הרב יחזקאל סופר
הרב יחזקאל סופר
"המדינה היא עניין פרקטי"

ראיון עם הרב יחזקאל סופר • על הציונות: "הדבר הכי גרוע שקרה לעם ישראל בתולדותיו" • מה בין חב"ד לסטמאר: "הם דורשים להרוג את הילוד"
מערכת שטורעם

פולמוס שעורר לא מעט הדים היה השבוע בנושא חב"ד וייחסה לציונות ולמדינה. על מנת לשמוע דעה נוספת, שוחחנו בתוכנית 'פותחים שבוע בשטורעם' עם המרצה הנודע, הרב יחזקאל סופר. הרב סופר הציג דעה ברורה וחדה, במשלים והגדרות מבריקות כדרכו, כשהוא נדרש להציג את עמדתה של חב"ד בנושא סבוך וטעון זה.

"הציונות הקלאסית פירושה נורמליזציה של העם היהודי, בדיוק ההפך מ"עם סגולה". הציונות היא לא כמו שתמימים חושבים שהם רצו רק לבוא לארץ הקודש. הם רצו להקים זן חדש של יהודי. הם אמרו: יהודי זה מי שגר בא"י, מדבר עברית ומשרת בצה"ל. דת? זה מקצוע. כמו פוליטיקה. זה לא שייך ליהדות בכלל.

זה גרם לחילון של העם היהודי, בהיקפים שלא היו מעולם. אנשים יצאו מהדת, ובלי נקיפות מצפון. שהרי "מה חסר לי"? אני ציוני. זה למעשה הדבר הכי גרוע שקרה לעם ישראל בכל תולדותיו, כפי שהגדיר הרבי הרש"ב".

הציונות של היום היא כמו הציונות של פעם?

"יש ציונות היום?".

איך למעשה הרבי קיבל את כל ראשי הממשלה והפוליטיקאים שהיו מזוהים עם הציונות?

"כשהרבי מקבל יהודי ליחידות הוא מקבל את היחידה שלו. הרבי קיבל גם את השופט חיים כהן. זו גדלותו של משה רבינו שבדור, שהקשר שלו עם יהודי הוא למעלה מהקשר שלו עם התורה. הוא לא מקבל אותו בגלל דעותיו, אלא למרות דעותיו. יש לו אחדות עם נשמתו".

ואיך צריך להיות היחס כלפי חוץ בנושא זה?

"אני לא חושב שכאשר אנחנו באים לישיבות תיכוניות או הסדר מטרתנו ללמדם ציונות או אנטי ציונות. אנחנו באים ללמד חסידות. זה לא עניין שאנחנו צריכים לדוש בו, אם שואלים מה דעת הרבי צריך לענות, אבל זה לא דבר שצריך לנפנף בו, בפרט שנפנוף קשור ליום העצמאות...".

מה דעתך על ספרו של הרב וולפא, בין אור לחושך?

"לדעתי הספר חיובי. אני לא מכיר כל מילה, עקרונית הוא מביא את דעת הרבי בצורה מפורשת, בפרט בעידן כזה של בלבול המוחות, צריך להביע את דעתו של הרבי ללא חת".

מדוע היה חשוב לרבי, אם כן, ללחום כל כך בנושא שלימות הארץ?

"הרבי דיבר על העניין הבטחוני, כי מבחינה ערכית הדבר הנעלה ביותר הוא חיי אדם, שדוחה את כל המצוות. גם מבחינה טקטקית זה המכנה המשותף הנמוך ביותר שכולם מסכימים לו. כי אם הרבי היה מדבר על "קדושת הארץ", כולם מסכימים שהארץ קדושה, גם הקיצונים, אבל המחלוקת אם צריך לממש את קדושת הארץ או לא. הרבי לא נכנס למחלוקת הזו, הוא נקט בנימוק שאין לאף אחד מה להגיד נגדו: פיקוח נפש! ולכן לא משנה אם יש מצוות כיבוש הארץ או לא. סוגיה כזו היא רלוונטת בניו יורק או בנהרדעא".

מה ההבדל בהשקפה בנושא זה בין חב"ד לחוגים קיצוניים אחרים, דוגמת סטמאר?

"הגישה של סטמאר היא מלחמה לא רק נגד הרעיון הציוני, אלא גם נגד התוצאה שנולדה מהרעיון. הם דורשים להמית את הנולד, לא לתת לו אוכל, כי הוא נולד בחטא. בחב"ד אומרים, גם אם הורתו ולידתו שלא בקדושה, יש לדאוג לו לחיידר, להזין אותו ולדאוג לכל צרכיו.

היות והעם היהודי יושב בארץ ישראל, וזהו דבר שמגן עליו, לכן צריך לתמוך בזה, אבל לא מצד הרעיון שהוליד את המדינה, אלא כעניין פרקטי: מקלט לשרידי השואה שה' בחסדו נתן לנו, עם ניסים ונפלאות שעשה לנו, אבל זה לא קשור לאתחלתא דגאולה".

מה דעתך על מה שפורסם בשם המטה להצלת העם והארץ, בראשותו של הרב וולפא, על רדיפת חיילי ההתנתקות?

"הוא משתמש בשם המטה להצלת העם והארץ, זו זכותו לעשות את הדבר החיובי שהוא עושה. מה ש'ידיעות אחרונות' עשה בכותרת - זה לא הדבר היחיד שעיתונים משקרים. הוא לא פועל בשם חב"ד, יש אולי דברים שמזהים את הפרסום שלו עם חב"ד, ואת זה אולי צריך למנוע.

כדאי שאותם אנשים (חיילי ההתנתקות) לא תהיה להם מנוחה, כמו שהמתנחלים לא הגיעו אל המנוחה. אבל חב"ד זו לא עבודתה.

אם תרצה, יש לי סיפור בנושא שממחיש את דעת הרבי בעניין. הד"ר יוסף ברוג, היה אחד מאלה שהרבי ביקש מהם מאד לתקן את חוק מיהו יהודי. הוא במצח נחושה זלזל בדרישותיו של הרבי.

פעם אחת, כשהתקיימו בחירות לעייריות, הוא הגיע לנאום בבאר שבע באסיפת הבחירות של המזרחי. המועמדים לא ידעו מה עמדתה של חב"ד, וכל אחד חשב שחב"ד תומכת בו. אמרתי לעצמי שזו הזדמנות טובה להכות בו, על מעלליו בנושא מיהו יהודי. הגענו, מספר חסידי חב"ד, למקום בו היה אמור לנאום, כשתחת חיקנו עלונים חריפים שהדפסנו נגדו.

כאשר הגענו למקום כולם מחאו לנו כפיים כשהמנחה מכריז: קבלו את נציגי חב"ד... כאשר החל ד"ר ברוג לנאום, קמתי ואמרתי: רציתי לבקש משהו מד"ר בורג. השתרר שקט באולם, ואני המשכתי: רציתי לבקש ממנו, הסתלק מעיר האבות! ומיד פזרנו את העלונים ונוצר פשוט פיצוץ במקום. בורג הסמיק והחוויר ולא ידע מה לעשות.

אני הייתי בטוח שעשיתי "ילחום מלחמת ה'". כל כך שמחתי שהודעתי לרב גרונר שידווח לרבי, והתשובה לא איחרה לבוא: הרבי לא היה מרוצה ממה שעשינו. מתברר שעם כל הכאב שלו בנושא מיהו יהודי, הוא לא היה מרוצה.

אם מישהו עושה משהו שלא בשם חב"ד, זכותו להגיד שאסור לסלוח, אבל חשוב לא לערב את חב"ד בנושא הזה".

י"א באייר תשס"ז
תגובות
19
1. הרב סופר כל מילה בסלע . למרות שהעמדה לא פופלארית אתה דבק בדברי הרבי
זה מה נקרא חסיד אמיתי .. כל השאר "דואגי חבד" הם אספסוף מתרפס ויפי נפש
י"א באייר תשס"ז
2. ראיון אמיץ
ומרתק ביותר.
י"א באייר תשס"ז
3. מסעיר
זו הדעה של הרב סופר? מעניין.
מי שלא יודע: הרב סופר, הרב דרוקמן והרב וולפא היו חבורה (וגם הרב מונדשיין), אנטי ציונית שעשתה הרבה מעללים בצעירותם.
י"א באייר תשס"ז
4. הרבנים סופר ודרוקמן אמיצים ומכשרים
י"א באייר תשס"ז
5. הרב סופר הוכיח ישרות ואומץ
מול הנוכלים
י"א באייר תשס"ז
6. אני מתפלא
מעשה לסתור .

הרבי במפורש לא היה מרוצה ממה שעשה סופר לבורג, אז מה ההבדל בין זה לבין מה שוולפא עושה?

מה שוולפא עושה זה הרבה יותר חמור.

גם סופר לא פתח ואמר "חב"ד אומרת". הוא פשוט נלחם נגד בורג, כשכולם ידעו שהוא חסיד חב"ד.

זה מה שוולפא עושה. שיתבייש.

בנוסף, מדוע סופר מתעלם מפרסום תמונתו של הרבי???
י"א באייר תשס"ז
7. לרז
הרב סופר לכאורה לא בעד מעשי וולפא, הוא אומר שעצם הדבר יתכן שנכון , אך בשום אופן לא בשם חב"ד.
י"א באייר תשס"ז
8. הרב סופר הכנסת להם כמו שצריך
הראת להם פעם אחת ולתמיד שאתה לא פריייאר שרוקד לפי הפריץ.

נמאס כבר מהתופעה שתוקפים אדם רק בגלל דעותיו הקדומות והשתייכותו לקבוצה מסויימת. נגמרה התקופה הזאת.
י"ב באייר תשס"ז
9. קצת ידע היסטורי לא יזיק
"זה גרם לחילון של העם היהודי, בהיקפים שלא היו מעולם".

אתה לא יודע היסטוריה?!

בתקופת הציונות רוב העם כבר לא היה דתי.

מספר האנשים שהפכו חילוניים בזכות הציונות שווה למספר האנשים שלא התבוללו בזכותה.

י"ב באייר תשס"ז
10. ילמדנו רבינו
רב סופר, מה הפירוש שאם אין להמתנחלים מנוחה לכן לא תהיה מנוחה לחיילים, והרי החיילים מבצעים הוראות מפקדיהם. והרי החיילים בעיקרון מגינים על כל העם בכללות ובאיזה זכות כבודו מצדיק לרדגוף למנוחת החיילים?
י"ב באייר תשס"ז
11. הסטורי'
מי שמעיר על ההסטורי' לא יודע הסטורי'הרי רובו ככולו של היהודים מארצות המזרח הוצאו לשמד בכח פה, גזיזת פיאות ומניעת פרנסה ושאר מרעיןבישין ופרשיות אפילות הפשעים שנעשו לילדי טהרן,שלא נדבר על מכירת ילדים ילדי תימן ,ולידיעת הכותב התנועה הציונית עבדה ופעלה הרבה לפני שהופיעה כאן בארץ וגרמה שריפות רוחניות הישיבות ובישובים יהידיים,ופעלו באלימות,כידוע מלחמתם האלימה בישיבת תומכי תמימים בליובאוויטש שבליובאוויטש,ע"י נשק חם כפשוטו ,
מה שכותב שהרוב הי' חילוני ,בנוסף על כך שזב סילוף ההסטורי' כנ"ל,הרי למה זה דומה לקבוצת אנשים מלוכלכים שהופיעו באולם מלא של אנשים נקיים,ובראותם שהם מיעוט הם לכלכו בלכלוכם את רוב הנמצאים,ומיד הם טוענים המלוכלכים הם הרוב,
י"ב באייר תשס"ז
12. למה ?
אז למה הליטאים והגדולים שבהם דווקא נוקטים עמדה הפוכה (שצריך למסור שטחים לאוייב) וזאת בגלל....פיקוח נפש דוחה את הכל !?
אז יש לאף אחד להגיד נגדו ...
י"ב באייר תשס"ז
13. משב רוח רענן
כבוד הרב סופר, יישר כוח. עד היום היינו רגילים שאם מישהו הוא משיחיסט הוא אוטמטית בעד הרב וולפא, ומי שאנטי משיחיסט הוא נגד הרב וולפא. יפה לראות אנשים שיודעים להפריד בין הדברים וליצור דעות חדשות ומרעננות וע"כ יישר כוח.
דבר נוסף, מרענן וראוי לציון, הוא שבדרך כלל עסקנים ורבנים לא נוהגים לפרסם מקרים שהרבי גער בהם, ואילו הרב סופר עם האמת שלו פירסם גם דברים פחות נעימים.
י"ב באייר תשס"ז
14. אל תתפלא
אם תקרא ותבין מה שהרב סופר אמר, לא תהיה לך שאלה.
הרב סופר הביא את הסיפור כדי להראות שלא טוב לעשות את המעשים האלה בשם חב"ד.
י"ב באייר תשס"ז
15. לא נסחפתם?
שטורעם, אתם לא חושבים שזה קצת מוגזם? עם כל הכבוד לפתיחות שלכם, אבל זה לא מתאים שכל אחד יפרסם את דעתו בניגוד לעמדה המרכזית של חב"ד.
י"ב באייר תשס"ז
16. מחפשים כותרות
האם כל אחד שמחפש כותרת באתרי אינטרנט של חב"ד צריך להראות שכאילו הוא יודע מה היה דעתו ורצונו של הרבי. אין לנו אלא דברי בן עמרם ואין לכל אחד אפילו שיהיה המרצה הכי חביב על העתונות החילונית ויודע לדבר בסלנג שלהם-כפי שאחד מהמגיבים כותב- "הכנסת להם .... וכו, נא מכם אל תכניסו את הרבי לכל הבוץ הזה ידוע מה הרבי אמר פעפ בהתוועדות אודות ה, אייר תש"ח וד"ל.
י"ב באייר תשס"ז
17. תגובה ל-15
מי קובע היום מהי העמדה המרכזית בחב"ד?
י"ב באייר תשס"ז
18. תגובה ל11
'משכילים' היו כבר בתקופת רבינו הזקן כידוע. הבילויים היו בתקופת הרבי מהר"ש כידוע מהיום יום. כמדומני עברו כמה דורות ביניהם.
ההתחלנות היתה תוצאה של האמנציפציה, השכלה, הגירה לארה"ב, קומוניזים טגם ציונות.
כידוע לכבודו רוב בנין ומנין בנ"י כיום, ובוודאי לפני 50 ומאה שנה לא חיים באה"ק תובב"א - קרי אינם ציונים, ואעפ"כ רוב רובם אינם שומרי תומ"צ לע"ע (באה"ק שיעור שומרי התומ"צ גבוה לאין ערוך).

המסקנה המתבקשת מכל הנ"ל היא שאף שלציונות היה יד בהתחלנות אי אפשר לטעון שזה הגורם המשמעותי ביותר בהתרחקות יהודים משמירת תומ"צ.
י"ג באייר תשס"ז
19. אחוז בזה וגם מזה אל תנח ידך
תמוך בוולפא בענין החוברת וגם הסבר מדוע איננה כמו שצריך.
תמוך בספר של וולפא וגם הסבר שאין עניננו "לנפנף".

הרב סופר די להתפלסף - העיקר הוא המעשה - החוברת של וולפא והדרך שהוא עושה את הדברים הם פסולים מכל וכל. כאשר יאמר את האמת בתקשורת שאין לו קשר לרבי ואיננו מייצג את דעתו וכאשר יוציא מהדורה חדשה של החוברת בלא קישוא לדעת "מה"מ שליט"א" אז ניתן יהיה לדון האם טוב או רע הדבר. כל עוד פעולותיו נעשות בשם הרבי יש לגנותן בכל תוקף בלי להכנס לפלספנות.
י"ג באייר תשס"ז