חופה מיוחדת. דן ואורלי נישאים בדנייפר
חופה מיוחדת. דן ואורלי נישאים בדנייפר
נפש אחת מישראל • בלוג

אני מתבוננת בפני החתן הצעיר, פנים רציניות של בחור חסידי אמיתי… והזיכרונות צפים ועולים • השליחה בחמלניצקי, ביומן שליחות מרגש


מאת מ' רסקין

הם עמדו שם מתחת לחופה, הקהל הרב צופה בהם מברך אותם מכל הלב ועונה אמן, גם אני עמדתי שם רועדת מהתרגשות. דומה שהעיר הגדולה דנייפרופטרובסק כבר זכתה לראות חופות רבות, אבל, בשבילי לא הייתה זו עוד חופה, אלא חופה אחת מיוחדת במינה.

אני מתבוננת בפניו של החתן הצעיר, פנים רציניות ועדינות של בחור חסידי אמיתי… והזיכרונות צפים ועולים מול עיני כמו בסרט נע: הנה הוא מסתובב במסדרונות בית ספרנו, תלמיד חדש שהגיע ללמוד מבית ספר לא יהודי לבית הספר היהודי חב"ד "אור – אבנר".

ודווקא נכנס לכיתה גבוהה כיתה ז'. הוא נראה תלמיד רציני וחכם אבל להפתעתנו הרבה גילינו שהוא לא תלמיד "פשוט"…

התלמיד החדש ששמו קיריל איננו מעוניין לחבוש כיפה בין כתלי בית הספר בטענה שאינו מבין בשביל מה… התלמיד החדש קיריל אינו מעוניין ללמוד שיעורי יהדות ועברית כי אינו מבין בשביל מה…

"מה עושים"? שאלנו את עצמנו יום יום, "מאין ההתנגדות העזה הזאת"?

ויהי היום, קיריל התחיל להשתתף בשיעורי תורה שמוסר הרב יהושע רסקין רבה של העיר חמלניצקי ולהפתעת כולם הוא דווקא מגלה התעניינות בלתי רגילה. קיריל שואל שאלות חכמות ומעמיקות ומקבל תשובות. הוא משאיל ספרי קודש מהספרייה וקורא בצימאון רב… ורוצה לדעת עוד ועוד… ובאחד הימים קיריל ניגש אל הרב רסקין:

"אני רוצה עכשיו ברית מילה, כמו שלימדת אותנו על אברהם. אבל בתנאי שסבתי לא תדע מכך לעולם, כי היא חוששת ואיננה מסכימה"…

קיריל איננו מסתפק בכך, הוא הולך ומשכנע בעצמו תלמידים נוספים שגם הם יעשו ברית מילה. וביום שבו הוא נימול ועוד כ - 7 תלמידים לא היה יותר מאושר ממנו בעולם. ונקרא שמו בישראל: דן.

אך הסיפור עדיין לא נגמר. הוא רק התחיל, מאז דרש דן בר מצווה ותפילין, ואח"כ אכל רק מצות בפסח, וביום כיפור צם, ולבית הכנסת הגיע בכל שבת עד שהחליט לשמור שבת וכשרות כהלכה – למרות ההתנגדות הנמרצת מצד משפחתו עמד בכל הניסיונות בגבורה ובנחישות.

והנה עולה מול עיני התמונה הבאה: דן מודיע לנו שהוא רוצה ללמוד בישיבה הוא מרגיש שמקומו בין חסידים והוא רוצה להתעלות בלימוד התורה והחסידות. בהתרגשות ובשמחה הוא נפרד מאיתנו ונוסע למוסקבה הרחוקה ללמוד בישיבת "תומכי תמימים" בכדי להיות תמים אמיתי.

הזמן רץ מהר… ויום אחד אני מוצאת את עצמי עוסקת בשידוכים… פחד ודאגה מפרפרים בליבי… מי היא חציו השני? היכן היא נמצאת בעולם? אולי בארץ ישראל? ושמא ברוסיה? "אלוקי, שרק ילך לו בקלות וימצא את אשר חפצה ליבו"… אני מתפללת בשבילו בהדלקת הנרות…

ואכן. "חסדי השם כי לא תמו" ב"ה בקלות ובמהירות – ע"י הרבנית הינדי גולדברג אשת ראש הישיבה במוסקבה, נמצאה בת הזוג, בחורה חסידית מקסימה שהכל מהללים אותה וידועה במידותיה הטובות.

עברה של אורלי הכלה דומה להפליא לעברו של החתן דן. גם אורלי גרה בלוגנסק שבאוקראינה. גם היא עברה מבית ספר לא יהודי ללמוד בכיתה ז' בבית הספר היהודי חב"ד "אור אבנר" ושם התחילה את דרכה ביהדות והתקדמה בקצב מהיר על ידי השלוחים המסורים: הרב שלום וחנה גופין.

אח"כ נשלחה ללמוד הוראה בקולג' "בית-חנה" שבדנייפרופטרובסק ושם היה "המכה בפטיש" – אורלי הפכה להיות בחורה חסידית כהלכה בזכות השקעתם הרבה של השלוחים הרב משה ושושנה וובר. וכבר הספיקה לחנך את ילדי ישראל בעיר סוצ'י – בעזרה לשליחים משפחת איידלקופ.

מובן מאיליו שכאשר נפגשו, מצאו ביניהם הרבה מהמשותף וכמובן החליטו לבנות את ביתם על יסודי התורה והחסידות תוך הקפדה על קלה כבחמורה.

ופתאום מכה בי ההכרה בחוזקה: מי יודע, אולי רק בשבילו ובשבילה נפתחו בתי הספר "אור אבנר" היהודיים…

כי כן "המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא" וקל וחומר המציל משפחה שלמה בישראל…

מזל טוב! מזל טוב! מזל טוב! מכריז הקהל בשאגה והם מחזירים אותי למציאות השמחה.

השירה בוקעת בקול נדמה לי שבכל העיר דנייפרופטרובסק: "עוד ישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים קול ששון וקול שמחה"…

א' בניסן תשס"ח
 
 
תגובות
3
1. סיפור מרגש
...לפעמים גם נדמה שאולי אין שום תועלת בזה שאני כאן בשליחות,,
מי אני,,מה אני עושה כאן?!
אולי כל המאמצים והקשיים הרבים שאני עוברת במקום זה הם מיותרים ואין בהם צורך כלל...
כך עלה במוחי כשהייתי בשליחות במקום מסוים בעולם ויום למחרת קבלתי הוכחה מוחצת לכך שצריכים אותי שם ויש סיבה ויש תוצאות!!!

הסיפור הזה הזכיר לי את אותם ימי שליחות בהם הייתי לפני מס' חודשים..ובהחלט התרגשתי
יישר כח!!
א' בניסן תשס"ח
2. לא מזמן
החתונה הייתה בכ"ד אדר ב' שנה זו - ה' תשס"ח
ב' בניסן תשס"ח
3. אשריכם!
עלו והצליחו. אין לכם מושג כמה הרבי גאה בכם ובטח ישמור ויברך אתכם!
ב' בניסן תשס"ח