העלון המיוחד שהופק לקראת השבת
העלון המיוחד שהופק לקראת השבת צילום: שטורעם
יומנו של תמים: סיכום מרתק של אירועי ההכנה להילולא

תלמידי ישיבות חב"ד בארץ-הקודש התכוננו ליום ההילולא במסגרת מבצע "חיים את הזמן" שקיים 'ועד תלמידי התמימים העולמי' ■ השיא: שבת ההכנה בכפר חב"ד בהשתתפות ראשי ישיבות, משפיעים ושלוחים ■ מערכת שטורעם מגישה: יומנו של תמים שהוגש כסיכום מרתק של אירועי ההכנה ליום ההילולא והופץ בריכוזי אנ"ש במהלך השבת האחרונה
מאת ישראל בן ארי. צילום: י' בלינקו

יום שלישי ג' סיון
שלושים יום קודם

ימי ההכנה ליום הקדוש ג' תמוז. האווירה בישיבה אינה כתמול שלשום. כל תמים המרגיש 'שייך' מחפש את הדרך כיצד להתכונן כראוי ליום זה. אחד לומד מאמרים, השני לומד שיחות, והשלישי שומר על הסדרים ביתר שאת.

הבוקר התעוררתי, יחד עם חבריי בישיבה, אל תוך מבצע ההכנה 'חיים את הזמן' שמקיים 'ועד תלמידי התמימים העולמי'. מודעות צבע גדולות עוטפות את כותלי הישיבה, בהן מבוארים פרטי המבצע אחד לאחד.

המבצע יעסוק השנה בנושא עולם התחייה ובמסגרתו נידרש ללמוד ולהיבחן על הסוגיה מתוך חוברת מיוחדת המקבצת את שיטת הרבי כפי שמשתקפת בשיחות, באגרות, במאמרים וברשימות הקודש. בנוסף יהיה עלינו לצבור מידי שבוע 180 דקות לימוד בתורת הרבי.

מידי שבוע, מבשרות המודעות, תתקיים הגרלה בין המשתתפים על מאות ספרים מתורת הרבי וכרטיסי טיסה. תמים שיצטיין יזכה בסט ספרים ללא הגרלה. אין שום סיבה - אני אומר לעצמי - שלא אהיה מאותם התמימים, המצטיינים.

יום חמישי י"ב סיון
כותבים לרבי

היום התקיים המבחן הראשון. בהפסקת הצהריים התיישבנו בכיתת השיעורים למבחן ראשון במבצע ההכנה. נדרשנו להתמודד מול 10 שאלות שנערכו בסגנון אמריקאי, מתוך השער הראשון שבחוברת ההכנה.

לאחר שמסרתי את המבחן לידי נציג ה'ועד' בישיבה, קיבלתי מעטפה מעוטרת בסמל המבצע שעליה היה עלי למלאות את שמי ומספר הדקות שצברתי במשך השבוע בלימוד תורת הרבי.

אז זהו, אני נזכר שעוד לא סיפרתי שחלק עיקרי במבצע מוקדש לנושא הכתיבה לרבי. קיבלנו אפילו חוברת, שהופקה במיוחד לצורך המבצע, המלקטת את התייחסויות הרבי לנושא הכתיבה, נחיצותה וחביבותה.

אל תוך המעטפה, לאחר חבישת מגבעת וחליפה ונטילת ידיים, הכנסתי דף לבן ובו דיווחתי לרבי בשורות טובות על מספר דקות הלימוד שצברתי. את הדו"ח שלי, יחד עם עוד מאות רבות, יעבירו מנהלי המבצע אל הציון הקדוש.

את המבחן עברתי כנראה בהצלחה, אבל מה שהפתיע אותי במיוחד היה הפרסום המהיר של שמות הזוכים. כבר היום בישרה מודעה שהגיעה ממשרדי ה'ועד' על שמות הזוכים בהגרלה השבועית. יש, אגב, חמישה זוכים מהישיבה שלנו. ואני, כנראה, אצטרך לחכות לפעמים הבאות...

יום שני ט"ז סיון
חיים את הזמן

זהו זה, המבצע עלה על המסלול.

עשרות תמימים נלהבים 'קפצו' על עגלת המבצע שהחלה שועטת קדימה היכון ליום ההילולא ג' בתמוז המתקרב בצעדי ענק. היכל הישיבה כמו קיבל זריקת מרץ מפתיעה, נעשה חי ותוסס, מעכל בקושי את השינוי העז שהחל מתחולל בין כתליו.

שעות הערב, בהן התלמידים כבר עייפים לאחר יום הלימודים הארוך, נעשו לשעות לימוד מלאי מרץ וחיות, על-מנת לעמוד במשימה ולצבור את דקות הלימוד הדרושות בתורת הרבי. חוברות הלימוד 'תורת חיים' עומדות במוקד העניינים, כשמתוכם משננים התמימים את החומר הנדרש.

הזכרתי את חוברת הלימוד. מיום ליום אני מגלה עד כמה שהיא מיוחדת. היא מחולקת לארבעה שערים, כאשר בכל שער מבואר פרט אחר מנושא עולם התחייה, מתוך חלק אחד בתורת הרבי - אגרות קודש, רשימות, שיחות ומאמרים.

בסוף כל שער מופיע סיכום מפורט ופנינים נבחרים מלוקטים מתורת הרבי המוסיפים נופך וטעם לחומר הנלמד. התרשמתי במיוחד מהמבוא שנדפס בתחילת הקובץ המבאר בקווים כלליים את מהותו של עולם התחייה. בתור נספח הובאו סקירות מאלפות אודות כל חלק וחלק מתורת הרבי.

אם לסכם לפי תחושתי האישית מאז תחילת המבצע, בהחלט ניתן לומר כי ההשתתפות בו נותנת לך את ההרגשה של לחיות עם זמן הגאולה ומהווה הכנה ראויה ליום ההילולא.

יום ראשון כ"ב סיון
עמדו הכן כולכם

קצת יותר משבוע לפני ג' תמוז. האווירה המנשבת בישיבה בעיצומם של ימי ההכנה, גם הודות להתעוררות שיצר מבצע ההכנה, מולידה את ההכרה בקרב התמימים שהשנה ג' תמוז צריך להיראות אחרת. נקודה.

בשבת האחרונה התוועד המשפיע. "צריכים אנו לעמוד במצב של 'עמדו הכן כולכם'. איננו יכולים להמשיך בשגרת היום-יום, זה מחייב אותנו לחולל שינוי בכל התנהלות החיים שלנו, זה תובע מאיתנו להשתנות, להתעלות, להתאמץ", אמר המשפיע.

בשבת הבאה, שבת לפני יום ההילולא, מארגן 'ועד תלמידי התמימים העולמי' שבת הכנה לתלמידי התמימים בארץ-הקודש. כמובן שמיהרתי להבטיח את השתתפותי אצל נציג ה'ועד' בישיבה.

במהלך השבת, כך דווחנו, יתקיימו שיעורים והתוועדויות מאת ראשי ישיבות, משפיעים ושלוחים מהארץ ומהעולם. אני מקווה, אפילו בטוח, ששבת זו תשאיר את רישומה העמוק עלי, כמו על כל המשתתפים בה, בחיזוק אור וחום ההתקשרות לנשיאנו לתורתו ולהוראותיו.

יום שישי כ"ז סיון
כולם נקבצו

אוסף נדיר של אוטובוסים מחברות נסיעה מכל חבלי הארץ מוצא את עצמו במפגש די מפתיע בחניון ישיבת "תומכי תמימים" המרכזית בכפר חב"ד. האוטובוסים הביאו עמם למעלה מאלף תלמידי התמימים לשבת ההכנה. כבר עכשיו, בצהרי יום שישי, ניתן להבחין במה שהולך להתרחש כאן במשך השבת.

משטחים עמוסים לעייפה מלאים במיני מאפים, משקאות פירות וירקות, נראים בלובי הישיבה. לצד אלו, עומדים ארגזים עם אלפי ספרי קה"ת שיחולקו מייד לאחר השבת למצטייני מבצע ההכנה, כמו קובצי לימוד ותפילה ותשורה מיוחדת שהודפסו לתורך השבת.

עם כניסת השבת עושים התמימים את דרכם אל אוהל האירועים שהוכן היטב מבעוד מועד וניגשים לתפילת המנחה.

הס מושלך בין מאות הבחורים כשאל הבימה מוזמן משגיח ישיבת "תומכי תמימים" כפר חב"ד, הרב יעקב גולדשמיד, שפותח בדברים על גדלותו של יום – כ"ח סיון, היום בו הגיע הרבי, איש וביתו, לחצי כדור התחתון.

בתום 'קבלת שבת' ו'מעריב' מלאי שמחה ועוצמה, עושים התמימים את דרכם אל 'זאל' הישיבה.

בסדר מאורגן למופת, שורות-שורות של שולחנות יוצרות שמונה טורים כמעט אין סופיים באולם הישיבה ומשנות את פניה לבלי הכר. במרכז האולם הוכן מבעוד מועד בימה מוגבהת, עליה יעמדו הרבנים הנואמים.

שפע אדיר של מזון, נעדר כל פרופורציות, גודש את השבת לכל אורכה. כמויות אדירות של בשר ודגים וכל מטעמים, לרבות שתייה ושלל פירות, ומעל לכול - 'משקה' בלי גבול.

סעודת השבת מתנהלת באווירה מרוממת ונהפכת עד מהרה להתוועדות פעילה, יותר נכון להתוועדויות. בסדר מסודר, לפי חלוקה שנקבעת מראש, מתיישבים המשפיעים זה לצד זה כשמסביבם יושבים תמימים בני אותה שכבה. ה'משקה' זורם אל השולחנות וההתוועדויות נמשכות שעות ארוכות.

חלקו הראשון של השבת מגיע לסיומו כאשר אחרוני התמימים נראים בפינות הזאל בעת אמירת קריאת שמע שעל המיטה, מתכוונים להשכים קום עם בוקר לאמירת תהילים בשבת מברכים, ואולי לא ממש מודעים לעוצמתו של היום המחכה להם...

שבת-קודש
יממה של צימאון

השעה המאוחרת של סיום ההתוועדויות, לא מנעה מהתמימים להשכים קום למחרת לאמירת התהילים של שבת מברכים, וכבר בשעה שבע היה האוהל מלא. במקביל התארגנו מניינים רבים של קריאת התורה, בהתאם למנהגי יום ההילולא, כשבסיומם התקיימו התמימים בקבוצות לשיעורי חסידות מאת המשפיעים.

השמש בחוץ מכה בעוז, כמו מצטרפת לאש וחיות הבוערת בלבבות, אולם בפנים נעים וטוב, המזגנים פועלים במלוא העוצמה, ובשעה עשר וחצי פותח החזן באמירת 'הודו'. אתה מסתכל סביבך, ורואה את האולם הענק מלא במאות תמימים יושבים אחד לצד השני ומתפללים במתינות ובכובד ראש.

ממוקד של תפילות למרכז הומה של סעודות והתוועדויות. קבוצות-קבוצות של תמימים, מבוגרים לצד צעירים, יושבים בכל פינות ה'זאל' ולא משאירים חלל ריק. הם בולעים בשקיקה את ה'אותיות' שיוצאות מפי המשפיע ועסוקים בלהפנים.

כך זה נראה, בעיצומו של יום, באחד משולחנות ההתוועדויות הרבות המתקיימות בו-זמנית ב'זאל' הישיבה. סביב השולחן הגדול יושבים צפופים עשרות 'תמימים' ואברכים. "הלא אתה תשוב, אוי אוי אוי תשוב, תחיינו, ועמך ישמחו בך", הם מנגנים בדביקות ומסרבים לחדול.

לשירת הכיסופים שמשתלטת על השולחן, ומתמזגת עם הכמיהה הבלתי נשלטת, מתעלים עתה כל אותם דיבורים רמים שקדמו לשירה הזו. התשוקה והצימאון לראות את הרבי, מקיפים עתה את כל כוחות הנפש.

תמונה אחרת מסרבת לחמוק ממני. כאשר בשעת 'רעוא דרעוין' יושבים יחד מאות התמימים, 'דעם רבינ'ס קינדער', באהבת רעים נפלאה ומנגנים בדביקות, ואש של התקשרות בוערת על פניהם.

עד לפני שעה קלה הם האזינו בשקיקה לדברי ההתעוררות שנשאו בפניהם המשפיעים וכעת בעזרת הניגון 'קולמוס הנפש' מפנימים הם את הדברים. אתה לא יכול להישאר עוד אדיש.

השירה האדירה של "טייערע ברידער", הנפתחת בסנונית של לחש, עם תום ה'הבדלה', ועד מהרה סוחפת את כולם לריקוד גדול, מזניקה את צימאון הנפש, לתנועת 'עד מתי' שכמו מתפרצת במלוא העוז. "אז דער אויבערשטער וועט געבן, געזונט און לעבן, וועל מיר פארן צום רבי'ן, וועלן מיר זיך ווייטער זעהן", שרים הפיות והבקשה אחת היא.

הייתה זו יממה רצופה של אש תמיד. אש בוערת, מתלהטת, נוסקת לגבהים. אש יוקדת של צמא משווע לגילוי אור. הייתה זו שבת שנחרטה עמוק בתוכי ואין ספק שתלווה אותי לאורך זמן רב.

מוצאי שבת
הקהל של עוצמה

כאילו לא די באווירה המיוחדת שאפפה אותנו במשך השבת, בא כינוס ההקהל במוצאי שבת ומורידה למטה, למעשה בפועל, מתוך התוועדות רבתי עם שלוחים ומשפיעים. וכך, לאחרי תפילת ערבית והבדלה, כשכולם נתונים עדיין תחת רושם סדר הניגונים וקטעי הוידיאו של הרבי, אנו מתיישבים סביב שולחנות ערוכים לחלק האחרון של השבת, המלווה מלכה.

את המשא המרכזי נותן השליח למניסוטה הרב משה פעלר שהובא כאורח השבת. הרב פעלר תובע מאיתנו, תלמידי התמימים, להתחזק באחדות ישראל שתוביל אותנו לביאת משיח צדקנו, כאשר הוא משלב בדבריו מענות ותשובות מהרבי אליו.

קשה להתעלם מהעוצמה המלווה את הכינוס הזה. כאשר אתה מסתכל סביבך ורואה את האולם הענק מלא במאות מתלמידי התמימים יושבים אחד לצד השני וחדורים בתחושת התמסרות למטרה. ועם המראה המרגש מנצנצת לה המחשבה: אח! כמה נחת רוח יש לרבי בראותו כך את בניו היקרים, תלמידי התמימים.

האירוע הזה, שחותם גם את מבצע ההכנה 'חיים את הזמן', מוציא אותי בתחושת השתוקקות עזה לראות את מלכנו. בתחושה שהשנה ג' תמוז יראה אחרת, לגמרי אחרת. שהשנה ג' תמוז יהיה הרגע בו נתראה שוב עם רבינו כאן למטה בגוף גשמי ולמטה מעשרה טפחים.

ו' בתמוז תשס"ט
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
3
1. האם זהו באמת "יומנו של תמים"
ומה זה אמור להיות "משקה בלי גבול"? האם הרבי בעד זה?
ו' בתמוז תשס"ט
2. הפקה מושלמת
כל הכבוד לפעילי ה'ועד' על הארגון המושלם -

כולל ההפקה האדירה הזאת...
ו' בתמוז תשס"ט
3. מרשים ביותר!
כל כך הרבה רבנים ומשפיעים?

יפה
ו' בתמוז תשס"ט