הפרשה מאמנת אותי ■ פרשת בהר

אדם שרוצה 'לחיות טוב', צריך לפעול לפי הכישורים שהקב"ה העניק לו ● המאמן העסקי החב"די ר' משה גולדשטיין בטור שבועי מיוחד לגולשי 'שטורעם' ● לטור המלא >>>
משה גולדשטיין
בפרשה אנחנו קוראים על מצוות השמיטה: שש שנים תזרע שדך..., ובשנה השביעית שבת שבתון.

נשאלת השאלה, אם התורה רוצה ללמד אותנו שבשנה השביעית, אסור לעבוד את האדמה, למה היא צריכה להקדים שבשש שנים האחרות צריך לעבוד?

אם היא היתה כותבת רק שכל שנה שביעית צריך לנוח ולא לעבוד את האדמה, היינו יודעים שבשש השנים הקודמות לשנה השביעית אפשר לעבוד את האדמה?

הרבי מסביר, שהתורה מלמדת אותנו שכמו שיש ציווי מהקב"ה, לנוח בשנה השביעית, דע לך שגם בשש השנים שאתה עובד את האדמה,, אתה צריך לעבוד מתוך אמונה וביטחון בהקב"ה, שכל מה שאתה עושה זה כלי לקבלת השפע ממנו ית'.

כמובן, שכל זה נוגע אלינו לחיי היום יום, אדם יכול לעבוד 'כמו חמור', אבל התוצאות לא ממש טובות, ואפילו פחות מזה…

מה שהתורה מלמדת אותנו זה: תתעסק עם העולם, תלך לעבוד ותעשה את מה שנדרש ממך, אבל תעשה את זה מתוך אמונה וביטחון שמה שאתה עושה, זה רק כלי לשפע שמגיע ממנו.

הקב"ה ברא את העולם עם הרבה יצורים, בעלי חיים, בהמות, חיות, עופות, אנשים וכו'.

לכל אחד הוא גם נתן את הכלים שהוא צריך כדי לשרוד, כל בעל חי נברא עם כישורי הישרדות המיוחדים לו. שבעזרתם הוא צד את מזונו, ובעזרתם הוא גם מתגונן ושורד מהתוקפים אותו.

כמובן שגם האדם נברא עם כישורי חיים שמתאימים במיוחד בשבילו, ואיתם הוא יכול לפרנס את משפחתו ולחיות כמו שמתאים לו, האבסורד הוא שלפעמים אדם משתמש עם השכל שלו כדי להזיק לעצמו.

איך זה יכול להיות? לדוגמא: אדם מוכר לעצמו סיפורים כמו 'לא מתאים לי להתעסק עם…' 'אני לא ראוי לבקש העלאה במשכורת…' 'אסור להרוויח יותר מדיי…' ועוד ועוד אמונות טפלות שהוא אימץ לעצמו.

תכל'ס אדם שרוצה 'לחיות טוב', צריך לפעול לפי הכישורים שהקב"ה העניק לו, ולסמוך עליו שהפרנסה תהיה בשפע.

אדם שחי בצורה כזו, מאוד קל לו. כי כשהוא יושב בסוף החודש ומחשב את ההכנסות מול ההוצאות וחסר לו כסף, הוא סוגר את העיניים לכמה רגעים, 'מדבר' עם הקב"ה ואומר לו: שמע, אני סומך עליך, שתתן לי את הרעיון ואת ההזדמנות להרוויח את מה שאני צריך.

כשהוא עושה את זה מתוך אמונה וביטחון מוחלט, מיד הוא מגלה הזדמנויות חדשות להרוויח ביושר את מה שדרוש לו.

נשמע לך דמיוני? נסה ותיווכח!

בהצלחה!

שבת שלום!
משה גולדשטיין


-------------
הכותב הוא מאמן ויועץ עסקי ● 052-3813047 ● Mosheg.imun@gmail.com
י"ב באייר תשע"ט