"יחס אבהי לתמימים". הרב גרליק, אמש
"יחס אבהי לתמימים". הרב גרליק, אמש צילום: שטורעם
ומה יהיה עם סדר חסידות?

הרב גרליק חתם התוועדות של שעות ארוכות באישון ליל, והפטיר בסיומה כלפי ה'תמימים' "הכל עכשיו תלוי בנו" • שלושה סיפורים מיוחדים
כתב שטורעם

הרב גרשון מענדל גרליק, השליח במילאנו נעתר לבקשת תלמידי התמימים הלומדים גם עתה ב-770, והתוועד עמם אמש (שני) בזאל הקטן. הרב גרליק חתם התוועדות של שעות ארוכות באישון ליל, והפטיר בסיומה כלפי ה'תמימים' "הכל עכשיו תלוי בנו".

כתב 'שטורעם' העלה על הכתב שלושה סיפורים מיוחדים על הרבי שהרב גרליק העלה בזכרונו ומלמדים על היחס האבהי והמיוחד לו זכו תלמידי התמימים מהרבי, במיוחד בשנים הראשונות לנשיאות.

לא - לרמזור אדום

הרבי מעולם לא הביט אחורנית כשהיה צועד ברחוב, פתח הרב גרליק וסיפר: "הבחורים היו משתדלים לעקוב אחרי הרבי ממרחק ניכר וללוות אותו. באותם ימים, הרבי והרבנית התגוררו בדירה ברחוב 'ניו-יורק'. בליל שבת אחד, הרבי פנה ל'קינגסטון', משם ל'פרזידנט' ולעבר ניו-יורק.

"הבחורים שמו לב שהרבי מספיק לעבור במעבר החציה, שניות מעטות בטרם התחלף הרמזור לאדום. הם לא היססו, ומיהרו לחצות כשהרמזור היה אדום. ביום ראשון או שני הרבי נעצר ליד אחד השלוחנות שהבחורים למדו בו בזאל הקטן, והעיר להם שהמעשה היה בגדר סכנה".

"שלום על ישראל"

סיפור אחר קשור לבנו של המזכיר הרב חודקוב, הרה"ח ר' שלום ישראל שיחי'. "הוא היה ילד קטן כבן שבע, והבחורים שהכירו בסירובו של הרבי לאפשר שיצלמו אותו, שיחדו אותו שיטול מצלמה ויצלם את הרבי. הוא הסכים, והבחורים הדריכו אותו שימתין שהרבי ייצא מה'זאל הקטן' לאחר תפילת ערבית, ובזמן שמסובב את הידית ומביט לעבר השעון שבמרכז החדר, יצלם.

"המעמד כולו ארך בדרך כלל שניות ספורות. שלום ישראל התכונן ומצלמה בידו, הרבי יצא אך בין רגע כבר הייתה המצלמה בידיו הק' של הרבי. אביו של הילד, המזכיר, נכח באזור, והרבי פנה אליו בעודו אוחז במצלמה ואמר: "עכשיו יהיה שלום על ישראל"...

ומה עם סדר חסידות?

הרב גרליק הוסיף לספר על הקרבה לה זכו ה'תמימים', והסיפור הבא קשור עם חברו הטוב הרב שלום בער וישצקי ע"ה שהלך לעולמו.

"במוצאי צום י"ז בתמוז שחל יום חמישי המתנו שנינו, שלום בער ואנוכי, וחיכינו עד מאוחר שהרבי ייצא ויפנה לביתו כדי שנלווה אותו. עדיין לא שברנו את הצום והשעות חלפו. הרבי לא יוצא, ושלום בער נעשה רעב מאוד. הוא פנה לרגע ליטול ידיים כדי לטעום משהו, ואני התעסקתי בכתיבת מכתב קצר לקרובים בארץ. פתאום אנחנו שומעים ב-770 השומם את קולו הק' של הרבי 'נוזף' בנו: "עכשיו זה הזמן ליטול ידיים?" ומייד לאחר מכן: "עכשיו זה הזמן לכתוב מכתב? ומה יהיה עם סדר חסידות?".

"פרצנו בבכי, והרבי כבר פנה לביתו לבדו. מכאן אנחנו רואים עד כמה עמוקה חיבתו של הרבי ל'תמימים', ואנחנו ראינו זאת במוחש", סיכם הרב גרליק.

ב' במנחם-אב תשס"ז
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
צילום: שטורעם
 
תגובות
4
1. ?
what is that coming out of his ears?
ב' במנחם-אב תשס"ז
2. ?
nice hair
and the farmer took another load awaayyy
ב' במנחם-אב תשס"ז
3. הרב גרשון מענדל גרליק שליט"א "הרב והשליח של הרב'ה"
אנחנו זוכים לראות אותו שוב מתוועד עם התמימים כבשנים עברו והוא לא מתעייף!!!!הוא חלק משמעותי מהנוף של בית חיינו ממש אמחייה.
יזכה לחיים שנים ארוכות וטובות תמיד יקשר אותנו בקצת ונלמד מההתקשרות שלו לרבינו מה"מ במסירות נפש.
כמה אנחנו מתגעגעים להתוועדויות ב 770 ובעיקר לראות שליח מסור ונתון לרבי בגופו ובנשמתו המשמש דוגמה חיה לחסיד ושליח אמיתי למעלה מ 44 שנים שהוא במילנו איטליה !!
ב' במנחם-אב תשס"ז
4. הדרת פנים...ובאבע מעשיות
שמעתי מעד ראי' שחודוקוב ביקש מהררג"מ שיפסיק לחזור הסיפור אודותו כי זה לא מה שהי'
ג' במנחם-אב תשס"ז