אלפים בשמחת בית השואבה לצד קומץ המפגינים
אלפים בשמחת בית השואבה לצד קומץ המפגינים צילום: שטורעם
חסידים רקדו. "קנאים" התפרעו

אלפים מכל גווני הקשת של ירושלים נטלו חלק בשמחת בית השואבה • מנגד התקיים אירוע של שנאה יוקדת וקללות • וידאו ותמונות
מערכת שטורעם

אלפים רבים מכל גווני הקשת חגגו הלילה החל מהשעה שמונה בחגיגת 'שמחת בית השואבה' ברחובה של עיר, שאורגנה על ידי צעירי חב"ד בירושלים, בשיכון חב"ד בעיר.

בשמחה ניתן היה לראות יהודים מכל החוגים, הן מאנ"ש חסידי חב"ד והן אלפים ממיטב היהדות החרדית של ירושלים, חבושי שטריימלים, שבאו לחגוג כמנהג ישראל וכמסורת היהודית את שמחת החג.

 • הבי"ד: כן לשמחת בית השואבה
 • המאבק מחריף בפאשקווילים והפגנה
 • עימות משודר: חב"ד מול הקנאים
 • האירוע התקיים עם כל גדרי הצניעות המוקפדים והחמורים ביותר, כאשר מתחם הגברים נסגר לחלוטין באמצעות גדרות מיוחדים ובאמצעות סדרנים שהקפידו כל העת על הסדר והצניעות. הציבור כולו נשמע להוראות והאירוע עבר לפי כל התקנות החמורות ביותר שקיבלו עליהם אנשי חב"ד.

  גדרי הצניעות הוקפדו הפעם במיוחד לאור הסערה שפרצה לפני קיום האירוע ובצל גל האיסורים השוטף את המחנה החרדי כנגד אירועי זמר בחוצות העיר. עסקני חב"ד סרבו בתוקף לבטל את האירוע בטענה כי הוא מתקיים כמידי שנה בברכתו של הרבי שדרש לקיים שמחת בית השואבה ברשות הרבים.

  גם בית דין רבני חב"ד גיבה את העניין ופרסם קול קורא מיוחד לפני כשבוע הקורא שלא לבטל את האירועים ולקיים את שמחות בית השואבה ביתר שאת. רבני חב"ד אף חיזקו את המעמד בכך שפיארו את שלחן הנשיאות באירוע בשיכון חב"ד.

  את האירוע הנחה הרב נפתלי רוט ונטלו בו חלק רבני חב"ד בירושלים וברחבי הארץ כולה, משפיעים, שלוחים ואישי ציבור שנשאו דברים. על המרקע הענק הוקרנו מראות קודש מהרבי, ומירב הזמן רקד הקהל לקול צלילי מקהלתו של ר' מענדי ג'רופי. באירוע נטל חלק גם איש העסקים מר ארקדי גידמאק שנשא דברים וברך את החוגגים ב"חג שמח".

  זה לעומת זה

  אל מול מפגן השמחה החסידית והטהורה התקיים כמה מאות מטרים משם מפגן של חושך ושנאה, כאשר קומץ קטן של כמאה וחמישים מפגינים במרכז שכונת עזרת תורה כנגד קיומה של שמחת בית השואבה.

  הנואמים והמפגינים קראו כרזות בגנותה של חב"ד, אחד הנואמים אף טען כי "רבני חב"ד בעצמם דרשו שלא לקיים את האירוע", דבר שהוא כמובן שקר מוחלט. הנאומים כולם נישאו מתוך שנאה יוקדת כשהדברים הקשים שנאמרו במקום הביעו שנאת חינם עמוקה מאין כמותה.

  כתב 'שטורעם' שנשלח לצלם את ההפגנה הותקף בצורה מילולית קשה שהפכה עד מהרה לתקיפה אלימה. במהלך הדקות הספורות שכן הצליח להיות נוכח במקום הוא הספיק להסריט חלק מדברי ההסתה הקשים שנאמרו במקום.

  כך מספר הכתב: "הנואמים דיברו במנגינה מאיימת ומסיתה, מהרגע הראשון שהגעתי למקום הרגשתי מעט מאויים, אבל ראיתי על הפנים של המפגינים שרבים מהם 'מתנגדים' ולא חשתי מאויים. רוב המפגינים היו ליטאים. אני לא מכיר את הליטאים כקנאים מיוחדים וכאנשים אלימים, אבל עד מהרה הדבר התברר לי כטעות מרה. כמה מהם התגודדו סביבי, אליהם הצטרפו כמה בודדים מאנשי 'נטורי קרתא' שדרשו ממני להפסיק לצלם בכח.

  באותם רגעים פשוט הרגשתי שאני נמצא בתוך הקסבה של שכם להבדיל. השנאה פשוט רשפה לאנשים מתוך העיניים כמו אש. הרגשתי עוינות עזה באוויר, הייתה ממש אווירה של אלימות, דיברו מאד קשה נגד חב"ד, ובכלל, היה ניכר שכל ההתכנסות הזו במסווה של שמירה על גדרי הצניעות היא רק ביטוי, כפי שטענו מארגני שמחת בית השואבה, לשנאת חב"ד ישנה".

  הכתב ממשיך ומתאר: "מיד בתום דברי ההסתה של המטיפים החל ההמון המוסת לרוץ תוך כדי שאגת "געוואלד" אדירה, ואין צריך לומר שההפגנה שהחלה לנוע ברחובות תוך כדי מגע עם נשים שעברו במקום הייתה הרבה פחות בגדרי הצניעות מאשר שמחת בית השואבה בה ביקרתי דקות לאחר מכן.

  המחזה הזה של ההמון המוסת מדברי המטיף הזכיר לי ממש מחזות מעמים ואומות אחרות רחמנא ליצלן ולא מאומה שסימניה הם 'ביישנים, רחמנים וגומלי חסדים'. ב"ה שיצאתי משם ללא פגע".

  הכתב מוסר כי במהלך ההפגנה ביזו המפגינים את שמו הקדוש של הרבי בצורה מחפירה, קיללו את הרבי ואת רבותינו נשיאנו בצורה בזויה ביותר שאי אפשר להעלותה על הכתב.

  תוקפים גם רכב חב"די

  השנאה לא נעצרה כאן: ל'שטורעם' נודע עוד כי במהלך שמחת בית השואבה הגיע פעיל חב"די ידוע עם רכבו המעוטר בכרזות חב"דיות ובתמונתו של הרבי.

  אותו יהודי שעוסק בכל שעות היממה בהפצת המעיינות ותורת החסידות, היה ברכב עם בני משפחתו ועם בנותיו הקטנות, כאשר הקיפו אותו, התגודדו סביבו והחלו להכות את רכבו כשבנותיו הקטנות מפוחדות ובוכות. "לא ידעתי מכל המאבק שהתרחש סביב, באתי לאירוע כדי לחגוג עם משפחתי ולפתע הקיפו אותי והחלו להכות את הרכב תוך צעקות של שטנה ושנאה".

  מיד עם תום ההפגנה במרכז השכונה והצעדה לעבר מקום שמחת בית השואבה, הצטרפו אל המפגינים עוד עשרות שב"בניקים שהתגודדו בחוסר צניעות משווע, לצד נשים ובנות צעירות והפגינו, כמה אירוני, נגד האירוע החב"די.

  את האירוע סיכם אחד מחשובי רבני חב"ד בירושלים שאמר ל'שטורעם': "התברר למעלה מכל ספק כי כל מחרחרי הריב למיניהם לא הצליחו להביא להתנגדות לעניינים של הרבי. כל הנסיונות להטיל פירוד ומדון בין אלפי חסידי חב"ד בירושלים לבין כלל הציבור החסידי לא צלח ב"ה ולא יצלח.

  הציבור החרדי היראים לדבר ה' הוכיחו כי הם צמאים לתורת החסידות ולדברי הרבי ולקיום הוראותיו, וקומץ המופרעים שמנסים להלחם בהוראות הרבי הוא קומץ שולי. יד החסידים על העליונה".

  המשטרה מבקשת לסיים את האירוע

  ההפגנה החלה להדרדר לקראת השעה עשר וחצי, המפגינים החלו ליידות אבנים לעבר שוטרים, זרקו עגלות אשפה לכביש, הדליקו נפצים והשליכו אותם לעבר האירוע.

  משטרת ישראל שהייתה נוכחת במקום ללא כח אדם מספק, בשל האירועים הרבים של חג הסוכות, ביקשה מהרב נעם רוט לסיים את שמחת בית השואבה. לקראת השעה 11 בלילה הופסק האירוע בשל החששות מהתדרדרות לאלימות קשה מצד המפגינים האלימים.

  לצפייה לחצו על כפתור ההפעלה או לחצו כאן:

  ט"ו בתשרי תשס"ח
  הפגנת הליטאים והקנאים היום בירושלים במרכז שכונת עזרת תורה
  הפגנת הליטאים והקנאים היום בירושלים במרכז שכונת עזרת תורה | צילום: שטורעם
   
  הקהל מאזין לדברי אחד הנואמים
  הקהל מאזין לדברי אחד הנואמים | צילום: שטורעם
   
  הקהל לפני ההתפרצות וזעקות ה"געוואלד"
  הקהל לפני ההתפרצות וזעקות ה"געוואלד" | צילום: שטורעם
   
  ומנגד: שמחה בטהרתה בשיכון חב"ד
  ומנגד: שמחה בטהרתה בשיכון חב"ד | צילום: שטורעם
   
  ריקודי השמחה של יהודים מכל הגוונים
  ריקודי השמחה של יהודים מכל הגוונים | צילום: שטורעם
   
   
   
   
   
   
   
  הרב רוט על רקע קהל האלפים
  הרב רוט על רקע קהל האלפים | צילום: שטורעם
   
  ר' מאיר גוטניק בבימת הנשיאות
  ר' מאיר גוטניק בבימת הנשיאות | צילום: שטורעם
   
  קהל האלפים במבט מלמעלה
  קהל האלפים במבט מלמעלה | צילום: שטורעם
   
  צילום: שטורעם
   
  המנחה הרב נפתלי רוט
  המנחה הרב נפתלי רוט | צילום: שטורעם
   
  בימת הנשיאות
  בימת הנשיאות | צילום: שטורעם
   
  הרב זאב דב סלונים נושא דברים
  הרב זאב דב סלונים נושא דברים | צילום: שטורעם
   
  הזמר ר' מענדי ג'רופי ברגע של הפוגה
  הזמר ר' מענדי ג'רופי ברגע של הפוגה | צילום: שטורעם
   
  הסוכה שהוקמה לרשות החוגגים
  הסוכה שהוקמה לרשות החוגגים | צילום: שטורעם
   
  האלפים בריקוד
  האלפים בריקוד | צילום: שטורעם
   
  צילום: שטורעם
   
  חומת גדר הצניעות: עשרות מטרים מאחורי הגדר לא עמד קהל כדי לא לפרוץ את גדרי הצניעות
  חומת גדר הצניעות: עשרות מטרים מאחורי הגדר לא עמד קהל כדי לא לפרוץ את גדרי הצניעות | צילום: שטורעם
   
  מפגינים למען טוהר המחנה סמוך לאירוע: נטורי קרתא, ליטאים ונשים בעירבוביא
  מפגינים למען טוהר המחנה סמוך לאירוע: נטורי קרתא, ליטאים ונשים בעירבוביא
   
  תגובות
  15
  1. מהומה על לא מאומה
  חבל שהאתר שוב הולך שולל. עכשיו התברר כי שום גורם אציני לא הפגין, היו כמבה משועממים אולי מסטמר הסמוכה או מבלז או מה"מתמידים" מוקפים בשכנים וסקרנים, וחבל להתייחס לדיבורים של כמה נערים פוחזים. היה ב"ה קהל אדיר והוכח שעם חב"ד "לא כדאי להתחיל" וזה הכל!
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  2. אני רוצה תשובה
  לשם מה עשו את שמחת בית השואבה בירושלים?האם זוהי כוונת הרבי שתהיה אש על חב
  ,ד בכפר חבד אפשר לעשות מה יצא לנו מזה
  , רק חילול שםליובאוויטש
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  3. למגיב מספר 1
  פעם הם יצאו נגד מבצעים, אז שלא יעשו מבצעים בירושלים??
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  4. הלטאים לא הפגינו רק נהנו מהאקשן
  היחידים שמחו צעקו והכריזו הם הקנאים, הלטאים צפו באדישות בבלאגן, ונהנו מהחויה המרתקת לכבוד החג.
  מה שנכון זה שגם הקנאים הם מתנגדים גדולים לחב"ד בלי קשר לשמחת בית השואבה.
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  5. ההיסחפות מבדלת ומזיקה...
  חבל מאוד שהאתר המכובד שלכם נסחף הפעם לכתיבה מתלהמת.
  חבל מאוד שהפכתם את האירוע הזה למלחמה של חסידים – מתנגדים, בעוד שברור לכל בר-דעה שלא זה הרקע והמניע להפגנה.
  יש 'קנאים' ולהם שיקולים ומניעים משלהם. תרצו, תסכימו איתם. לא תרצו, תאמרו "קנאות מזוייפת". רק אל תהפכו זאת ל"מלחמה ברבי ובחסידים...".
  לא נכון. לא עובדתית ולא טקטית.
  ואגב, התמונות המצורפות (חבורת צ'למרים וזברות), מלמדות שהכתבה *במקרה הזה* היא מתלהמת ולא נתמכת בעובדות.
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  6. תודה לשטורעם!!!
  תודה על התמונות ועל הכל ישר כח גדול
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  7. חבל. חבל מאוד.
  לפני למעלה משעה שיגרתי למערכת תגובה בעלת זווית ראיה שונה משל הכותבים כאן המסקרים לאורך התקופה האחרונה את 'פרשת שמחת בית השואבה' בירושלים. מסתבר שתגובתי נידונה לפח האשפה, וחבל. חבל מאוד.
  צריך להיות מוג-לב וחסר חוט שדרה בשביל לצנזר תגובה בעלת ביקורת בונה.
  הגם 'שטורעם' הפך לבית לצעירים?!
  חבל. חבל מאוד.
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  8. קנאים מטורפים
  שמעתי ווארט היום: אם היה מעמד מתן תורה בזמן של הקנאים האלה, גם את זה הם היו מבטלים.
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  9. צר עולמכם כעולם הנמלה השחורה !
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  10. קטנוניות
  קומץ של שוטים שחושבים שירושלים ניתנה לניהולם המתנהגים בצורה של הידים ידי עשו והכל בשם הגנת העיר וידוע שלא נחרבה ירושלים אלא בגלל שנאת חנם ולא בגלל פריצות
  לא ראוי להתיחס בכלל לאותה קבוצה ולמעשיה התמונות מהשמחה מאוד יפות וחבל בכלל להראות את אותם שוטים
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  11. זה רק סיבוב ראשון
  המודיע התייחס ומתייחס לאירוע - לעומת כל השנים - כאל מצעד הגאווה. אינו מזכיר ואינו מתקיף. יוק. ואתם תראו שאפילו דיווח אחד לא יהיה. תשאלו את המארגנים ברגע של אמת אם המודיע הסכים להכניס מודעה! (בתשלום! - לא ידיעה) - והרי לכם תשובה אמיתית לאן מועדות פניה של היהדות החרדית ביחס לעניין זה. אז נכון שזה אירוע של חב"ד, שהיה מורכב בשנה הראשונה ממניע של אנדרלין גבוה - אבל גם זה יתפוגג. לכן בראייה לטווח הארוך יש כאן הפסד גדול וצריך לעשות חושבים, והשנים הבאות לא ייטיבו עם העניין. צריך לקבל החלטה מושכלת לקראת שנה הבאה. למרות שהשנה זה מה שהיה נכון לעשות, ולו מצד "יד החסידים" שצריך להיות על העליונה.
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  12. לגברת 2 - תתעוררי...
  תתעוררי, ומהר....
  כל המבצעים של הרבי גרמו לאש על חבד, נו נו, האם זו הייתה כוונת הרבי?!

  תתעוררי, נראה שאת בתרדמת עמוקה ביותר!!! או שאולי הנך צעירה מאד ועדיין לא מכירה עד כמה האדם יכול להרגיש שהוא צועק "גיוואלד" על ענינים של "יראת שמים" כאשר האמת האמיתית היא אחרת לגמרי....

  (ושוב, ראי ערך מבצעי הרבי...)

  חג שמח!
  ט"ז בתשרי תשס"ח
  13. בקיצר.. הפגנה מעורבת ופרוצה נגד שמחה צנועה ונפרדת
  י"ז בתשרי תשס"ח
  14. יוסף דוידוביץ
  אני דווקא ראיתי בתמונה את יוסף דוידוביץ מאח פאת השולחן 12 בים משפריץ האוקונומיקה הידוע מגאולה ומפזר חומר הסירחון המוכר לתושבי השוכנה. אגב הנל. חוייב לשלם בבית דין בדץ הרבה כסף לאחר שהצליחו להוכיח כי היה כמה מסירות לערכאות ומס הכנסה שבוצעו ע"י נגד כמה אנשים שרצה להתנכל להם
  י"ז בתשרי תשס"ח
  15. איפה חוסר הצניעות?
  לפי התמונות נראה שחוסר הצניעות הוא בהפגנה, ולא בשמחת בית השואבה!
  י"ח בתשרי תשס"ח