הישיבה על רקע מכתב הפיטורין
הישיבה על רקע מכתב הפיטורין
תורת אמת: כל הצוות פוטר

כל הצוות הרוחני של הישיבה הקטנה 'תורת אמת' בירושלים פוטר בשבועות האחרונים. גם ראש הישיבה יוחלף בידי הרב בנימין זאב סגל
מערכת שטורעם

היום פורסם כי הישיבה הקטנה 'תורת אמת' בירושלים תעבור שינויים בקרוב, בהם החלפת ראש הישיבה הנוכחי הרב יעקב רוזנשיין בידי ראש הישיבה הגבוהה הרב בנימין זאב סגל.

ל'שטורעם' נודע הערב מעט מהמתחולל מאחורי הקלעים של המהלך.

הסיפור כולו החל לפני כחודש כאשר כל הצוות הרוחני של הישיבה קיבל מכתב פיטורין קולקטיבי. המכתב נכתב באופן כללי, כאשר הנהלת הישיבה לא טורחת לציין את שמות הנעמנים על גבי המכתב, אלא: "לכבוד הרבנים, עובדי הישיבה קטנה".

העילה לפיטורין היא הכמות הקטנה של התלמידים (45 במספר) וחוסר היכולת להגדיל את הכמות. ההנהלה הגשמית ראתה בצוות הרוחני אשם בכמות התלמידים והחליטה לנקוט בצעד של פיטורי הצוות.

בראש הישיבה הקטנה עומד הרב יעקב רוזנשיין, חתנו של מנהל המוסד הרב יוזביץ. הוא יוחלף בידי הרב זאב סגל, ויישאר איש הצוות היחיד שיישאר לעבוד בישיבה כמשיב, בניגוד לכל אנשי הצוות האחרים (13 במספר) שפוטרו, כאמור.

בקרב צוות הישיבה שורר זעם רב בעקבות הפיטורין שנעשו על ידי המנהל הרב יוזביץ'. "מדובר בישיבה שהעמידה במשך שנים מאות תלמידים אשר חלקם משמשים כיום שליחים ברחבי העולם רבנים מגידי שיעורים ואנשי חינוך, והיא עוברת בימים אלה טלטלה קשה של ממש", מספר ל'שטורעם' אחד מבכירי הצוות הרוחני של הישיבה שביקש להשאר בעילום שם מטעמים מובנים.

"המכתב עורר זעם רב. התברר כי כל הצוות הרוחני אשר כל ההצלחה של הישיבה נזקפת לזכותו מפוטר ואף אחד מהם לא יישאר", המשיך אותו גורם בצוות לומר לנו בכאב.

"יש רבנים בצוות הרוחני של הישיבה שעובדים קרוב ל-25 שנים, בנאמנות ובמסירות, מתוך אהבה רבה לתלמידים ולמשרה, ובוקר אחד מקבלים מכתב לקוני שרצוף כולו שקרים", אומר לנו רב אחר בצוות הישיבה, "לפני כמה שנים אכן דיברו איתנו על הגדלת מספר התלמידים אבל מאז ועד היום אף אחד לא נפגש איתנו, מנהל הישיבה לא דיבר איתנו ולו מילה אחת. זו דרך בזויה ולא מכובדת לפטר צוות שלם של ישיבה שפועל במסירות עשרות שנים".

"מי שאשם בכמות התלמידים", ממשיך אותו רב, "הוא לכאורה ראש הישיבה ולא המשגיח או המשפיע או המגיד שיעור. מה אשם איש הצוות שאין כך וכך תלמידים בישיבה? זו הדאגה שלנו? להביא תלמידים? תפקידנו הוא לחנך את התמימים בישיבה ותו לא".

ל'שטורעם' נודע כי נעשתה פנייה לצוות הרוחני ע"מ לפתוח מידית ישיבה במקום אחר במקום אחר בירושלים, זאת במקביל להתארגנות של צוות הישיבה בפנייה לבית דין רבני חב"ד שיתן צו מניעה לפיטורין.

הרב סגל אמר בתגובה לידיעה: "אינני מעורב בנעשה בישיבה קטנה. כל הנושא איננו קשור אלי כלל. ביקשו ממני לפני כחודשיים לקחת את ראשות הישיבה וסרבתי. בשבועות האחרונים ההנהלה מאד לחצה, והחלטתי לשאול את הרבי באגרות קודש. קיבלתי תשובה מאד חיובית ובעקבותיה אמרתי שאני מסכים. דיברו איתי על פתיחת ישיבה חדשה כאשר הישיבה הנוכחית תסגר בסוף השנה. יש תוכניות חדשות בעז"ה אבל עדיין לא לפרסום".

הרב רוזנשיין סרב להגיב לידיעה. את תגובתו של הרב יוזביץ' השוהה בחו"ל לא הצלחנו לקבל.

י"ז באדר תשס"ז
מכתב הפיטורין שנשלח לצוות
מכתב הפיטורין שנשלח לצוות
 
תגובות
30
1. כל מילה פנינה!!!!!!!!
ואין לי יותר מה להוסיף
י"ז באדר תשס"ז
2. כל הכבוד להרב יוזביץ
אכן, הרב סגל הנו אדם משכמוומעלה אין דומה לו כראש הישיבה, שכידוע הצליח מאד בירושלים.
י"ז באדר תשס"ז
3. לפחות הוא שאל את הרבי...
על האוהל לא שמעו בתורת אמת?
י"ז באדר תשס"ז
4. המכתב נוראי, אין ספק שלפני ג' תמוז לא היה נכתב!!
ההנהלה מגלגלת את הכשלון על צוות רבני הישיבה. תגידו מה שתגידו, הם בשום אופן לא פחות מנוסים, ובוודאי שלא פחות מוכשרים מצוותי שאר הישיבות הקטנות של ליובאוויטש, ולהיפך.

מספר גורמים חברו כאן: א) הקמת ישיבות בביתר עילית ובית שמש; ב) הכנסת גורם מאוד בעייתי לשטח שלא סובל בסביבתו מישהו אחר הנושא בתואר "ראש ישיבה", ג) ניהול כושל משך שנים ארוכות של ההנהלה הגשמית, העדר כוחות רעננים וחשיבה מקורית, הזנחה מתמשכת של המבנים וכו'.

כל הגורמים הנ"ל אין בהם מאום הקשור לאיכות שיעורי הנגלה וחסידות, עיון ובקיאות, הלכה והתוועדויות, של הצוות החסידי.

האם יש ישיבה שבה משפיעים כמו ר' חיים ניסלביץ, ר' דוד אופן, ר' בנימין זילברשטרום? האם יש ר"מים איכותיים יותר מר' מרדכי קוט, ר' שלמה ליצמן? האם יש משגיח ואיש חינוך מבריק ומובהק יותר מאשר ר' יוסף יצחק רוזנברג? האם יש ותיקים ומנוסים בהשגחה והשקעה בבחורים יותר מר' אריה גולדברג, ר' יצחק יעקב רוזנשיין ועמיתיהם הנוספים?

ברור שאין כישלון רוחני.
י"ח באדר תשס"ז
5. צודק, לפני ג' תמוז זה לא היה עולה על הדעת
י"ח באדר תשס"ז
6. מה
היום זה הכל כלכלי אני לא מצדיק אף אחד אבל לכל סיפור יש שני צדדים אם אין תקציב שהצוות יצא לאסוף כף שיפטרו את הבעיה בטוח שיש פיטרון השאלה אם רוצים בכלל לפטור את הבעיה חשן
י"ח באדר תשס"ז
7. פורים
אם זה היה מתפרסם בפורים אין ספק שכולם היו חושבים שזה בדיחה, אבל ככה זה ישיבת תורת אמת... בדיחה אחת גדולה לצערינו.
י"ח באדר תשס"ז
8. הרב סגל שאל אצל הרבי?!
הוא שאל חוו"ד הרבי באמצעות האגרות קודש?!
י"ח באדר תשס"ז
9. למגיב8
כן באגרות קודש!
י"ח באדר תשס"ז
10. מזועזע
בתור תלמיד הישיבה שמכיר ומוקיר את צוות ההנהלה הרוחנית, וחייב את תודתי להם על החינוך החסידי שינקתי במסגרת הלימוד בישיבה, ההתוועדויות והשיחות האישיות וכו', וב"ה מזה שנים שאני משמש בשליחות הרבי בחו"ל. הזדעזעתי למקרא הידיעה הזו.
אין לי ספק שגם התנאים הגשמיים של הישיבה וההזנחה מכיוונים שונים, הביאה את המצב להיות כפי שהוא, אך הפיתרון שהוצע לא מתקבל כלל על הדעת, וללא ספק, לא היה נעשה לפני ג' תמוז.
אקווה שיערה רוח ממרום על הנהלת הישיבה והמנהל הותיק שיחי' ויתעשתו בטרם יהיה מאוחר.
י"ח באדר תשס"ז
11. מסכים עם תגובות 4 ו 6
כאחד שלמד בישיבה הבעיה בישיבה היא הגשמיות ולא הרוחניות.
י"ח באדר תשס"ז
12. בכייה לדורות
צעד שטותי, נקווה שלא תהיה זו בכייה לדורות.

לבערל (מגיב 4) - מיהו הגורם הבעייתי?
י"ח באדר תשס"ז
13. הגרב"ז סגל שליט"א

אכן, אמונתו הלוהטת של הגרב"ז בתשובת הרבי מפעימה את ליבי. כתלמיד ותיק החוקר את מנהגותיו בקודש, חשוב לי לדעת, האם כך מנהגו של הגרב"ז שליט"א תמיד? האם הוא שואל על כל פרט ופרט, או שמא תמיד לפני יציאתו מהבית?

תלמיד ומעריץ

י"ח באדר תשס"ז
14. תגובה
הרב סגל אמר בתגובה לידיעה: "אינני מעורב בנעשה בישיבה קטנה. כל הנושא איננו קשור אלי כלל. ביקשו ממני לפני כחודשיים לקחת את ראשות הישיבה וסרבתי. בשבועות האחרונים ההנהלה מאד לחצה, והחלטתי לשאול את הרבי באגרות קודש. קיבלתי תשובה מאד חיובית ובעקבותיה אמרתי שאני מסכים. דיברו איתי על פתיחת ישיבה חדשה כאשר הישיבה הנוכחית תסגר בסוף השנה. יש תוכניות חדשות בעז"ה אבל עדיין לא לפרסום".
אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.
אבל במחשבה שניה אני לא מרחם על הצוות.
י"ח באדר תשס"ז
15. שלושה מבני משפחתי למדו שם בשלושת השנים האחרונות
והמצב שם מבחינה רוחנית קשה!!!
ניכר שלאף אחד מהצוות לא איכפת ממצבם הרוחני של הבחורים, שאין מי שמתמסר אליהם וחושב עליהם כעל בניו.
י"ח באדר תשס"ז
16. המצב הרוחני של התלמידים - זוועה!
לצערי הרב כל התלמידים שאני מכיר הלומדים בתו"א (ויש הרבה כאלה שאני מכיר) מצבם הרוחני גרוע ביותר ואף אחד לא משקיע בהם.

הם מסתובבים בחוצות י"ם ועושים ככל העולה על רוחם.

סוף סוף נעשה משהו בנוגע לדבר.
י"ח באדר תשס"ז
17. לא מאמין
1. שהרב סגל יפטר איש מהצוות. אלא אם כן יקבל הוראה ברורה על כך. 2. שהרב יוזביץ יפקיר את הר"מים והמשפיעים כך. 3.שהרב סגל יתכחש לפס"ד ברור של רבנים!
י"ח באדר תשס"ז
18. להעמיד דברים על דיוקם
יישר כח לעורך הנכבד על שהיה אמיץ להביא ולהבהיר את הדברים כדבעי.

לגופם של דברים יש להוסיף:

א. כהורה לתלמידים בעבר וגם בהווה ברצוני להביע קודם ברכת יישר כח מיוחדת לצוות הרוחני הנפלא ובפרט להר"י רוזנברג והר"א גולדברג שהשקיעו את מיטב מרצם נסיונם וחכמתם בילדיי ואין ספק שלכך יצטרפו הורים רבים וכן בוגרים רבים.
ב. ידוע שבמהלך השנים האחרונות ב"ה ישנה תחרות בריאה וברוכה בעולם ישיבות חב"ד הקטנות, ישיבות שהשקיעו בדמים תרתי משמע ב"ה על דרך המלך, דא עקא כי בתורת אמת היה נתק מוחלט בין ההנהלה הגשמית לבין ההנהלה הרוחנית ומכך התחיל התדרדרות הן בהזנחת ישיבה קטנה שהייתה כעין ספח עודף והן מבחינת העומד בראשה (שלכשעצמו הינו אברך חסידי ומסור ואין כמוהו אך אינו מתאים לניהול וד"ל)
ג. להוכחת הדברים הנ"ל ראהו את תוכן וצורת מכתבו של מנכ"ל המוסדות בסגנונו הבוטה ומכאן למד כי צד הקשר וההתייחסות בין 2 ההנהלות הרוחני והגשמי.

מצער הדבר שאנו הולכים להפסיד צוות כה מוכשר ובעל ניסיון ואני איאלץ לשלוח את 2 בניי שבעז"ה יצטרכו בבוא הזמן להיכנס לישיבה מחוץ לעיר.

י"ח באדר תשס"ז
19. כל הכבוד
לעורך. אל תחת ואל תפחד תמשיך לעלות את העוול הנוראי שנעשה לצוות נפלא שעשה ימים ולילות ללא שום התייחסות הכל בגלל אדם אחד שדווקא אותו משאירים בתיאום מלא.
י"ח באדר תשס"ז
20. בירור
ברצוני לברר אצל ראש הישיבה (לעתיד), האם בתשובת הרבי היה כתוב שגם בנו ר' קלמן יהיה מגיד שיעור והאם גם כתוב שכל התלמידים צריכים לחפש עיר מקלט אחרת????
י"ח באדר תשס"ז
21. הורה כאוב
ישיבותינו אינן דומות לא לישיבות מחסידויות אחרות לא לישיבות תיכוניות השתיתו אותן בסגנון דומה לישיבות הליטאיות אבל מה שבולט לעין הוא ההידמות לראשי ישיבות ליטאיות רק בגאווה מנופחת כל אברך
צעיר שבבחרותו ידע להגיד כמה חבורות שליקט מספרים שונים מיד נהיה ראש ישיבה ומתנפח בגאווה
"הפיתרון הדחוף" הקמת מכון למגידי שיעורים למה אצל בנות יש
הכשרה של 4 שנים והשקעה עצומה
האם למורים לבנים לא צריך לכך
אני לא רואה שום התמסרות לתלמידים באף ישיבה הם מחפשים
חיים קלים ורוצים להתעסק רק עם
המצטיינים זה לא נכון בכלל צריך
להתמקד דווקא בבינונים ואפילו
בחלשים הייתי מאריך עוד אבל
היריעה קצרה ולא הכל ניתן לחשוף
י"ט באדר תשס"ז
22. הולכים סחור סחור
אם כבר מדברים. כל המגיבים מתיחסים לדברים טפלים, חוץ משערוריית פיטורי צוות שלם. מפני כבוד אלקים הסתר דבר, אין אני יכול להעלות כאן את הרהורי הלב. אבל כ"א יכול להבין למה אני מתכוין. הרי בחינוכם הטהור של התמימים מדובר! איפוא הם רבנינו שליט"א?
י"ט באדר תשס"ז
23. סוד ההצלחה
הצלחת הרב"ז סגל בזה שמכניס רק קרובי משפחה והם מסורים. בישיבה משמשים כר"מים הר' סגל, דייטש, צירקוס, סגל. בודאי יעשה כך גם בישיבה קטנה אם יתנו לפטר את הצוות הקיים.
י"ט באדר תשס"ז
24. מהי תשובת הרבי?
נא להביא את תשובת הרבי כלשונה וירא הקהל וישפוט
בוגר הישיבה שזוכר לה חסד נעורים
י"ט באדר תשס"ז
25. היתממות!!!
מהי ההיתממות הזאת אתם לא מבינים מדוע מנהל הישיבה לא כתב את הצוות במכתב? תעיינו היטב ותמצאו שכל המכתב מופנה לחתנו הניכבד והוא ידע שבסוף זה יגע לשטורעם ולא רצה לבזותו בפני כולם.
י"ט באדר תשס"ז
26. יין ישן נושן בקנקן חדש
מוריי ורבותי

שמעו נא! אתם צוות ישן נושן ותיק ומנוסה תעברו מיידית לבניין אחר ותיפתחו ישיבה חדשה יבואו אליכם הרבה תלמידים
י"ט באדר תשס"ז
27. למגיבים 4, 5
להזכירכם, ר' אשר לעמל שיחי' הכהן פוטר מתורת אמת פעמיים לפני ג תמוז
י"ט באדר תשס"ז
28. לעורך
תעלה בבקשה את הכתבה לעמוד הראשי של האתר.
י"ט באדר תשס"ז
29. איך נותנים לכזה דבר לקרות?
אני קורא להעלות את כל העניין לכותרות זה פשוט לא ייתכן!!!

תלמיד לשעבר
כ"א באדר תשס"ז
30. הרב סגל: בבחינת חסיד מדורות קודמים
הנני מכיר באופן אישי את הגאון החסיד הרב בנימין זאב סגל שליט"א מארי עדת הקודש של אנ"ש חסידי חב"ד לויבאוויטש. איש מלא תוכן ותוכן פנימי עבודתו את השם ממש בעודה עצמית ואמיתית בדרכו של אדמוה"ז נ"ע רגיל על לשונו דברי רבותינו נשיאינו, משןיע בחסד עליון והשפעתו רבה על הצעירים.
אשרי הנהלת הישיבה שידעה את מי להעמיד בראשותה. עלו והצליחו. ישראל
ה' בתמוז תשס"ז