הרב הלפרין ור' מאיר פרוש
הרב הלפרין ור' מאיר פרוש צילום: שטורעם ובחדרי חרדים
הבחירות בירושלים: מי כאן הלא חרדי? ● מאמר דעה

אם מעשה אחד של הרב פרוש הופכת אותו ל'מועמד לא חרדי' – מפלגה שכל הקמתה הייתה כדי להלחם ברבי ובחב"ד, על אחת-כמה-וכמה אינה זכאית לתואר 'מפלגה חרדית'
הרב אהרן-דב הלפרין, שבועון 'כפר-חב"ד'

לפני עשרים שנה, בחודש מר-חשון תשמ"ט, רצה לבחירות מפלגה חדשה שהתפלגה מאגודת-ישראל וחרטה על דגלה את המלחמה בחסידות בכלל, ובחב"ד בפרט. אגודת-ישראל החסידית, שסירבה להיכנע לתכתיב הבני-ברקי נגד חב"ד, יצאה לבחירות תחת הסיסמה "לא נסכים להחרמת עדה קדושה".

באותה מערכת בחירות נקט הרבי בצעד היסטורי והורה לחסידי חב"ד להתגייס למערכת הבחירות למען הצלחת רשימת אגודת-ישראל, תוך הדגשה ברורה כי מדובר בצעד חריג וחד-פעמי.

ההצלחה באותה מערכת בחירות הייתה מרשימה. ממפלגה בת שני מנדטים – שממנה התפלגו הליטאים – זינקה אגודת-ישראל לחמישה מנדטים.

למי להצביע?

בבחירות הבאות, כעבור ארבע שנים, התאחדו שתי המפלגות – 'אגודת-ישראל' ו'דגל התורה' – לסיעה אחת בשם 'יהדות התורה'.

מאז ועד היום, בכל מערכת בחירות לכנסת, נשמעות במחננו קולות שונים ודעות חלוקות עבור איזו רשימה להצביע. רבים טוענים, במידה רבה של הגיון, כי אין להעלות על הדעת שאיזשהו חסיד חב"ד ייתן קולו לסיעה הכוללת בתוכה מפלגה שהורתה ולידתה היו כדי להלחם ברבי.

רוב חסידי חב"ד סבורים גם כי אסור ואי-אפשר להתעלם מהמערכה הגדולה והמאבק הקדוש שניהל הרבי בעניין שלמות הארץ, ומזעקותיו בעניין 'פיקוח-נפש', ומשום כך אפשר להצביע רק עבור רשימה שנושא זה עומד בראש מעייניה ותאבק נגד כל פשרה ונסיגה.

מנגד, יש הטוענים כי הנוסח הידוע של 'רשימה הכי חרדית' או 'הרשימה החרדית ביותר', לא מאפשר להצביע לרשימה שבאופן רשמי אינה נחשבת לחרדית.

ההתלבטות נפתרה

את ההתלבטות, אם עדיין קיימת, פתר לנו בשבועות האחרונים לא אחר מאשר מנהיגה של סיעת יהדות התורה, בכבודו ובעצמו. "אין מועמד חרדי לראשות עיריית ירושלים" – כך הצהיר הרב ליצמן בהרבה אסיפות פומביות שבכל אחת מהן השתתפו אלפי חסידים.

הוא לא ניסה להכחיש, כמובן, שהרב מאיר פרוש חובש שטריימל, מקפיד על קלה כחמורה, מייצג ציבור של רבבות יהודים חרדים ונערץ על-ידם, וגם מועמדותו לראשות עיריית ירושלים היא מטעם הסיעה החרדית יהדות התורה.

העובדות הללו נכונות – מודה הרב ליצמן – ואף-על-פי-כן הרב פרוש אינו חרדי ולא נכנס לקטגוריה של מועמד חרדי. וכל-כך-למה? משום שעשה מעשה בעניין 'החינוך העצמאי' שמתפרש כפגיעה בכבוד גור. להצביע לפרוש – טען הרב ליצמן בלהט – זה בדיוק כמו להצביע לדה-הרטוך הלוחם האנטי-חרדי המפורסם.

מדובר, לכל הדעות, בהחלטה נועזת ביותר. כי בשונה מהבחירות לכנסת, כאן לא מדובר רק בהצבעה מצפונית או בהוספת מנדט למפלגה זו או אחרת. ההשלכה המעשית מהצבעתם או אי-הצבעתם של כמה אלפי יהודים חרדים, עשויה להכריע אם בירושלים יכהן ראש עיר חרדי או 'חילוני'.

חסידי גור עמדו כחומה בצורה ולא ויתרו בעניין הנוגע לכבוד רבם. הם לא התחשבו ב"מה יאמרו" ובכעס הגדול שהופנה כלפיהם ע"י רוב הציבור החרדי. אפשר להסכים להחלטתם ומותר לסבור אחרת, אך אי-אפשר שלא להביע הערכה לחסידים שכבוד רבם גובר בעיניהם על כל השיקולים האחרים.

הודאת בעל-דין

'הודאת בעל-דין' – קבעו חכמינו ז"ל – 'כמאה עדים'. קביעתו הברורה של ראש רשימת יהדות התורה מהו הקריטריון המרכזי להיקרא מועמד חרדי, שווה יותר ממאה מאמרי הסברה ופרשנויות.

משום כך, אם יבוא אי-מי וישאל מדוע חסידי חב"ד אינם מצביעים לכנסת עבור רשימה שבעיני אחרים נחשבת ל'הכי חרדית' – נשיב להם בקל וחומר בן-בנו-של-קל-וחומר:

* אם מעשה אחד של הרב פרוש הופך אותו ל'מועמד לא חרדי' – רשימה שחלק מרכזי בה היא מפלגתם של רביץ וגפני שכל הקמתה הייתה כדי להלחם ברבי ובחב"ד, על אחת-כמה-וכמה אינה זכאית לתואר 'מפלגה חרדית'.

* אם בשל נושא של שליטה בחינוך העצמאי, מותר להחרים את המועמד החרדי ולהסתכן בכך שהחרדים יאבדו את השלטון בירושלים – על-אחת-כמה-וכמה בנושא של פיקוח-נפש שהרבי לחם למענו בכל כוחותיו הקדושים.

* אם חסידות גור שהקימה את אגודת-ישראל ועומדת בראשה כל השנים, אינה חוששת מ'מה יאמרו', ובשל הפגיעה האחת בכבוד רבם מוכנה לעשות מעשה שמעורר עליו את חמתו וזעמו של רוב הציבור החרדי – אנו, חסידי חב"ד, שאיננו שייכים לשום מפלגה, על-אחת-כמה-וכמה.

מקווים לטוב

בשעת כתיבת השורות טרם נודעו תוצאות הבחירות בירושלים. הלב מקווה ומייחל כי הרב מאיר פרוש, הלוחם האמיץ למען שלמות הארץ ושלמות ירושלים, אכן זכה להיבחר כראש העיר. חסידי חב"ד בעיר הקודש התגייסו בהמוניהם למען בחירתו ולמען הרשימה שבראשותו למועצת העיר.

הרב פרוש, בנוסף לכישוריו ויכולותיו והיותו הדוגמא המושלמת ל'עוסק בצרכי ציבור באמונה', הוכיח עצמו כל השנים כידיד אמיתי ונאמן של חב"ד וכחסיד ומעריץ אמת של הרבי. אין ראוי ומתאים ממנו לעמוד בראש העיר 'שחוברה לה יחדיו'.

ט"ו בחשוון תשס"ט
תגובות
46
1. הרב הלפרין: העיקר חסר מן הספר
כל השוואה בין התנהגותו של פרוש להנהגתם השפלה של "דגל (היפך) התורה", לוקה בחוסר הבנה משווע.

לא באתי בנבכי סוגיית "החינוך העצמאי" ואיני יודע מהי מידת הפגיעה, בעיני הציבור זהו מאבק פוליטי ותו לא.

אבל לא זה העיקר. ההבדל הוא גדול, אף אחד לא ביזה בפרהסיה את האדמו"ר מגור שליט"א! אף אחד לא קרא לעברו קריאות גנאי מאוסות! ומי מדבר שלא החרימו שום עדה קדושה מישראל, אולי ישנה עדה שלצורך השעה הבדילה היא את עצמה מן הכלל.

וזה לעומת זה:

כתבות מתועבות, קריאות גנאי, הסתה לאלימות ועוד והוא העיקר חירוף וגידוף כלפי רבן של ישראל, איש האלוקים קדוש, ולמותר האריכות, הם היו רק חלק ממערכת ההחרמה והנידוי של קהל עדת ישורון, חסידי חב"ד.

המסקנה הפשוטה היא:

כל עוד ו"דגל" ברשימה לכנסת, לעולם לא נצביע עבורם!
ט"ו בחשוון תשס"ט
2. נכון אך יש הבדל בין המקרים

הבחירות לראשויות המקומיות הן בעיקר אישיות, ולכן, קל לבודד את המטרה ולהזהות אתה או לפגוע בה.

לאידך, הבחירות לכנסת הן בעיקר מפלגתיות, ולכן, לא ניתן להפריד בין המוץ לבין התבן, במיוחד כאשר ישנה גישה הטוענת כי דווקא אם נצביע עבור אגודת ישראל, נחזק את הכוחות החיוביים שבה ונדחוק את האלמנטים השליליים מבחינתנו לפינה.
ט"ו בחשוון תשס"ט
3. מילים מהלב
כל מילה נוספת מיותרת פשוט אסור להצביע לאנשים האלה בשום אופן
בושה וחרפה אם בכפר חבד יגלו שהיו כאלה שהצביעו ל ג
ט"ו בחשוון תשס"ט
4. חבר'ה, לא הבנתם את הציניות שלו
אהרן דב חושב בדיוק כמוכם על הגעררס.
הוא בא כאן מכיוון של "הפוך על הפוך".
תקראו שוב ותחכימו.
*********
ובדרך אגב לא נשכח את העיקר הגדול והחשוב ביותר:

*****פרוש לכנסת ברשימה עצמאית!!!*****
ט"ו בחשוון תשס"ט
5. מילים כדורבנות
ועדיין לא שכחנו את המערכה שניהלו מי שניהלו יחד עם הגרועים שבשונאינו, נגד תקנתו הק' של הרבי זי"ע, לערוך 'שמחת בית השואבה' ברשות הרבים.

מי שחושב שזו הייתה הוראה של גדולי ישראל לשומעי לקחם ודי, טועה. התנהלה מערכה כבדה, בחזיתות שונות ואפילות, להביא את כניעת אנ"ש חסידי חב"ד לתכתיבים חיצונים.

"קריאת קודש" ב"המודיע" וכרזות מלאות ארס, שחור ע"ג לבן, כלפי חסידות חב"ד על קירות ירושלים, לא יצאו מבתי מדרש שונים, אלו פשוט כלים שלובים שניסו להכניע את המערכה כרצונם.

ועדיין יש בחור שסובל פצעים בינוניים, פרי ביאושים של אותה מערכה שפלה, שהביאה נערים ליטאים להכות בחור חב"די.

מכאן ואילך, נעמוד על משמר כבור רבינו הקדוש זי"ע, לא ננוח ולא נשקוט, עד ביאת משיח צדקינו.
ט"ו בחשוון תשס"ט
6. מה יצא מזה זה יהיה אי הליכת להצביע לבחירות לכנסת!
הסיפור הזה לא יגמר טוב כי באם לא נצביע ליהדות החרדית נצטרך לרדת ולהצביע לפחות ש"ס האם זה כן טוב הם הרי -
בגלל ש"ס נהרגו אלף ומאות הרוגים בפיגועים שלא היה נראה כמותם אפי' בשואה, ובגללם יש בחירות כל שני וחמישי,
ומה שהיום הם מנסים להפסיק את ההדירדרות זה כבר לא יעזור המצב בארץ ישראל הוא בכי רע קטישוות מעזה, גטו על כל מזרח ישראל וכל מרעין בישין מכל הכיוונים.
ט"ו בחשוון תשס"ט
7. כולם ללכת לשפע שוק
ט"ו בחשוון תשס"ט
8. מאמר מדהים
ט"ו בחשוון תשס"ט
9. חסיד חב"ד לא הולך לשפע שוק ולא מחזק ידי מחללי שבת
כי הרבי זי"ע הוא הראשון שקרא שלא להשתמש בשרותי מחללי שבת, בכדי להניאם מכך. בזמנו הדברים כוונו לחברת האוניות הישראליות שהרבי עמד בראש המערכה נגד חילול השבת שם.
ט"ו בחשוון תשס"ט
10. דברים כדורבנות!!
ט"ו בחשוון תשס"ט
11. הרשה לי לחלוק עליך, הרב הלפרין
יענקל ליצמן לא מוסמך בעיני לפרשן את דברי הרבי שהורה להצביע עבור המפלגה החרדית ביותר.

אם ליצמן לא מבין את משמעות המשפט "החרדית ביותר" והצבעה עבור מועמד הכי חרדי אינה חשובה בעיניו, אנו חסידי חב"ד לא נהיה תלמידיו בזה, ונמשיך להצביע עבור המפלגה החרדית ביותר, גם אם היא לא כל כך חרדית.

מעולם, אבל מעולם, לא הייתה בכנסת ומן הסתם גם לא תהיה, מפלגה שחרדה לגמרי לדבר ה' זו הלכה, ועם זאת, הורה לנו הרבי להצביע למפלגה שהכי קרובה לכך.
ט"ו בחשוון תשס"ט
12. מי החסידים של הבע"שט הקדוש
ידוע בשם הבע"שט זי"ע שיד החסידים תהיה בעליונה ואם כן החסידים הם חסידי גור ובויאן הם החסידים האמיתים
ט"ו בחשוון תשס"ט
13. ל-12, לא בשם הבעש"ט אלא בשם המגיד
המילים נאמרו בקשר לאדמו"ר הזקן
ט"ו בחשוון תשס"ט
14. תגובה 11
הצדק אכן אתך, שבמשך שנים רבות שנציגי המפלגה החרדית לא היו נאמנים לרבי, ובכל אופן לפי הוראתו של הרבי, להצביע למפלגה החרדית, צריכים היו להצביע להם.
בכל מקרה, רבים חסידי חב"ד תומכים בר' מאיר גם בהמשך הדרך ונקעה נפשם מהדרך הנבזית בה נהג בו חה"כ ליצמן באיצטלא של "כבוד הרבי".
ט"ו בחשוון תשס"ט
15. י"ל מזכיר לי את י"ב
ראה הוזהרתם
ט"ו בחשוון תשס"ט
16. אנחנו צריכים לשמוע את הרבי ולא את ליצמן!!
אם הוא אמר משהו לא לומדים מזה קל וחומר ולא גזירה שווה.

אם הרבי אמר ששצריכים להצביע למפלגה החרדית ביותר - מי זה ליצמן שיחליט מה זה חרדי?
ט"ו בחשוון תשס"ט
17. אוי כמה אתה לא צודק הרב הלפרין
נכון שאסור להצביע לג' כי דגל חלק מיהדות התורה

בירושלים דגל ואגודה הם לא ביחד?

נכון שכבוד לרבי הוא הדבר הכי חשוב

כבודו של האדמו"ר שליט"א מגור מה איתו ?

לרענן קצת את הזיכרון:

מי עמד ע"כ "שאסור להחרים עדה קדושה" לא האדמו"ר מגור

וכיום כשפגו בכבודו וחסידיו מוחים על כך לצערי חלק מאיתנו תמך בפוגע

והוסיפו חטא עם פשע והצביעו ג' ש 4 מהנצגים ברשימה הם "דגל"

אז להרבות מחלוקת באמת לא צריך את כפר חב"ד היה עדיף שימשיך לא

לצאת לאור
ט"ו בחשוון תשס"ט
18. שאלה עתיקה:
מה חשוב יותר - כבודו של הרבי או רצונו, ופעמים רבות הם מתנגשים אלו באלו. אצל הגערעס נפסקה הלכה שכבודו חשוב יותר (אמנם במקרה זה הוא עצמו היה חשוב לו כבודו וזה כבר הפך לרצונו..), אך אצלנו טרם נפסק באופן מוחלט מה חשוב יותר.
ט"ו בחשוון תשס"ט
19. ל-15
אתה נשמע קצת קשה הבנה, אז נסביר לך שוב.
אין וויכוח שחייבים להצביע למלפגה הכי חרדית, השאלה היא רק איזה מפלגה עונה לתואר הזה.
אורך הפיאות? מיקומם? צבע הגרביים? או מאיזה שועלים בדיוק עשוי השטריימל?
או למשל דברים של מה בכך, כמו, חלוקת י-ם מסירת שטחי א"י ועוד כהנה זוטות.
ט"ו בחשוון תשס"ט
20. תזכורת קטנה.
כנראה שאחדים מהמגיבם לא ירדו לסוף דעתו של הרב דב הלפרין.
הידעתם כי התתי"מ של גור קיבלו הוראה מגור לא להשתתף בתהלוכות לג"ב
כי היו בחב"ד מי שהצביעו למרזל, וכי למחלל שבת מותר להצביע ?

חיים יענקל
ט"ו בחשוון תשס"ט
21. תגובה ל17
אולי תדייק קצת ותציג את רשימת החותמים נגד שמחות בית השאבה
ברחובה של עיר כרצון קודשו של הרבי וכי האם חצר הנ"ל לא חתמה בניגוד לדעת רבינו
ט"ו בחשוון תשס"ט
22. דרכינו דרכי נועם
כמעט 30 שנה אני אוהב לקרוא את דובל'ה, חד חלק שנון ומייצג אותנו נאמנה. הפעם אני חושב דובלה, שטעית. אתה כנראה אוהב את פרוש והאהבה הזאת קלקלה לך את השורה.

המעשה שעשו חסידי גור הוא מעשה מטופש ואדיוטי לכל הדעות.ראש קטן קטן קטן. למעשה הם נקמו בעצמם, איך כולם מסתכלים עכשיו על החסידות הזאת? צריך לרחם עליהם ולא לנקום. הקריאה שלך לנקמה בבחירות היא פתיחת מסע קרב שכולם יפסידו בו, בשביל מה אתה צריך לסבך את חב"ד בקריאתך? דובלה נסה נא להחזיר את החרב לנדנה.
ט"ו בחשוון תשס"ט
23. שמירת כבוד הרבי
חסידי גור יעשו הכל בשביל הרבי שלהם עלינו ללמוד מהם
בקשר לשמחת בית השואבה שצומצם ע"י חסידי גור היה עלינו להילחם וללכת נגד הזרם כמו חסידי גור עלינו עוד ללמוד הרבה.
ט"ו בחשוון תשס"ט
24. תגובה ל 21
דעתו הק' של הרבי בענין שמחת בית השואבה היא בחוץ אבל עם צניעות מירבית הרבי תמיד אמר שהוא "א שלחון ערוך איד" לצערינו הרב בחלק מהמקומות נושא הצניעות הוא מתחת לכל ביקורת ולע"ד לכן היתה דעתו הל הרבי מגור נגד היפך הצניעות

ולא ח"ו נגד דעתו הק' של הרבי

רצ"ב לינק על הקשר המציוחד של הרבי עם בית גור

http://www.tsofar.com/zofar/mashtap/show.asp?id=5649
ט"ו בחשוון תשס"ט
25. דמגוגי'ה במיטבה.
ט"ו בחשוון תשס"ט
26. נפלא!!
ט"ו בחשוון תשס"ט
27. למגיב 25, מה יש לך?
ט"ו בחשוון תשס"ט
28. מאמר נפלא
ממש ללקק את האצבעות
ט"ו בחשוון תשס"ט
29. הרב הלפרין

בעניין חסידי גור. עדיף שחב"ד תלמד התקשרות מחב"ד,

 ולא מחסידיות אחרות, עם כל הכבוד וההערכה

ט"ו בחשוון תשס"ט
30. אז במי חב"ד תתמוך בבחירות הקרובות?
ט"ו בחשוון תשס"ט
31. אז במי חב"ד תתמוך בבחירות הקרובות?
לא נותרה אף מפלגה שאפשר להצביע לה אם ככה, אם לא לוקחים בחשבון את ש"ס כמובן
ט"ו בחשוון תשס"ט
32. מחכה לתגובות על דברי....
הרעבע שלנו הוא מעל כולם. ודבריו רק אמת!!
ראינו לאורך כל השנים שהרעבע צפה את העתיד. כמו בנפילת מסך הברזל ברוסיה, חוק מיהו יהודי, נושא החזרת שטחים ועוד. ולכל הוראה או תקנה של הרעבע היו מטרות. כשהרעבע יצא עם תקנה של שמחת בית השואבה בפומבי - ברחובות! הרעבע ידע מהן המטרות ומהן ההשלכות לכך. ולנו אין שום סמכות לבטל או לשנות מדברי הרעבע.
אדרבה, חסידי גור, נוכחנו בכוח ובכוחניות הגדולים שלכם. אז אולי תנצלו אותם לדברים טובים.
לקלקל - קלקלתם מספיק. "זכיתם" לגרום חילול ה' עצום. כדאי איפוא שתשקיעו את כוחכם ומרצכם להבאת הגאולה כמו חב"ד. זה ודאי יועיל ל כ ל היהודים ולא רק בארץ אלא בכל העולם.
ט"ו בחשוון תשס"ט
33. למגיב 24 מציג הלינק
בוודאי ידועה לך שהיתה שיחה מהרבי באחד השנים ביוד שבט על הסבל שהרבי הקודם עבר בפולין והרבי הזכיר את הענין של " ויכר יוסף את אחיו ...והם לא הכירוהו".

ודי למבין!
ט"ו בחשוון תשס"ט
34. 32 אל תתלהם יום שישי הוא יום מבצעים!
על מה אתה מתלהם

לידעתך נשות גור עומדות בכל יום ו' ומחלקות נירות שבת

ובטח שדבר זה מקרב את המשיח

צפה בלינק 24 וראה את היחס המיוחד של הרבי לאדמו"ר מגור שליט"א

ולגבי שמחת בית השאובה אני בטוח שהרבי לא רצה ח"ו שיהיה היפך הצניעות
ט"ו בחשוון תשס"ט
35. כמה הערות בשולי התגובות:
א. בתשמ"ח במלון כינר, הסכימו נציגי גור עם הגרועים שבשונאינו שלא להזכיר שם חב"ד בהמודיע. כלומר החרמת שם חב"ד!

ב. מי שטבע את המושג "לא להחרים עדה קדושה" כלפי חב"ד, הוא דווקא האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א.

ג. הרשימה בירושלים היא כחזית דתית מאוחדת, ואנו בוחרים עבור נציג חב"ד שיושב שם, שזו הנקמה הכי גדולה באותו האיש, שכול שאיפות חייו היו להוציא את חב"ד מחוץ למחנה.

ד. כאשר כבודו של רבינו הק', רבן של כל ישראל, מופת הדורות, עומד מול כבודו של האדמו"ר מגור שליט"א - הרי שעלינו, תלמידיו של רבינו הק' זי"ע, החובה ההלכתית לעמוד על משמר כבודו של רבינו.

ה. בפרט שמצד גור, לפחות מאז ניסן תש"נ, לא נעשה דבר למען כבודו של רבינו ולהיפך.

ד. בנדו"ד: אף אחד בציבור החרדי לא ראה את מאבקי הכוחות ב"חינוך העצמאי" כפגיעה באדמו"ר מגור שליט"א. מה לעשות, אף אחד לא ראה את הדבר כך, זהו מאבק פוליטי שפעם אתה מרוויח ופעם מפסיד. ואינו דומה כלל וכלל למאבק של אותו האיש ואנשיו וד"ל. הכלל: לא החרימו עדה קדושה ולא היה על מה למחות.

ה. אני מקנא בג"ע של א"ד הלפרין, אחרי כתבה זו, שהשכיל לנצל את המומנט, להסביר את דרכם של חסידי חב"ד במערכות הבחירות האחרונות לכנסת ובכך להוסיף לכבודה של ליובאוויטש ונשיאה הק'.

ו. לתלמידיו ולחסידיו של הרבי, קשה למחול לכל מי שנלחם בתקנותיו, החל מתהלוכות ל"ג בעומר וכלה בשמחת בית השואבה.

ז. אני מוחה בכל תוקף, נגד אותם מגיבים נבזים שמשגרים עקיצות כלפי כ"ק אדמו"ר מגור שליט"א. אין דרכנו לפגוע בממשיכי דרך הבעש"ט.

ז. חסידי חב"ד הבינו את היחס שזכה לקבל האדמו"ר מגור מרבינו הק', כהוקרה לאביו הק', הלב שמחה זי"ע, שעמד לימין רבינו במאבקו לתיקון חק מיהו יהודי ועמד כחומה בצורה אל מול אותו האיש ואכמ"ל.

ח. לא כן ההנהגה הנוכחית, שמשדרת זילזול בכל תקנותיו הק' של רבינו הק' זי"ע.

ט. אנחנו מעריכים עד מאוד את חסידי גור שהצטרפו למבצע נש"ק של הרבי זי"ע, משנת תשל"ד, ומפיצים נרות שבת (והמודיע...) בחוצות הערים.

י. היה מן הראוי שחסידי חב"ד ינהלו עתה תעמולה לאחדות המחנה החרדי, ע"י הפצת רעיונות אהבת ישראל ממשנתו של הרבי.
ט"ז בחשוון תשס"ט
36. ב"ה
לכותב התגובה מספר 35 כל מילה שלך שווה זהב!
העיקר הוא אהבת ישראל וכאחד שעבד במטה של חב"ד למען הרב פרוש והרב הלפרין שליט"א, אני רוצה להגיד לכם רבותי :
שם היה אחדות אמיתית של כל המגזרים בציבור החרדי ממש ימות המשיח אני מצביע לאהבת ישראל.
ירושלמי כבר כמה דורות.
ט"ז בחשוון תשס"ט
37. העיקר שיעקב הלפרין נשאר הסגן של פרוש...
מה אנחנו צריכים יותר? בעירייה? מחוץ לעירייה? הסגן של פרוש זה מספיק...
ט"ז בחשוון תשס"ט
38. כבוד תורת הבעש"ט
למגיב24מציג הלינק אולי בידך לינק המתעד מי השתתף כברת דרך ארוכה בהלווית אותו האיש למען כבוד תורת החסידות וד"ל
ט"ז בחשוון תשס"ט
39. שיעור חשוב לעסקונה בירושלים...

אולי תלמדו מכאן לקח ותדעו לעמוד איתן בעניינים של הרבי כמו שמחת בית השואבה ברחובה של עיר ולא תתקפלו בכזו קלות.
ט"ז בחשוון תשס"ט
40. גור מחלקת את ירושלים?
הכשלת בחירתו של הרב מאיר פורוש לרשות העיר ירושלים תגרום ח"ו לחלוקת ירושלים והחזרת הכותל לידי הערבים רח"ל,אולי זה בא בהמשך לשתיקה הרועמת בזמן הגירוש מגוש קטיף ומובן היטב עתה הלעג למי שאומר שהכותל הוא רבו,והכול בגלל הויכוח על החינוך העצמאי.
עד מתי קץ הפלאות.!
ט"ז בחשוון תשס"ט
41. הכתבה מצוינת
וכמה דברים קטנים:
ש"ס זה לא תחליף למפלגה חרדית.
לא כל מי שיש לא זקן הוא שומר מצוות יותר מהאחר.
כתוצאה מהצבעה אומללה של חכ"ם מאגודת ישראל (להוציא את מאיר פורוש)ורוב החכי"ם של ש"ס שהצביעו נגד הפלת הממשלה נעקרו 2000 איש מיהודה ושומרון.וגם במעשה זה של מ.פורוש שהצביע בעד הפלת הממשלה יצאו נגדו חסידי גור ועוד ורק קומץ של אדמור"ם היו לצידו.
אז לפעמים מפלגה שעומדים בה חכי"ם עם כיפות סרוגות ואפילו בלי כפה וארץ ישרל חשוה להם אולי עדיפה.
י"ח בחשוון תשס"ט
42. יהדות התורה ופורים!
כידוע תבעו אנשי גור לשנות את שם סיעת אגו"י מיהדות התורה, ליהדות התורה והשבת,והדבר מובן היטב על היותם עוסקים בבירור מאכלי השבת
וכמדומני שלאחר מאורעות הבחירות בירושלים הולם יותר לשנות את השם
ליהדות התורה ופורים...
י"ח בחשוון תשס"ט
43. שאלת אתגר
לכל המגנים על כבוד הרבי: איך זה מתיישב עם תגובת הרבים ובכלל התיחסות המערכת- להזדהות עם ליל השיטנה של רבין בככר? מה המקום לסקר מעמד שכולו מנציח את מי שחירף את תורת ה והכריז כלפי כל העולם :"ככל הגויים בית-ישראל" , והגדילו לעשות שהופיעו שם בשם חב"ד , ועוד מכריזים בקול שזה" קידוש ה' " . האם לחרף יהודים מותר לשמוע ולשתוק העיקר שאספסוף מבולבל שם יגמגם "אנא בכח"? ממש עיוות של "מקרבן לתורה".
י"ח בחשוון תשס"ט
44. יישר כח אמת כל מילה
למרות שאינני מזוהה כחסיד חב"ד למרות אהבתי לרבי כל מה שכתבת נכון ואמת והלוואי שאולי סוף סוף תהיה מפלגה מטעם חב"ד שאני בטוח שרבבות מאחינו בית ישראל יתמכו בה וגם אני.
י"ט בחשוון תשס"ט
45. כולנו מצביעים - ש''ס
ש''ס - מפלגה יהודית !
ג' בכסלו תשס"ט
46. אהרן דב, דבריך לוקים בחוסר דיוק.
אני הייתי שם וכן שמעתי בשידור, ליצמן לא דיבר כלל על מידת חרדיותו של פרוש, אלא אמר כי כפי שאע"פ שדהרטוך חובש כיפה לא היינו מצביעים לו כי הוא נותן סטירות ומי שנותן לך סטירה-לא תושיט את הלחי השנייה שלך. אך חשוב להדגיש שההשוואה לדהרטוך לא נעשתה בכדי לומר שהם חרדים במידה שווה
ג' באלול תשס"ט