מימין, כותב השורות הרב רסקין עם אחיו השלוחים
מימין, כותב השורות הרב רסקין עם אחיו השלוחים
אחים שלי, שנה טובה

"השלוחים מגיעים לביקור בארץ מולדתם לרוב מחויטים ומעונבים, אז מה? זה רע?" הרב זאב רסקין מחדש ימיו כקדם ומסכם שנה (לתקן עולם)


ערב ראש השנה.

אני לא מאמין שהתחלתי לכתוב את השורה הזו, והאמת שנדרשים ממני ברגע זה ממש כוחות נפש אדירים לכתוב, וזאת למרות שלפעמים נראה שזה כאילו יוצא לי בשליפה.

הבטחתי שאכתוב לפני החג, אבל הבטחתי לעצמי שאני לא מתכווין לעצור את שטף הכתיבה ולא לחזור על שום מילה או שורה ואו לתקן משהו.

אז בנימה קצת אישית לפני התקדש החג: מתסבר שהכתיבה לקחה ממני כוחות נפש פנימיים מאוד עמוקים וכנראה שזו הסיבה שנמנעתי לכתוב זמן כל כך ארוך. השבוע יצא לי לקחת טרמפ בחור חבד"י ממוצא קנדי ששאל: אתה הרב רסקין, לא? מזמן שלא כתבת ל'שטורעם'. ושוב, למחרת בבוקר פגשתי בחבר יקר שאמר זאבי למה אתה לא כותב? אמרתי לו: קשה לי לכתוב, ובנוסף לפעמים קיבלתי תחושה שאני חולק דברים מידי אישיים מחיי הפרטיים וההתמודדות האישית שלי עם חיי השליחות. הוא המשיך והתעקש ואמר אתה תכתוב עוד לפני החג אני איתך!!!

אז כך, שבתחושה האישית דווקא בא לי לכתוב על דברים שמפריעים לי ולחלק מחבריי השלוחים, אבל אז אני אהיה כזה שמביע דעה ואיני בטוח שהדעה שלי מענינת מישהו. אני קצת מתקשה שלא לכתוב על עניין פעוט ואני אפילו לא מבין למה זה מציק לי כ"כ, יצא לי כמה פעמים לשמוע מידידים וחברים ואפילו בני משפחה, הערות בקשר לאופן ההתנהלות של השלוחים, ומה לעשות שדעתם נשמעת ולפעמים קובעת כי בחלק מהמקרים הם גם בעלי המאה.

השלוחים: מגיעים לביקור בארץ מולדתם לרוב מחויטים ומעונבים, נהוגים ברכב שכור וחיוך רחב על הפנים. אז מה ? זה רע? מה הייתם מעדיפים, שנבוא בפנים נפולות מרופטים ונחפש טרמפים, או אולי נשאיל ממישהו מכם את האוטו? שלא נקנה לילדים בגדים יפים לחג? ובכן לא ארחיב אבל דעתי ברורה בעניין. כל שליח באשר הוא מתמודד מידי יום במלחמות עולם, חלקם רדיפות פוליטיות, חלקם רדיפות פיננסיות. ועוד כהנה וכהנה, אף אחד לא מלקק דבש!!!!

למרות זאת, מתוך תחושת שליחות ובטחון גמור במשלח, נלחמים ומתמודדים במשך כל השנה כולה לפעמים עד כדי מסירות נפש, לעשות את הדברים הנכונים והנצרכים למען המטרה, כשכזה בסוף גם מצליחים וכולנו קוטפים בחיוך - כבוד וגאוות היחידה.

כל חייל בשובו מהמלחמה ואפילו לחופשת סוף שבוע קצרה, מתקבל בביתו באהבה ובפרחים, ואנו כולנו משפחה אחת גדולה שמקבלת את כל החיילים בחיוך ובאהבה ונתינה אין סופית, ומי שלא שמח לראות בן שב הבייתה לביקור צריך לבדוק בשורשים האם הוא חלק מהמשפחה...

נראה לי שנסחפתי קצת, אבל לא נורא, את התגובות האמיתיות הרי מקבלים מידידים אוהבים ומשפחה גדולה ותומכת.

לרגע עולה בי התמונה של ראש השנה הראשון שחגגתי בקפריסין, זוגתי הייתה בארץ יחד עם המשפחה ואני ובני מנחם מנדל יחד עם כמה תמימים פתחנו שנה. היה לי מר ועצוב ותהיתי האם לעת כזאת... היה קהל חדש ומצומצם אבל היה וטוב שהיה. כעת פחות מ48 שעות לפני שנפתח שנה חדשה, התחושה קצת שונה, הזמנות חולקו ונשלחו, המזון גם הוא עומד אכן, מלצרים וחגיגה גדולה שכבר בדרך.

אני לא אוהב סיכומים ובטח לא סיכומי שנה אבל ברגע של מנוחה ובהתסכלות פנימית לחצי כוס המלאה, הייתה שנה טובה, שנה של הרבה קירוב, הרבה אהבה, הרבה התפתחויות חשובות, אל תשאלו למה ואיך בראש השנה שעבר לא חלמתי שנכפיל את העוצמות, שנזכה להקים מקווה מפואר, שנפעיל תוכניות יהדות בהיקפים חסרי תקדים, שנקיים את עשרת המבצעים היקרים לרבי, שנשמח אסירים, שנטהר מתים, שנלווה חולים וקשי יום, ושנעשה שמח והרבה שמח לכ"כ הרבה אחים יקרים ואהובים, ולמרות כל הקשיים והם ישנם. לשמוע פעם אחר פעם "בזכותכם חזרתי לחפש את שורשי" "בזכותכם אני פותח דף חדש" "בזכותכם למדתי להכיר את חב"ד" "בזכותכם אני מבין מיהו הרבי מליובאוויטש" אבל זה היה וזה היה גדול.

לאחי ורעי השלוחים, אמנם צעיר אנוכי וצעיר יותר בחיי השליחות, אני יודע, אני שומע, כולנו בועטים למען המטרה כולנו משנה לשנה הופכים להיות בעלי חוב גדולים יותר בגשמיות, אבל באותה מידה ובתוספת ריביות אנחנו הופכים לבעלי זכיות כבירות בבית דין של מעלה וברכות מאליפות של כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו. כך גם כל השותפים והתומכים,כן גם לכם שמור חלק נכבד באין ספור זכויות ומצוות הנעשים מידי שעה ע"י שלוחי הרבי בעולם כולו.

אני מזכיר לחבר שביקש ממני לכתוב, כי יש בידו את הכוח והזכות, (מגלגלין זכות ע"י זכאי) לפעול גדולות ונצורות מתוך אחריות ולמרות שלא מקובל להעביר מסרים דרך בלוג, אבל אני מרגיש חובה כי לא מדובר במשהו עבורי אלא משהו חיוני לקיומו ועתידו של חלק מכלל עם ישראל .

והכן פרנסתו מידך המלאה והרחבה ולא יצטרכו עמך בית ישראל זה לזה ולא לעם אחר.

בהזדמנות זו ברצוני לבקש סליחה ומחילה במידה ופגעתי במישהו במישרין ובעקיפין. ולאחל לכולם כתיבה וחתימה טובה.

זאבי.

כ"ז באלול תשס"ו
תגובות
21
1. חזק
חזק
כ"ז באלול תשס"ו
2. זאבי הגדול מכולם
התגעגענו
כ"ז באלול תשס"ו
3. ברוך שובך
טור מעולה.
כ"ז באלול תשס"ו
4. זאבי, המשך לעשות ובעז"ה להצליח
תודה על כתיבתך, ואיחולים רבים להמשך עשיה והצלחה כבירה.
ידיד מרוסיה (אתה יודע מי...)
כ"ז באלול תשס"ו
5. זאבי שתחייך כל היום אמן
זאבי שתחייך ותשמח עד 120

זאבי , כל מילה במקום , ללמוד ממך לחרוק שיניים בחירוף נפש ולצחוק במקום לבכות. אתה משמש לנו כדובר משרים ביום דין בסופו של דבר השליח יש לו רק את עצמו והרבי ובמקרה הטוב כמו שכתב וענה השליח בירוחם ר' חיים וולף על השאלה "ידיד נאמן"? וענה השליחה הראשית לירוחם ממש מילים כדרבנות. איש אינו מבין לליבם של השלוחים וטוב שיש נשמות כמוך זאבי שמשמש לנו כי איך נפתח פה? ... לכל אחד יש מה להגיד ולנו בושת הפנים לבוא ולהתרפס בפני בשר ודם בחיל ורעדה ולבקש בשיקשוק מעיים פנימי קצת כסף למחיה... הייתם רוצים להתחלף? ודאי שלא.
ובמיוחד זאבי שהיה איש שלא חסר דבר כמנהל קניון הוא בפירוש מכיר את שני צדדי המתרס...
אכן מגיע לנו הכול. הלוקסוס נברא בשביל השלוחים וכל שליח צריך לחיות ברחבות, בשמחה, ולהרשות לעצמו כן תתפלאו אפילו חופש ומספיק אם כל ההיתממות של רבים מאחי השלוחים שלא צריך אפילו יום אחד מנוחה. אפילו הקדוש ברוך הוא לקח לו פעם בשבוע יום מנוחה... זאבי הצדי הפוך צרה לצהר, נגע לענג, ותמשיך לכתוב לנו דברים כה נוגעים הפורטים ומרטיטים את לב השלוחים ובעיקר את השלוחות שמהנהנות בהסכמה עם כל מילה.
מאחל לך ולכל השלוחים
שנת התחדשות ולא הישרדות.
מאיר שניצלר
קוסטה ריקה
כ"ז באלול תשס"ו
6. היה חזק, - המשך לעלות מעלה!
מרתק...
כ"ז באלול תשס"ו
7. גם אני שיניתי את דעתי
בעבר גם אני הייתי מעביר ביקורת חריפה על מותרות של השלוחים. בכולהון איחרטנא בהון כולהון יהון שרן...
מגיע לכם כל טוב וכספם וזהבם איתם לארצינו הקדוש יחד עם משיח צדקינו .
כ"ז באלול תשס"ו
8. Rabbiiii - We love you
ראבאי היקר,

שנה אחרי ההכתרה... הרהורים...

המתגעגע להתעודות ווירטואלית

באהבת אחים,

כ"ז באלול תשס"ו
9. אתה תותח!!
יברכך ה' וישמרך, ואת בני ביתך. הרבה יכולים ללמוד ממך. תמשיך להיות לתפארת שלוחי הרבי. שנה טובה!
כ"ז באלול תשס"ו
10. מאמר חשוב!
כשליח שמגיע לארץ כל קיץ להתרעננות קצרה... אני ממש מזדהה עם מה שנכתב כאן.
וכי מה חושבים בכפ"ח (לדוגמא)?! ששליח שמגיע מרוסיה עם 5 ילדים לא ישכור רכב, וכי שליח שמגיע לארץ לא ייקנה לילדים שלו בגדים (שלא ניתן להשיג ברוסיה) וכי שליח שמגיע לארץ לא ייקנה לילדיו אוכל מתוק וכשר (אחת בשנה...!) וכו' וכו'.
וד"ל.
וסליחה ממי שפגעתי בו.
כ"ז באלול תשס"ו
11. מתי יבוא לידינו ונקיימנה
תגובתי אינה מופנית לשלוחים ברחבי תבל שברור שמגיע להם הכבוד והכל כי אין מה לתאר את הקשיים השונים שהם עוברים בתחומי החיים השונים. אני רק רוצה לומר שהשלוחים בארץ פעמים רבות מאוד מאוד מאוד וברוב המקרים, אינם מצליחים (גם לא לאחר שנים רבות של שליחות ועבודה)להגיע לרמת חיים כזו של שליחים מחו"ל שבאים לביקור.
אחינו החיילים המפקדים ואלו שבעורף. הצבא צועד על קיבתו!מוסד השליחות בארץ זקוק לתרומתכם אנחנו מוכנים ליסוע ברכב לא הכי חדיש ולא תמיד שכור ויש לנו עוד כמה מקומות שנוכל להצטמצם בהם. ועם כל זאת, פתחו את כיסכם, ליבכם, ואת מפת ארץ הקודש הקטנה ושימו ליבכם לבית חב"ד הקרוב אליכם. שם, לא יתנגדו לקבל את השתתפותכם בהוצאות החגים.
חזק ואמץ הרב רסקין, והצלחה רבה לכל הצבא כולו.
כ"ז באלול תשס"ו
12. לכל אחד יש מעלות וחסרונות
לשליח הנכבד בארץ הקודש.
מה עוזר לך כסף שאין לך מה לקנות בו?... יש לך רוגעלאך... יש לך קוטג'... ויש לך מטרנה כשרה לילדים...
עופות צלויים... כבד קצוץ...
ואני צריך לראות אשתי חצי יום במטבח בשביל עוגה וקצת עוגיות בטעם של הצרות שלי...
היית רוצה להתחלף?
תהיה שמח בישראל יש הכול.
אוטו שאין לאן לנסוע? מתי לאחרונה השתתפנו בשמחה משפחתית? מפספסים כל בר מצוה. שלום זכר וארוסין וברגע שבאים להשתתף בחתונה של אח ישר שואלים ה"טובים" אתה שוב כאן?
אתה יותר כאן? משם...
לכמה זמן באת ומתי אתה עף לנו מהעיניים לכלא העירוני שלך...
כן כן סע ברכב ישן ותהנה מהפריוולגיות האפשרויות הניתנות לשליחים בישראל ולא תצטרך לומר סליחות יחד עם הכבשים ...
כ"ז באלול תשס"ו
13. מיוחד
ממש יישר כח, כל מילה מיותרת
כ"ז באלול תשס"ו
14. mkozo@intermail.co.il
ממש תודה רבה לך זאבי,
כל מה שאתה כותב, (ואני לא בטוח שזה קשור לתוכן) מרגש מאוד,
דברים היוצאים......
קיבלת את האימייל????
שנה טובה
kozzo
nj
כ"ז באלול תשס"ו
15. חזק ואמץ
זאבי כל מילה דבש שנה טובה
מנדי
כ"ז באלול תשס"ו
16. תגובה ל-12
הכל נכון ויש תמיד אבל...
גם אנחנו מוסרים אירועים משפחתיים ברמה זו או אחרת על מזבח שיעור תורה, ערב נשים, ביקור בית וכד'
גם לנו קרוה שנמצאים אצל ההורים לאיזה שבת אחת לחצי שנה וכשאין אוטו אז גם באמצע השבוע מותר לך להיות לארג' ולפרגן לנו גם מעט חוויות מטרידות. כן, גם בארץ זבת חלב ודבש לפעמים לא קל. וכשיש רוגאלעך בחנות ואין כסף לקנות אז אין לי אלא לשלוח אותם אליך...
כ"ז באלול תשס"ו
17. בדבר אחד אחלוק עליך:
לא מדובר במשהו חיוני ועתידו של חלק מכלל עם ישראל, אלא במשהו חיוני ועתידו של "כלל" ישראל
כ"ח באלול תשס"ו
18. לבריאות
שיהיה לך ולכל השלוחים כל טוב ושפע גשמי ורוחני.

נכון שכולם מקנאים ב"כחולים" על התנאים המיוחדים שלהם. אבל כל עוד הם עושים את פעילותם כמו שצריך, גם הגרועים שבקנאים מפרגנים בעל כרחם.

אבל. כששומעים שבשטח הם לא פועלים כמו שצריך. וחלק מהמזמן מתעסקים במניות וחלק אחר מהזמן מוקדש למאבקים אישיים, שלא לדבר על פרשיות במגורי הטייסים. כאן מוצא הרוצה מקום לגבות את חובו...

מסקנה: אם מישהו מעיר לך על רכב שכור או על חופשה ארוכה, הטענה האמיתית שלו היא על מה אתה עושה כשאתה בתפקיד.

שתהיה לך חופשה נעימה והמון הצלחה בתיפקוד בין חופשה לחופשה. שנה טובה!
כ"ח באלול תשס"ו
19. אין על הרסקינים
שמוליק, זאבי שלוימי,.....
אין עליכם...
ג' בתשרי תשס"ז
20. חסידישע פארבריינגען
אני חושב שזה צריך להיות מוכר לשלוחים , זה לא יתכן ששלוחים נלחצים שאומרים להם כמה מילים על חסידישקייט , והמנהג הזה להצטדק וכו' מקורו לא במחנינו , ו..יותר מכך סגנון של כזה מכתב עם כל הכבוד זאבי , הוא לא סגנון חב"די !!!
לעקוץ על עניבה זהו הדבר המינימלי שתמיד יזכיר לשלוחים שה'סמרטוט' הזה (כך הרבי התבטא על כך) הוא לא שייך ל'בית'.
ד' בתשרי תשס"ז
21. Ariel Antebi

Yafe dibarta Zevi , Kol hacavod!
Ariel Antebi
S. Paulo Brasil

כ"ח באדר תשס"ז