תמים פועל במסגרת "מרכז שליחות" על רקע מפת הונגריה
תמים פועל במסגרת "מרכז שליחות" על רקע מפת הונגריה צילום: העולם ברשת, ארכיון שטורעם
שליחות הונגרית / בלוג

"השליחות לא קלה, גם אם הצלחתי למצוא את היהודי הבודד הדר בבקתה עלובה" • תמים ששב משליחות בהונגריה, בבלוג מעלה חיוך
מאנגלית: צ' יעקובסון


תמים שחתם את שליחותו בעיירה הונגרית נידחת, מטעם ה"מרכז השליחות", מעלה את רשמיו על-גבי בלוג. דאגנו לכם לתרגום חופשי: "לא אשקר ואומר שאני נהנה לבקר בכפרים נידחים ולתור אחר יהודים בודדים. יותר נכון יהיה לתאר את המשימה כסוחטת, מעייפת ומורטת עצבים, גם אם הצלחתי למצוא את היהודי הבודד הזה הדר בבקתה עלובה שמכונה בפי ההמון "בית", בכפר שמדיף ניחוחות המזכירים את קראון הייטס אחרי תהלוכת ה"לייבור דיי". אני לא דובר הונגרית, והם לא מדברים עברית, אידיש או אנגלית אז השיחה מסתכמת בהונגרית רצוצה ובשאלה הנצחית והמפתיעה למדי - "אר יו ג'ואיש?". אני מניח עמם תפילין וממשיך ליעד הבא.

ביום חמישי הת' שלום, הנלווה אליי ואני, תכננו לבקר בעיר "סזקעקז'ארד. העובדה שהגענו לעיר אחרת לאחר "הקפות" מוקדמות שנמשכו כשלוש שעות תודות לג'י.פי.אס אנושי לא חשובה, כמו העובדה ששלום חש שזו השגחה פרטית ואילו אני חשתי שזה עונש משמיים. הקפות היו שם, אבל השמחה היתה ממני והלאה. בכל מקרה, הגענו לעיר בלי שמות או כתובות של יהודים מקומיים, שזו תוספת חביבה להעדר ידיעת השפה.

מצאנו מצבה שמנציחה את מיקומו בית הכנסת מלפני השואה. סמוך לה פעלה חנות תכשיטים, ומאחורי הדלפק עמד אדם בעלי פני תווים יהודיים. שאלתי אותו אם הוא יהודי והוא ענה "נעם" (לא). לשמע תשובתו השלילית התחלנו לפסוע לכיוון היציאה אלא שאז הוא מיהר לעצור אותנו בעודו מסביר: "מאמא פאפא אושוויץ קאפוט". אמו ואביו נהרגו בתאי הגזים, אם לא הבנתם. הוא חזר על המילים שוב ושוב, בהתרגשות לא מבוטלת.

התברר שהוא יהודי והסיבה שהשיב בשלילה לשאלתנו היתה משום שחשב שכוונתנו ליהודי שומר מצוות.

שוחחנו איתו, עד כמה שהנהוני ראש ותנועות ידיים ורגליים נמרצות נחשבות ל"שיחה". חשתי לראשונה את היתרון של חוסר ידיעת השפה. למדתי את היופי והעומק של תקשורת בלתי מילולית. הוא דיבר אתי ללא מילים, ללא אותיות. הוא לימד אותי בלי מערך של שיעור. הוא לימד אותי את העומק של יהדות. עבורו, מסירת נפשם של הוריו באושוויץ, בעלותם על המוקד, זו זו היהדות בהתגלמותה.

זה היה השיא של פעילותנו בכפר הנידח, אי שם בהונגריה.

כ"ט במנחם-אב תשס"ז