי לבייב והשלוחים בחבר העמים ובעולם כולו למען העם היהודי. "מהרי ההימלאיה ועד הרי הרוקיס, נמצאים שלוחי חב"ד. פעם אמרו שאיפה שיש יהודי יש חב"ד, היום הגיע מצב שיש מקומות שיש חב"ד והיהודים אפילו לא נמצאים בצורה קבועה", אמר נתניהו.

נתניהו תיאר באוזני הנוכחים את זכרון הטרגדיה מהפיגוע במומבאיי, "כולנו זוכרים את גבי ורבקי, שהיו סמל ודוגמא לנתינה", אמר נתניהו, "זה מזכיר לנו יום יום את המלחמה שיש לעולם כולו נגד הטרור. חלק עיקרי בניצחון על הטרור הוא באמצעות הרוח, וזה בדיוק מה שחב"ד עושה", קרא ראש הממשלה.

"העם היהודי ניצב בתחתית ההר ומצדיע לכם, חסידי ושלוחי חב"ד. אני הראשון שמצדיע לכם. היו ברוכים והמשיכו בפעילותכם", סיים נתניהו את דבריו המרגשים והמאלפים.

לא רק לחב"ד, אלא לכל העם היהודי

בהמשך נשא דברים נשיא איגוד הקהילות ר' לוי לבייב, שקשר חוט ישיר בין חג הגאולה לבין האירוע המיוחד בו אנו נמצאים. "הערב הזה הוא חג לא רק לחסידי חב"ד או לשלוחים בחבר העמים, אלא לכל העם היהודי", אמר לבייב, "המלחמה של הרבי הקודם בקומוניזם ולאחר מכן, כאשר שומעים את השיחות של הרבי בשפה הרוסית שחלקם הוקרנו כאן הערב, בה הוא מדבר בשפה הרוסית הציורית המיוחדת שלו על כך שהממשל הרוסי צריך לקיים את הקונסטיטוציה ולאפשר חופש דת, וכאשר רואים את המתרחש היום ברחבי חבר העמים, מבינים שזהו נצחון האור האמיתי".

הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר נשא גם הוא דברים בהם שיבח את השלוחים ועודדם בפעילות. הרב יונה מצגר, הרב הראשי לישראל, איחל לכל העוסקים במלאכת הקודש המשך הצלחה בכל מעשה ידיהם ואת מסכת הנואמים חתם הנגיד מר מיכאל מירלשוילי, מהתומכים העיקרים והמרכזיים בפעילות החב"דית בחבר העמים כיום.

נאום מיוחד של הרב משה קוטלרסקי תיאר את המהפכה היהודית של שלוחי חב"ד בעולם, השואבים את כוחם מהרבי. הרב קוטלרסקי הזכיר את חמיו, הרב קייזן ע"ה, שהלך לעולמו השבוע, והיה דוגמא למסירות נפש בשליחות.

בין לבין שולבו על גבי המסך סרטי וידאו מרגשים משלושה מוקדים בחבר העמים, חרסון, ויניצא וניז'ני נובגורד, המתארים את סיפור חייהם של שלוש משפחות שילדיהם ניצלו הודות לפעילות שלוחי חב"ד. הסרטים, שנכתבו על ידי יאיר בורוכוב, נערכו ביד אמן על ידי שלמה חיים ריבקין וריגשו את הקהל עד דמעות.

חותמים סגירת מעגל מרגשת

רגע מרגש ולא פחות חשוב, היה כאשר ר' לוי לבייב ור' מיכאל מירלשוילי עלו על הבמה וקיימו את טקס ההצדעה לתומכי הפעילות בחבר העמים. בזה אחר זה עלו הנדיבים והגבירים לקבל את תעודות ההוקרה ולהצטלם יחד למזכרת.

הרב בערל לאזאר ניצל את ההזדמנות להודות ל"שני שלוחים שפעלו מאחורי הקלעים להצלחת האירוע ומסייעים במהלך השנה כולה לשלוחים", כדבריו, "הרב דוד מונדשיין מנכ"ל קרן לבייב, שותף פעיל ונאמן לשליחות במוסקבה והרב שלמה פלס, יד ימינו של ר' לוי לבייב".

הריקוד הספונטני חתם את החלק הרשמי של האירוע, כאשר הנוכחים כולם, בהם השלוחים, הוריהם וראשי הקהילות, מתאחדים לנחשול ענק של שמחה, עוצמה ורגש חסידי, שחתם סגירת מעגל מרטיטה הנעוצה אי שם בתרפ"ז ושיאה בכיבוש החב"די המחודש של יהדות הדממה.

האירוע הופק על ידי פליישמן הפקות.

י"ג בתמוז תשע"א