שלוחים
שלוחים צילום: ישראל ברדוגו
איפה חב"ד של פעם?

ביום פטירתו של הרבי, שהיה חכם, אנושי, מקשיב, אבל גם שפוי כל כך, אליעזר היון מ-ynet מבקש מאחיו החבדניק"ם: אנא עזרו לנו לאהוב אתכם, אנא בערו מקרבכם את אי הרצינליות, ואת הפונדמנטליזם המשיחי
אליעזר היון, ynet
ג' בתמוז, יום ההילולה של האדמו"ר הקדוש, מן הנפילים אשר בארץ, הרבי מחב"ד, חל אתמול.

בעולם היהודי בכלל, ובמגרש החבד"י בפרט מציינים את יום הסתלקותו של אחד מענקי הרוח, מנהיגי היהדות של הדור האחרון שמורשתו, הנהגתו, ומפעליו, חיים, נושמים, וממשיכים להיות דינמיים, גם אחרי לכתו.

אלא שבחב"ד כמו פעמים רבות בחב"ד, לא מצליחים לציין את יום השנה המיוחד באופן רציונלי. קבוצה לא קטנה מקרב החסידים, סבורה כידוע, שהרבי עדיין קיים. לדידם הרבי בחיים חיותו, והוא עונה לשאלות, משיב לפניות, ומגיב למכתבים. חלק ניכר מאנשי לובביץ', נוהגים לפני כל שאלה, או דילמת חיים, להעלות את הבעייה על הכתב ולטמון את פיסת הנייר בין אחד מספרי הרבי כשהם מאמינים כי התשובה האולטימטיבית לסוגיא נמצאת באותו עמוד אקראי.

והשאלה, מתוך לב אוהב ותמה, מתבקשת: מדוע אתם פועלים כך? מפני מה ההתנהגות הכל כך תמוהה הזו? חב"ד שיכלה להיות אולי הלב של הקונצנזוס הקוסמו-יהודי, בפעולותיה הברוכות סביב העזרה והסיוע הכלל עולמיים, בתרבות ובספרות העשירה שיצרה החסידות, מאבדת בהדרגה את הערצה הכלל יהודית אליה - לדעת.

איך זה קורה?

איך אפשר לקבל את העובדה שאנשים כל כך טובים, פילנטרופים, וולונטריים, עושים מעשים משונים הזרים כל כך לתפיסתה של היהדות המסורתית. מדוע בוגרים חבדיי"ם, שכלתניים ורציונליים ביומיום, חובשים כיפת קטיפה ילדותית עם הכיתוב הרקום: 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד'? כשאגב, המנטרה, ההזויה משהו הזו, נהגית על ידי חלק מאנשי חב"ד, בהזדמנויות שונות חסרות פשר ומובן מינימליסטי.

האם מדובר בחוג חבד"י קטן ובלתי משפיע, או בתא זעיר של תמהוניים שאינם שייכים לחב"ד הרשמית? נדמה שלא. הפרסומים הרבים בחוצות על 'הרבי מלך המשיח', מספרי הטלפונים המוצעים כהתחברות ישירה אל הרבי, והמחקרים הרבים, כמו עבודתו של הפרופסור דוד ברגר בענין, מצביעים על זרם משיחי עצום בתוך התנועה הקדושה. גם חוסר ההתנערות הגורף של חב"ד הרשמית מעלה את התמיהה האם מדובר אכן בחוג זערורי, חיצוני, ובלתי מזיק.
 
אנשים שחזרו מטיולים 
 
סביב העולם ונתקלו בעזרה, ובאלטרואיזם המופלא של החבדניקי"ם בכל פינה, עיירה, מערה, או שביל נידח, מאבדים את סבלנותם כשהם נדרשים על ידי צעיר חבד"י בברוקלין לכתוב מכתב או 'לשלוח פקס' דחוף אל הציון. תכנון כל טיול תרמילאים שחלק מן הכרוניקה הטבעית בו היא הצטיידות במפת 'בתי חב"ד' בעולם, עשוי להיפגם עת נתקלים באיש חב"ד המבקש לתאר בפניך את העולם החבד"י המופלא והמיסתורי.

ביום פטירתו של הרבי, שהיה חכם, אנושי, מקשיב, אבל גם שפוי כל כך. אפשר לשאול אולי מאחינו החבדניק"ם בקשה פשוטה: אנא עזרו לנו לאהוב אתכם, אנא בערו מקרבכם את אי הרצינליות, ואת הפונדמנטליזם המשיחי. היו רק החבדניקי"ם הרגילים שהכרנו כל השנים.
ו' בתמוז תשס"ט
תגובות
34
1. גם 'כפר חב"ד' מביא מופתים מ'אגרות קודש'
בגיליון ג' תמוז, במוסף 'משפחה חסידית', מובאים כו"כ פעמים, מופתים באגרות קודש. בתוך החמש עשרה ראיונות עם נשים חב"דיות מכל העולם.
ו' בתמוז תשס"ט
2. מי כותב הטור?
הוא יודע שכל חב"ד אמרה 'יחי' עד ג' תמוז?
הוא יודע שאיש בחב"ד אינו מוכן לומר שהרבי אינו המשיח?
ו' בתמוז תשס"ט
3. כותב הטור
הוא אברך ליטאי ממודיעין עילית, שקומם עליו רבים וטובים כאשר כתב ב - Ynet דברים שמקצינים את הקיטוב בעם (בקשר עם יום הזיכרון לחללי צה"ל). ל - Ynet יש תועלת כלכלית בלהגביר את הלהבות הללו. חבל שבשטורעם בוחרים להביא את דיעותיו.
ו' בתמוז תשס"ט
4. רעיון גרוע ביותר להביא כזאת כתבה באתר YNET
כתבה כזאת שגם לאו דווקא נכונה לגמרי, יכולה לגרום יותר מדי היפך מקידוש השם כשמתפרסמת באתר כמו YNET עם כמות גדולה מאוד של גולשים שלאו דווקא שומרי תורה ומצוות וחלק מהם גם ביקורתיים מדי, כפי שאפשר לראות בתגובות לכתבה.
אבל...
גם באתר כמו שטורעם לא כדאי להביא כתבה כזאת. כי כתבה כזאת תביא רק להיפך אהבת ישראל והיפך האחדות בתוך חב''ד. ועוד מעט יתחילו לזרום תגובות פוגעות נגד המשיחיסטים, והמשיחיסטים גם לא ישארו חייבים, בקיצור מצב של היפך מוחלט מהתורה, החסידות ורצון הרבי.
מן הראוי שאם כבר מפרסמים כתבה כזאת לא לאפשר לכתוב תגובות.
ו' בתמוז תשס"ט
5. מסכים עם -3
ו' בתמוז תשס"ט
6. אליעזר היון,פרובוקטור ידוע...
ו' בתמוז תשס"ט
7. הזוי
ו' בתמוז תשס"ט
8. פתאום כל חוכמולג ליטאי מקבל במה לדעותיו

לאן הגענו....
ו' בתמוז תשס"ט
9. זה אותו בחור שברדוגו אמר עליו בערוץ 2
שכל המגזר מוקיע אותו ומתנער ממנו.
ו' בתמוז תשס"ט
10. בהנחה שזה לא ליטאי ולא מהמתנגחים למינהם..
בס"ד
אז הרי תשובה קצרה:
ברגע שאתה תפסיק להתפלל שהמשיח יבוא אנחנו נפסיק לפעול להבאתו.
בשורות טובות
משיח עכשיו!
ו' בתמוז תשס"ט
11. אחרי 15 שנה של ניסיון נואש של הממסד הרישמי להתנער
מהמשיחיסטים ולהציגם כ'שוליים הזויים' הנה, בא המאמר ומוכיח שבציבור הרחב אין שום הבדל בין כתיבה באגרות ושליחת פקס לציון, בין האמונה שהרבי חי ו'יתיר מבחיוהי'.

אז אולי נפסיק לפחד מהצל של עצמינו ונצא מהארון...
ו' בתמוז תשס"ט
12. לא לכל כתבה חייבים להגיב !!!
וזו אחת מהם !!!!
מה זה כל אחד עם כל הכבוד נהיה "מיבין" בחב"ד ומומחה בניתוח ההרגשים של החסידים בכל דרך שהיא. מה שחשוב זה על כלל החסידים להיות מאוחדים בלקשר מה שיותר יהודים ולהתקשרות אמיתית לרבי ולביצוע הוראותיו של הרבי בהתמסרות, כמו שחסידים יודעים!!!
ו' בתמוז תשס"ט
13. הוא צודק ועוד איך צודק
הוא צודק בכל מילה הנח.נח. שבחב"ד מבישים אותנו ואת הרבי
ו' בתמוז תשס"ט
14. אין לנו אלא דברי בן עמרם
הרבי עצמו אמר שהעולם מוכן גם לכך שהדברים יתקבלו.
צריך לפעול מתוך אמונה ולא לאבד את האמונה רק כדי לפעול.
ו' בתמוז תשס"ט
15. בהשגחה פרטית מופיע הכתבה ב-ווי(y)נט.. כשמו כן הוא...
לא יעזרו מילים כדורבנות ואלגנטיות ומודרניות לתחושה השמימית שחב"ד רוחשים כלפי הרב"י של כ-ו-ל-ם(כולל השנון בעל הכתבה)... העגלה כבר מזמן מזמן יצאה לעבר אור הגאולה העתידית. כנראה ישנם עוד כאלו אחדים שמשום מה תקועים בבורות חשוכים המשמיעים קולות של השאול האימתני... למרות וככלות הכל הרב"י משיח ה' לא נשאר חייב ומשאיר חבל (יעקב חבל נחלתו)רתום מאחורי העגלה וכל אותם אלו שלעת עתה לא זכו לעלות לעגלה הדוהרת יכולים עדיין לאחוז בחזקה בחבלי עבותו ע"י קיום תורה ומצוות (תרי"ג גדפין)וכך למעשה יזכו כולנו כאיש אחד בלב אחד נאמר זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו עד שאפילו ההרים והגבעות יפצחו לפנינו רינה וכל עצי השדה ימחאו כף וגם הכתב שלנו יתעורר לבו לאבינו שבשמים וישמח בשמחת הגאולה האמיתית והשלימה עם דמעות של אושר הזולגות מעניו. ====אגרוייסע בבא מציאה===
ו' בתמוז תשס"ט
16. אגרוייסע בבא מציאה שיחקת אותה ריגשת אותי עד דמעות יישר כייח
ו' בתמוז תשס"ט
17. לכותב היקר
ב"ה
ברצוני ליעץ לך לחקור את הנושא של מנהגי חב"ד לעומק ובכך תבין את הדברים , מטיילים בעולם רואים דברים הרבה יותר מוזרים בטיולים שלהם ואף אחד לא התלונן ובמיוחד שכל מה שחב"ד עושה הוא על פי ההגיון וכדי להבין הגיון צריך לשאול ובכך בכל מקום שתלך בעולם דברים הנראים כהזויים יהפכו לנורמליים אין לנו אלא הדוגמא המפורסמת של אברהם אבינו שהלך עם האמת גם שכל העולם היה מהעבר השני ואנו מאוד קרובים לזמן שבו כל העולם יהיה בעבר נכון , תבורך
ו' בתמוז תשס"ט
18. הרבי מלך המשיח
לא יעזור לאף אחד יחי המלך
ז' בתמוז תשס"ט
19. אליעזר אתה בסך הכל עבד אברהם! לאמפה לא רע
האמת האתר פה יפרסם כל כתבה נגד המשיחסטים גם אם כתב אותה יוחנן פאלוס השישי.
כל חב"ד כותבת מכתבים ומניחה באגרות הקודש רק המשיחסטים שמים יותר פעמיים.
עם כל הכבוד למטיילים רובם זוכרים אחרי הטיול איך השניצלים היו פריכים וספוגי שמן ואלה שלא הם בדרך כלל חוזרים בתשובה.
עבד אם תעשה בדיקיה קצרה תגלה שלאמונה הזאת יש אח ורע מהדורות הקודמים כך למשל את יעקב אבינו שנאמר עליו שחי בגוף גשמי או רבי יהודה הנשיא שהיה מקדש לאשתו ולילדיו כל שבת אחרי מותו, אבל יש עוד דוגמא שקצת יותר תואמת להלך הרוחות בדורנו והיא מחטא העגל הסיפור שמספרים לנו עוד מהגן שמשה עלה למרום לקחת את התורה ואמר לבנ"י ישראל להמתין 40 יום , ובנ"י התבלבלו בספירה ואחרי 39 יום הם התחילו לפקפק במשה ואז הטן הראה להם בשמים את גופתו של משה וההמשך ידוע. האמת עם כל הכבוד לגננת הסיפור הרבה יותר רציני במבט לאחור אנחנו תמיד אומרים איך הם לא הקשיבו היו מחכים עוד קצת והסיפור היה נגמר ברוח טובה, אלא שבנ"י ישראל היו צדיקים וחכמים ובאמת השטן הראה להם את משה מת והכל היה אמיתי לגמרי (תסמכו על השטן הוא יצירתי), רק הם במקום להיות צייתנים הם התחילו להפעיל את המח ולחשב ולבדוק והתוצאות ידועות. כך גם אצלנו הרבי הרי אמר על עצמו במרומזר או ישירות שהוא המשיח ובדורנו אין ענין של גניזה (מיתה) ודור כידוע לכולם נחשב לפי הנשיא דור וכולם האמינו לכך כולל הרב ברוד וכדומיו (תבדקו שיחות שבוע לפני קצת יותר מעשור) רק מה פתאום הרבי כביכול נפטר ואנחנו חוזרים על טעוית עבר ישר פוסקים שהרבי איננו וממציאים הסברים של הגננת שולה שהרבי נפטר אבל הוא עדיין יבוא לגאול אותנו, (למרות שהנשיא דור חייב לחיות בגוף גשמי) חברה תפקחו עיניים!
האמת עזבו הכל בלי הוכחות כתובות ובלי שום דבר יש דבר קצת מצחיק אנשים מאמינם שקיר ישן בירושליים בן שוכן ה' ובלי שום בעיה אומרים זאת אבל להאמין שצדיק בקנה מידה שהאנושות תרם הכירה , כותב ספרים בכמוית עצומות, לוקח ויכוח פשוט מהגמרא ומפרק אותו לגורמים מביא עשרות דעות מקשה על כולם ואח"כ פוטר אותם בהסבר קצר וקולע גאון עצום מבין בכל נושא בעולם בין עם זה נושא תלמודי ובין עם זה נושא הביטחון של ישראל, מרפא אנשים בהניף יד והיד עוד נטויה הוא המשיח והוא חי זה כבר לא הגיוני זה כבר כפירה מוחלטת. לאכול את השניצלים של חב"ד זה בפה מלא (מה נתפסתי על השניצלים) אבל להקשיב ןלפתוח את האוזנים זה לא.
תודה לגולשיי ynet סליחה שטורעם שמקשיבים לחפירה הלילית.
ז' בתמוז תשס"ט
20. נראה לי אני לבד פה חם פה
אולי תחלישו את המזגן
ז' בתמוז תשס"ט
21. יש צדק בדבריו
לא נראה לי שהוא התכוון להפסיק לייחל ולהתפלל לביאת המשיח במהרה, אלא להפסיק לומר שהרבי זצ"ל הוא המשיח.
זו באמת בעיה, שאנשים חכמים לא רואים מה שדברים כאלו מחוללים, איך שאמירה על רבי שנפטר שהוא משיח גורמת לחילול השם ולצחוק אצל אלו שאינם שומרים מצוות עדיין. וגם אצל שומרי מצוות.

ז' בתמוז תשס"ט
22. תסתכלו טוב מה שהוא כותב, זה לא קשור למשיחיסטים. הוא תוקף גם את האנטים
"מאבדים את סבלנותם כשהם נדרשים על ידי צעיר חבד"י בברוקלין לכתוב מכתב או 'לשלוח פקס' דחוף אל הציון"
ז' בתמוז תשס"ט
23. סלחו לי אבל האתר הזה פשוט בוטה איזה מילים אומרים על הרבי בלי שום פיקפוק.....
ממש מזעזע!
ז' בתמוז תשס"ט
24. הכותרת - איפה חב''ד של פעם?
ז' בתמוז תשס"ט
25. בן של שליח
קוראים לי מענדלה ואני בן 9. ההורים שלי לא משיחיסטים ולא אנטי. בכתה שלי יש את כל הסוגים ואני אוהב את כולם. אני לא מבין אותכם למה אתם רבים? כולם חבדניקים ושלוחים של הרבי. כולם רוצים שמשיח יבוא מהר אנחנו כל יום אומרים פסוקים ועושים מבצעים בגלל שהרבי ציווה וזה יביא את המשיח. אתם לא מבינים שהמריבות שלכם עושים שחס ושלום משיח לא ירצה לבוא. אני חושב שזה כמו משה רבינו עם הלוחות שהוא שבר אותם כי היהודים עשו עברה. משה רבינו לא רצה להביא ליהודים את הלוחות כי הם הרגיזו אותו. ככה משיח לא ירצה לבוא כי הוא רואה שכולם רבים
ז' בתמוז תשס"ט
26. ידידי הגולשים.............
שיהיה לכם ברור !!!! את מערכת שטורם לא מעניין כלום חוץ מכסף וכמות גדולה של גולשים. אל תחפשו פה צדק יושר והגינות. בסופו של דבר הם אנשי תשקורת בלבוש חסידי. וחבל
ז' בתמוז תשס"ט
27. למה אי אפשר לקבל ביקורת?
כל בן אדם נורמלי מעוניין לדעת מה הסביבה חושבת עליו כדי לדעת אם התנהגותו ראוייה או שיש לו מה לשפר. זה אפילו לא קבלת עול, זו פשוט שפייות. מדוע דווקא אנחנו לא מוכנים להקשיב למישהו מהצד שרואה בנו דברים מוזרים ויחד עם זאת בגלל הערכתו הרבה אלינו מעוניין להשמיע בפנינו את הדברים? מה אנחנו מרוויחים מהעקשנות הזו? עוד מבטים תמהים? מדוע המנטרה הזו שכל מי שמעז לאמר משהו הוא "אוייב" ו"שונא" ו"ליטאי" וכו', אולי מותר לנו להבין שהוא כתב את זה אך ורק משום שעדיין איכפת לו קצת מחב"ד והוא היה רוצה באמת שחב"ד תתפוס את מקומה הראוי לה ביהדות? הרי באותה מידה הוא יכל להתעלם מעובדת קייומנו ולא לכתוב עלינו כלום!
אני לא אומר שהוא צודק בכל מילה, אבל בכללי מותר לחשוב על הדברים...
ז' בתמוז תשס"ט
28. עוד איזה אחד שנהיה פתאום "מבין" ברבי.
כל חכמלוג שיודע לכתוב ללא שגיאות, מבלי משים הופך להיות אחד מהמשפיעים של ליובאוויטש.

זה שהוא לא יודע כמה הרבי זעק ועורר על העניין של משיח בכל שיחה ושיחה. ובין השאר התבטא שהשליחות העיקרית היום היא "להכין את עצמו ואת העולם כולו לקבלת פני משיח", את הכתב אני יכול להבין, מה רוצים ממנו, תינוק שנשבה. ואולי זה גופא שורש הבעייה שמפחדים להסביר את העניינים באופן המתקבל, ומעדיפים להסביר רק "דבר המתקבל".

אבל אתכם שטורעם, אני לא מבין. איך אתם לא חושבים רגע לפני שמעלים כאלו כתבות ממקורות חיצוניים מבלי להבין את הטומאה שבדבר???

במקום להסביר לו את מה שעומד מאחורי "ההתנהגות התמוהה" שלנו, (אגב היא תמיד הייתה תמוהה, ע"ע מבצע תפילין, נש"ק) אתם נותנים לו את הבמה כאילו אלו דברי טעם.

ז' בתמוז תשס"ט
29. אי אפשר לוותר
אם כי ברור שהכל צ"ל בדרכי נועם, ובפרט ההתקשרות לרבי היא ענין פנימי שאי אפשר ללחוץ על מישהו שיתקשר ויכתוב וכו'.
אבל יחד עם זה חב"ד היפה שואבת את כוחה מאותו עולם נעלם וקדוש של האוהל הק' והחסידות וההתקשרות לרבי. ואין לנו רצון להתגמש ח"ו בכל הקדוש ויקר לנו, כי אין זה מוצא חן בעיני כתב אלמוני.
אין בדברי הסכמה למעשים שאינם נכונים לא רק מבחינת הגישה והטקטיקה כ"א גם מבחי' התוכן הלא אוטנטי ולא מדוייק וד"ל.
ז' בתמוז תשס"ט
30. מענדלה מתגובה 25
אם אתה באמת בן 9, לך לישון ותשאיר לבוגרים ממך את האינטרנט
ז' בתמוז תשס"ט
31. המשיחזים בבעייייייייייה
מי שביקר בג תמוז פה בניו יורק והתפלל באוהל והתפלל ב770
והתועד בבית רבקה שע"ז נאמר אשרי עין רואתה,
חבל שהכותב הנכבד שאני בהחלט מסכים איתו עוד לא מבין שיש חב"ד
שהם הבונים והחסידים והחלק המשיחי שמחפש קורת גג ונטפל לחסידות חב"ד
אין שום ספק שזה לא ימשך יותר מדי זמן אצל המשיחים כבר היום לא יודעים
לאיזה משיח מדובר, יש יותר קבוצות מאנשים וכל אחד יש לו את הדיקלומים והמנטרות שהם שומעים ממצטרף חדש לכת
ע"כ ידידי הכותב בבקשה אל תערבב את המשיחים עם חב"דמחליפים אחרי איזה גמחה של מצטרף חדש
ח' בתמוז תשס"ט
32. ל - 30
הילדון באמת צריך ללכת לישון, אבל אם גילו הצעיר לא הופך את דבריו לשטויות. הוא ילד קטן, אבל בדבריו יש מסר עמוק
ח' בתמוז תשס"ט
33. 32
אתה כזה נאיבי לחשוב שילד קטן כתב את זה? זה מישהו מבוגר שרצה שדבריו יישמעו אז הוא עשה את זה במסווה של ילד קטן. לכן הגבתי ככה. אני לא אוהב את מבקרי הביקורות למיניהם בפרט שהביקורת ממש לא קשורה לעניין
ח' בתמוז תשס"ט
34. אחת שכואב לה!!
אני משיחיסטית!!!!
אבל זה שאני משיחיסטית לא מביא אותי עדין לזלזל ולעשות חילול שם חבד!!
אני בטוחה שלרב'ה אין נחת מזה!!!!
די מספיק...תעלו רמה...
אתם שמים לב על מה אתם מתווכחים....הרי לא יעזור לאף אחד כל אחד ישאר בדעה שלו!!! אז למה????
אנחנו כל היום עסוקים בלהפיץ בלקרב אבל מה איתנו????איפה אנחנו בתמונה!!!!
הרב'ה אומר "העולם מוכן...."-אז בא נחשוב למה הוא עדיין לא מתגלה כבר16 שנה???אנחנו לא רוצים שהמצב הזה ימשךךך!!
דדדדדדייייייייייייייי!!!!!
נמאס מהגלות ומהמריבות!!!
כל אחד יקבל את השני גם אם אני אומר "יחי" וגם אם לא....(למרות שאנחנו רוצים שכולם כן יהיו איתנו)כי זה מה שבעצם הרב'ה רוצה!!!
אני מתפלאת על כל הרבנים גם האנטים וגם המשיחיסטים בואו נתאחד!!
ונצטרף לזעקה:"עד מתי"????
יחי המלך המשיח!!
כ"א בכסלו תש"ע