הרב רסקין על רקע השלוחים
הרב רסקין על רקע השלוחים צילום: י' בלינקו
שאלה קשה וכואבת / בלוג

מיד אחרי החג נגמר האוויר. ואני שואל מה יהיה? כיצד השלוחים ממשיכים לבעוט שנה אחר שנה • הרב זאב רסקין ביומן שליחות


מאת הרב זאב רסקין

הא לחמא עניא. זהו לחם העוני שאכלו אבותינו בארץ מצריים. כל הרוצה יבוא ויאכל, כל הצריך יבוא ויפסח. השנה – כאן, לשנה הבאה- בארץ ישראל. עכשיו - עבדים, לשנה הבאה בני חורין...

כבר שלושה שבועות אחרי הערב הגדול, שבו בחסדי שמיים ישבנו מאות חוגגים יחדיו את ליל הסדר בקפריסין במספר מוקדים, ורק עכשיו אני מתחיל לעכל שהחג מאחורינו. פתאום נראה שהדברים כבר הפכו להיות מאורגנים ומסודרים, למדתי להתייעל לנהל צוותים, לשנע משטחים, סחורות, לשמר ציוד כדי.... ששנה הבאה יהיה יותר קל.

בשיחות שקיימתי עם חלק מהשלוחים נראה כי כולם מתקדמים דרך אותו רעיון, רוכשים מאות מערכות כלים, סירים וציוד על מנת לחסוך עלויות לשנה הבאה, ומתוך כל זה עולה השאלה הקשה והכואבת, לשנה הבאה בני חורין?? בארץ ישראל??

אני לרגע לא חושב כי יש מקום אחר בעולם שבו אני, או כל אחד מהשלוחים, יכול להיות יותר יעיל, שהרי ללא הפעילות העניפה של השלוחים היכן היו חוגגים מאות אלפי יהודים את חג הפסח? מי היה דואג לכל הילדים האבודים? מי היה מניף את דגל אהבת ישראל של הרבי?

בימים הסמוכים לחג בילתי שעות ארוכות בשיחות טלפון מכוון מקורבים ברחבי עולם, על מוקדי סדרים של חב"ד, דרך וונציה, ברלין, הולנד ועוד, הירחקתי עד הרב מנדי גודלשטיין בניו זילנד, שהגיע ממש לפני החג ויומים לפני החג הרים סדר נוסף ל-110 ישראלים, והלב מתמלא מגאווה. אני מקבל דואר אלקטרוני מכל החוגגים. אני מצרף העתק מאחד מהם שמעיד אלף מילים:

זאביק שלום!!!!
"מה שלומך??
אז כמו שאמרתי בהודעה - היה לנו חג בלתי נשכח.
אחרי שקבלנו ממך את הטלפון של הרב מנדי גולדשטיין דברנו איתו כמה פעמים עד שהוא החליט לבוא לעיר שבה היינו, עם אשתו והילדים, לחגוג איתנו את הסדר!!!
אז היה קצת ספונטני אבל הרב מנדי קנה הרבה אוכל ובסופו של דבר התקיים סדר כהלכה יחד עם עוד 110 ישראלים!!!!! אנחנו בשלנו את כל האוכל בעזרתם של 2 בחורי ישיבה ממלבורן. היה בהחלט חוויה....
מוטי ואסתי אירחו אותנו בשבת ובחג השני והיה ממש נחמד להרגיש קצת כמו בבית.
ליטל.

ובכל זאת מיד אחרי החג נגמר האוויר....כל החשבונות באים ועולים בבת אחת, אפילו מנהל הבנק שידע שיש לי חג ואסור לו להתקשר, מייד לאחרי החג שלח מצב חשבון. חוזרים לשיגרה שהפכה לצערי כל כך מוכרת, מה שפעם היה ריגוש הכי גדול, הפך להיות כל כך שיגרתי, ואני שואל את עצמי מה יהיה עלי? אני הרי שליח טרי? מהיכן שואבים כוח? כיצד השלוחים הותיקים ממשיכים לבעוט שנה אחר שנה. וחוזרת השאלה לשנה הבאה בני חורין? בארץ ישראל?......

ואז אני מקבל את התשובה.

אני מוצא את עצמי עונה למייל שקיבלתי מיהודי בגרמניה ששואל אותי:

I wonder how your organization is keep on working,growing without a Rebee more then 10 years,is it a miracle or good crew harmony work?

(תרגום: אני תוהה כיצד שלוחי חב"ד ממשיכים לפעול ולגדול ללא הרבי במשך 10 שנים, האם זה נס או שמא עבודת צוות?).

תשובה:

It says in the Torah that holy Taddikum when they die they are more alive than before, so there is no doubt that the Rebbes spirit is with us and we have dedicated ourselves to the  Rebbes holy work and to do everything unitll we are all going to meet in Jeurasleum with Moshiach very soon.

תרגום: ללא ספק הרבי איתנו יותר מאי פעם, אנו מחוייבים להמשיך את דרכו עד שניפגש כולנו בירושלים עם משיח מייד.

מתוך תשובתי התבוננתי במהות שליחותנו: אשרינו שאנו בצבא הרבי, אשרנו שאנו בני חורין, שחיינו מלאים סביב השנה בנתינה ואהבה אין סופית.

בחב"ד לא נוהגים לומר "חסל סידור פסח", חג הפסח אינו מסתיים! השראתו והשפעתו ממשיכים ללוות אותנו בכל ימות השנה.

ג' באייר תשס"ז
תגובות
7
1. כל מילה בסלע
תודה
ד' באייר תשס"ז
2. איך אייתים צדיקים באנגלית
tzadikim ולא Taddikum
ד' באייר תשס"ז
3. התגעגענו לבלוג
תמשיך לכתוב הרב רסקין, אנחנו מחכים לקרוא את הבלוגים שלך.
ד' באייר תשס"ז
4. הלוואי ויכולנו
זאביק היקר
הלוואי ויכולנו כולנו עם המעט שיש לנו לעזור ככל האפשר לך ולעוד מאות שלוחים כמוך ברחבי העולם.
מי שרק מגיע לביקור ורואה את היקף הפעילות ואת העלויות הרבות שבדבר מבין טוב מאוד לדבריך.

אין עליך

תמשיך תמיד עם האמונה והאהבה לכל יהודי
ד' באייר תשס"ז
5. ריגשת אותנו הרב רסקין
כל כך נכון
וכל כך מרגש.

שליח בארץ
נחלאי לשעבר
ד' באייר תשס"ז
6. as always, every word is worth a million....
may Hashem give you millions in dollars in the very simple form so you can continiu and grow the work without hearing from the banker...

Gan zee Ya'avor...

A little overdraft is good... but not mutch...


MBS
ד' באייר תשס"ז
7. בכי
תפסיק לבכות ותחזור לקניון לב אשדוד.האמת תינוק שלא בוכה לא גודל.
ולשניצל אל תגיב אל מה שכתבתי
ד' באייר תשס"ז